Adriana Poláková: Držať diétu? Na to nemám čas

Redakcia Rozhovor 23.07.2018

„Stres zo mňa opadne, keď sa dobre najem," prezrádza vyťažená moderátorka, ktorá sa celý deň nezastaví

Adriana Poláková je neustále v pohybe. FOTO: LSZ Photography

Jej deň zvyčajne začína skoro ráno a končí neskoro večer. Adriana Poláková (42) pracuje ako moderátorka nielen v Teleráne, ale aj v rádiu. Popri týchto pracovných povinnostiach relaxuje večer doma pri pečení. Svoje dve deti odmalička viedla ku športu a ona sama nadovšetko miluje predovšetkým plávanie. Proti každodennému stresu bojuje najmä dobrým jedlom. Diéty však nikdy nedržala, pretože je neustále v pohybe.

Ste dlhé roky moderátorkou Telerána, denne tak stretávate veľa zaujímavých ľudí. Musíte byť neustále pripravená na rôzne témy, osobnosti, ale aj sledovať aktuálne spoločenské a kultúrne dianie u nás?

Hovorí sa tomu byť vždy „v obraze a v dianí“. Keďže sme ranná a skôr „ľahšia“ relácia, nezachádzame do hĺbky všetkých aktuálnych problémov. Politiku sa snažíme neriešiť, ale v prípade, že sa deje niečo veľké, tak sa k tomu zvykneme vrátiť. Snažíme sa však ľudí pozitívne naladiť hneď od rána. To znamená, že musíte vedieť „z každého rožka troška“. Keď mi príde do vysielania nová téma a nie som v nej úplne zorientovaná, tak si niečo pozriem a prečítam, aby som bola pripravená. Pravdou však je, že to nie sú hodinové sedenia nad jednou témou. Snažím sa to podať divákom jednoduchším spôsobom. Mnohokrát sa ale venujeme témam, ktoré obohatia aj mňa. To sa mi na mojej práci veľmi páči.

Pri rannej relácií, ktorú moderujete musíte byť veselá a dobre naladená. Ako sa vám darí? Je to pre vás naozaj také ľahké, ako sa napohľad zdá?

Ide to pomerne jednoducho. Takto skoro vstávam už približne trinásť rokov. Dokonale som si to natrénovala počas materskej, kedy som vstávala aj po nociach a dobre som sa nevyspala. Materská dovolenka bola pre mňa výborným tréningom do Telerána. Vstávam o štvrtej ráno a vtedy na mňa naozaj nikto nerozpráva. A ani by som to nikomu neradila (smiech). Keď prídem do práce, už sa cítim lepšie. O dve hodiny neskôr som už prebudená, mám za sebou kávu, nejaké rozhovory. V tom čase sa cítim úplne fantasticky. Keď sa ľudia budia o ôsmej, nás už v relácií vidia veselých a usmiatych.

Vďaka Teleránu cestuje po rôznych destináciách. FOTO: Archív A. P.

Počuť vás aj v éteri, moderujete v rádiu. Čím je pre vás práca v tomto type média iná oproti tej televíznej?

Výhodou práce v rádiu je tá, že si dám tepláky, cop a môžem ísť moderovať (smiech). Tam je dôležitý iba hlas. Práca v éteri je pre mňa zároveň veľmi pohodová. Pracujem cez víkend v sobotu a v štúdiu som sama. Problémy mi občas môže spôsobiť jedine technika, pred ktorou mám stále veľký rešpekt.

Pôsobíte ako všestranná žena. Pracujete v televízií, v rozhlase, navyše sa venujete pečeniu sladkostí a koláčov. Je práve pečenie a príprava sladkých dezertov pre vás psychohygienou, pri ktorej dokážete vypnúť?

Teraz ste to presne pomenovali. Naozaj to tak funguje. Keď mám čas a idem piecť, to pre mňa znamená, že si idem skutočne oddýchnuť. Okrem toho, že vypnem hlavu, tak skúšam a vymýšľam rôzne nové nápady a recepty. Najradšej pečiem, keď som večer sama doma.

Ráno vstanem a nezastavím sa, až pokým si večer neľahnem do postele. Mňa kilogramy navyše nestíhajú dobiehať.

Ste dvojnásobnou matkou. Navyše máte dve práce. To musí byť náročné. Ako reagujete v stresových situáciách?

Predovšetkým sa vtedy dobre najem a stres opadne. Dôležité je, aby som sa sama vedela dostať do pohody. Keď je toho na mňa naozaj veľmi veľa, tak sa snažím vypnúť aspoň na jednu hodinku. Ľahnem si na gauč, vyložím si nohy a nerobím absolútne nič. To ma dokáže výborne nabiť a potom je to v poriadku.

