Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Príbeh

Príbeh Sárky Košútovej: Život v korzete ju naučil trpezlivosti

Dievčatko podstúpilo unikátnu operáciu.

22.03.2019

Príbeh Sárky Košútovej: Život v korzete ju naučil trpezlivosti
Lucia Košútová je na svoju dcérku Sáru pyšná. Foto: Archív L.K.

Lucia Košútová si pred tromi rokmi všimla, že jej dcérka Sára má jedno rameno vyššie ako druhé. Nasledovala séria vyšetrení a množstvo návštev u lekárov. Na ortopédií v dolnom Kubíne zistili Sáre deformitu chrbtice. Malá pacientka má dnes za sebou operáciu a absolvovala liečbu systémom rastúcich tyčí. Dievčatko má veľa snov a túžob, chcela by byť kaderníčka.

23 hodín denne v korzete

Približne pred tromi rokmi si Sárina mama v kúpeľni všimla, že dcéra má jedno plece viditeľne vyššie ako druhé. „Zaskočilo ma to, pretože dcérka sa na nič nesťažovala, nič ju nebolelo a dokonca ani sama túto zmenu na svojom tele nezbadala,“ hovorí pani Lucia.

Vyšetrenie na ortopédii v Dolnom Kubíne potvrdilo deformitu chrbtice a dievčatko sa následne dostalo do starostlivosti špičkových odborníkov z oddelenia pediatrickej ortopédie vo Fakultnej nemocnici v Žiline.

„Dostala som korzet, ktorý som nosila 23 hodín denne. Bolo to nepohodlné, ale zvykla som si, lebo som v ňom cítila oporu a bála som sa, že zostanem krivá,“ dopĺňa mamu Sára. Dievčatko však rýchlo rástlo, deformita chrbtice sa u nej zhoršovala a konzervatívna liečba, ktorej súčasťou boli aj rehabilitácie a pobyt v kúpeľoch, nedokázala zvrátiť tento stav. Bolo teda rozhodnuté, Sára pôjde na operáciu.

„Veľmi sme sa báli, aj sme si poplakali, ale vedeli sme, že je to nevyhnutné. Pán primár Popluhár nám všetko podrobne vysvetlil, takže sme vedeli, do čoho ideme,“ hovorí pani Košútová. To, že ich dcéra bude prvým dieťaťom v strednej a východnej Európe, ktoré bude operované novou metódou, prijali ako česť a dôkaz toho, že najmodernejšia liečba, ktorú v tejto oblasti poskytujú deťom vo vyspelých štátoch sveta, je dostupná aj u nás.

Nová metóda na princípe magnetu

V čom je operácia, ktorú podstúpila Sára výnimočná a ako sa líši od bežne využívaných spôsobov? Primár oddelenia pediatrickej ortopédie vo FN v Žiline MUDr. Juraj Popluhár vysvetľuje, že „u malých detí pod 14 rokov veku, u ktorých je potrebné operáciou zastaviť zhoršovanie deformity chrbtice sa využíva systém, ktorý ešte dovoľuje rast operovaného úseku chrbtice. Tieto deti totiž ešte rastú. V takýchto prípadoch využívame tzv. dynamické fixátory.

Doteraz sa najviac využíval systém tzv. rastúcich tyčí, ktorý sa uznával ako najmodernejší. Systém má však svoje nevýhody. Napríklad konce tyčí zarastajú do kostných a väzivových hmôt, čím sa ich rast zastaví a fixátor neplní svoju úlohu. Vtedy je potrebné konce tyčí operačne uvoľniť, ale aj tak sa ďalšiemu zarastaniu často nezabráni.

Najmodernejší systém MAGEC, ktorý sme použili u Sáry je výnimočný preto, že pri ňom odpadá riziko zarastenia konca tyčí. Tieto sú totiž upevnené na chrbtici pevne. V tyčiach je umiestnené magnetické distrakčné zariadenie. Systém sa predlžuje magnetom priloženým na chrbát cez kožu pacientky. Kedže je distrakčné zariadenie umiestnené vnútri tyče, nemôže byť ovplyvnené kostnými zrastami, ako u rastúcich tyčí. Predlžovanie tyčí je ambulantný výkon, teda nie je potrebná hospitalizácia. Predĺženie sa kontroluje ultrazvukom, dieťa teda nemusí byť opakovane ožarované röntgenom. Z pohľadu dieťaťa odpadá strach z hospitalizácie a pobytov v nemocnici, pri distrakcii dieťa nepociťuje žiadnu bolesť a z ambulantného výkonu odchádza „po vlastných nohách“, bez akýchkoľvek obmedzení.“

