Letný tréning elitných športovcov zvládnete aj vy

J. Cvečka, M. Králik Zdravý chrbát 19.08.2019

Ako majú vyzerať správne palice na nordic walking?

Pri nordic walkingu spálite toľko kalórií ako pri ľahkom behu. FOTO: Adobe Stock

Hovorí sa o ňom ako o zázračnom športe, ktorý je vhodný takmer pre každého. Bez ohľadu na vek a doterajšie športové skúsenosti s ním schudnete a zlepšíte si kondíciu. Pomocou nordic walkingu dokáže totiž človek spáliť viac ako 500 kalórií za hodinu, čo je skoro toľko, ako počas „joggingu“, teda ľahkého behu. Avšak bez výraznejších nárazov na kĺby. Ešte ste ho neskúsili? 

Nordic walking je účinný na zlepšenie kondície aj na chudnutie. FOTO: www.preventivne.sk
Tréning profíkov

Nordic walking alebo severská chôdza pochádza z bežeckého lyžovania. Mimo zimnej sezóny bol používaný ako letný tréningový prostriedok elitných športovcov. Vo Fínsku sa začal hromadne využívať už v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Ako nordic walking funguje?

Nordic walking je súčasťou programu Zdravý chrbát. Vďaka VšZP naň dostanete zľavu. 

Vďaka paliciam pracujete nielen dolnými, ale aj hornými končatinami, hrudníkom, chrbtom a plecami. Rovnako musíte viac používať zadok či stred tela. Ak budete nordic walking vykonávať správne, zapojíte pri tejto činnosti až 80 percent svalov. Táto kombinácia tak pomáha účinne stimulovať svalovú silu celého tela. Ide o jednoduché cvičenie vhodné či už pre vrcholových športovcov alebo bežných ľudí. Samé o sebe je vylepšením bežnej chôdze.

Podľa niektorých odborníkov je severská chôdza schopná zvýšiť výdaj energie o 10 – 15 % oproti bežnej chôdzi. Pri rovnakej rýchlosti je chodec schopný dosiahnuť tepovú frekvenciu o 10 tepov (bpm) vyššiu. Napriek tomuto zvýšeniu chodci uvádzali, že sa im chodilo ľahšie ako bez paličiek.

Teleskopické palice na nordic walking sú kompaktnejšie. FOTO: www.preventivne.sk 
Tepláky a palice

Výbava na nordic walking je pomerne jednoduchá. Stačí vám pohodlné oblečenie a alfa a omega - palice. Palice na nordic walking sú v podstate palice na lyžovanie, vybavené gumenou spodnou časťou, teda nadstavcom. Je však potrebné, aby mali nízku hmotnosť, kvalitné prevedenie, primeranú dĺžku a vlastnosti, ktoré pomôžu maximalizovať výhody tejto činnosti.

Najčastejšie sa môžeme stretnúť s jednodielnymi palicami, tie sú zväčša ľahšie a pevnejšie. Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach. Dvojdielne teleskopické palice sú kompaktnejšie a dajú sa prispôsobiť podľa potreby. Dokážu rásť spolu s osobu, ktorá ich používa.

Palice by mali byť ľahké, ale pevné. Sú navrhnuté, aby účinne tlmili vibrácie a predchádzali tak poraneniam, ktoré vibrácie môžu spôsobovať. Kvalitné palice sú zväčša zo zliatin hliníka, uhlíkových vlákien alebo kompozitových materiálov. Najčastejšie sú dodávané s gumeným nadstavcom, ktorý je vhodný pre každý pevný, stabilný, mestský povrch. Po odstránení gumených nadstavcov sa odkryjú tvrdé hroty, ktoré sú vhodné do terénu, ktorý nie je stabilný alebo môže byť šmykľavý. 

Aká je správna dĺžka palice na nordic walking? Skúste náš tip. FOTO: www.preventivne.sk 
Dĺžka palíc na nordic walking je dôležitá pre zabezpečenie správnej techniky. Všeobecné odporúčania hovoria, že palice by mali byť vysoké asi ako 70 percent vašej telesnej výšky. Jednoduchšie meranie je, keď pokrčíte predlaktia do zhruba 90° a pažu opriete o bok. Palica by sa mala jemne dotýkať zeme. Partneri portálu

  • Logo partnera
  • Logo partnera