Unikátnu operáciu zaplatila VšZP

V marci 2016 médiá informujú o unikátnej operácii chrbtice u dieťaťa, ktorú vykonali žilinskí lekári. Sára, ktorá do nemocnice nastupovala s malou dušičkou, ale veľkým odhodlaním v tom čase ešte netuší, aký záujem vzbudila.

Liečebná metóda, ktorú lekári použili je totiž nová a zdravotné poisťovne ju zatiaľ nehradili. Všeobecná zdravotná poisťovňa ju však v Sárinom prípade schválila ako zvlášť finančne náročnú liečbu, keďže náklady na ňu predstavovali 25-tisíc eur. „Deti by nemali byť zbytočne vystavované strachu, bolesti a operáciám, ktorým sa dá predísť. Vedeli sme vedeli, že vo svete existuje spôsob, ako sa dá Sáre v tomto smere pomôcť a podporili sme ho,“ hovorí MUDr. Beata Havelková, vedúca revízna lekárka VšZP.

Tyč spevňujúca chrbticu sa dá predĺžiť za pár minút

Operácia trvala tri hodiny a prebehla bez akýchkoľvek komplikácií. „Ktorý rodič by sa nebál, keď má dieťa na operačnom stole? To viete, že sme mali strach, ale vedeli sme, že dcérka je v dobrých rukách. Najkrajší zážitok pre mňa bol, keď som na druhý deň videla, ako sa Sára postavila a s pomocou rolátora prešla po nemocničnej chodbe,“ hovorí mama malej pacientky, ktorá nešetrí chválou na celý personál oddelenia.

V máji sa do nemocnice v Žiline vrátili opäť, aby voperovanú tyč pomocou magnetu predĺžili. Ambulantný a bezbolestný výkon trval len niekoľko minút. „Prístroj na predlžovanie tyčí sme priložili na kožu chrbta v mieste tyčí, kde je v nich umiestnené distrakčné magnetické zariadenie, nastavili sme o koľko milimetrov chceme tyče predĺžiť a predĺžili sme ich,“ vysvetľuje MUDr. Popluhár.

Úspech liečby je viditeľný

Sára všetko zvládala statočne, popri liečbe nezanedbala ani učenie. Škola jej totiž vyšla v ústrety, aby čo najmenej zameškala. „Keďže po operácii bola v domácej liečbe, chodili ju pani učiteľky doučovať slovenčinu a matematiku domov, za čo sme boli vďačné,“ hovorí pani Lucia.

Sárka Košútová má dnes 13 rokov. Darí sa jej dobre. „Máme ísť v najbližšej dobe na vyšetrenie a finálnu operáciu. Sárka je už dosť vysoká, meria 157 cm. V súčasnosti vyzerá dobre a tento zdravotný problém sa eliminoval na minimum,“ vysvetľuje a dodáva, že predsa len sa musí ešte šetriť. „Dcérka chodí normálne do školy. Musí si však dávať pozor na rôzne formy otrasov. Nemala by skákať cez švihadlo alebo na trampolíne. Telesnú výchovu v škole má takisto zakázanú.“

Sára však môže plávať a pravidelne navštevuje fyzioterapeutku. „Mám rada biológiu a matematiku. Bavia ma prechádzky v prírode. Na svoj zdravotný stav som si zvykla a beriem to, ako to je,“ hovorí malá pacientka, ktorá už z dievčatka vyrastá v mladú dámu. „Páči sa mi práca kozmetičky a kaderníčky. Možno by som sa tomu niekedy v budúcnosti chcela venovať. Zatiaľ tieto kozmetické triky testujem na sebe,“ prezradila. Oporou jej je najbližšia rodina a kamarátky. Svoj zdravotný stav berie hrdinsky a dokonca nepociťuje žiadne bolesti. Sára Košútová má pred sebou poslednú operáciu, pri ktorej jej chrbticu už navždy spevnia dve titánové tyče, a sny, ktoré by si v živote rada splnila.

Zaujali vás tieto články?