Stárate sa nielen o svoje zdravie, ale aj o zdravie svojich detí. Ako vyzerá vo vašej domácnosti prevencia? Čo robíte pre to, aby ste vy a vaše deti boli zdravé a fit?

U nás vždy jednoznačne výborne fungoval pohyb, pretože ten výrazne prispieva k zdraviu a k zdravému životnému štýlu. Moje deti už odmalička športovali. Nevyhli sme sa však tomu, že syn je astmatik. Napriek tomu chodil na hokej. Veľa času strávil na ľade, mal časté tréningy, sem - tam mu pľúca nestíhali, ale ostrý vzduch mu robil dobre. U dcérky sa pre zmenu objavil atopický ekzém. Preto musela prejsť na veľmi prísny stravovací režim a úplne vylúčiť bielu múku a cukor. To, že mama doma pečie, jej nebolo nič platné. Nekonzumuje ani mlieko a mliečne výrobky, vďaka čomu sa prejavy ekzému stlmili. Je to o mnoho lepšie. Podľa mňa sa zdravotné problémy často dajú riešiť pohybom,  športom a takisto aj zdravou stravou. Čo sa týka výživových doplnkov, momentálne som začala brať jeden, ktorý obsahuje nenasýtené mastné kyseliny. Pre tento doplnok som sa rozhodla preto, že mám toho naozaj veľmi veľa a chcem, aby aj moje telo zvládalo moje pracovné nasadenie.

Od moderátorov a moderátoriek v televízii sa očakáva príjemný vzhľad. Vy ste boli vždy štíhla. Vyskúšali ste si na sebe nejaké diéty, prípadne rôzne redukčné programy?

Ráno vstanem a nezastavím sa, až pokým si večer neľahnem do postele. To znamená, že mám toľko pohybu, ako keby som chodila denne do fitka. U mňa to funguje tak, že mňa kilogramy navyše nestíhajú dobiehať (smiech). Som v neustálom pohybe a takto žijem už pomerne dlho.

Známa moderátorka rada cestuje. FOTO: Archív A. P.

Takže ani v puberte alebo ako študentka ste nič podobné neskúšali?

Nedržala som diéty a ani som nikdy nepociťovala takúto potrebu. Akurát raz som si na vlastnej koži vyskúšala raw food stravu. Stále sa hýbem. Držať diétu? Na to jednoducho nemám čas.

Patrí mäso do vášho pravidelného jedálnička?

Mäso nejedávam tak často ako kedysi. Spozorovala som na sebe, že ak často konzumujem mäso a mäsové výrobky, tak žalúdok na to reaguje cez moju pleť. Je to zvláštne. Ak jem veľa mäsa, zvyknú sa mi povyhadzovať vyrážky. Obmedzila som ho, ale nevylúčila som ho úplne. Taký dobrý steak raz za čas je výborný.

Ktoré športy vás bavia? Aký druh pohybu je pre vás ideálny?

Milujem plávanie. Možno aj preto obľubujem skôr dovolenky pri vode a pri mori, ako ísť cez zimu lyžovať. Fitness centrá pre mňa nie sú až tak veľmi atraktívne. Radšej, akoby som mala dvíhať činky vo fitku, si idem zabehať, alebo ak mám čas sa dobre ponaťahovať, tak si vyberiem jógu. Mám veľmi rada pohyb v prírode. Je jedno, či je slnko, dážď alebo vietor... Potrebujem sa hýbať na čerstvom vzduchu.

Pohyb vonku tiež pôsobí dobre na pleť...

Rozhodne to platí. Pre moju pleť je takisto veľmi dôležité dodržiavať pitný režim. To je občas pre mňa veľký problém. Dodržiavam totiž najmä pravidelné pitie kávy v kaviarni.  

Kedysi som sedávala na brehu rieky alebo jazera. Hodiny a hodiny som pozerala na hladinu. Vypla som a na nič som nemyslela.

Veľa cestujete a pre televíziu v rannom magazíne pripravujete zážitky zo svojich ciest. Navštívili ste nedávno Indiu, ale ja iné exotické miesta na svete. Ktoré z nich vám naposledy najviac učarovalo?

Minulý rok som pochodila rôzne turistické destinácie. Milujem pobyt na plážach a pri mori. Očaril ma severný Cyprus. Práve tam sa nachádza Golden Beach, jedna z najkrajších pláži sveta. Je prenádherná. Tento rok som rovnako krásne pláže objavila na Zanzibare. Do týchto destinácií by som sa chcela opäť raz vrátiť na dovolenku.

Pri cestovaní máte možnosť spoznať aj domácich obyvateľov konkrétnych krajín. Kto na vás spravil najväčší dojem?

Budete skutočne prekvapená, ale veľmi sa mi páčili Bulhari. Mám pocit, že sú nám Slovákom veľmi blízki. Niečo podobné sa zvykne hovoriť aj o Grékoch, alebo o Talianoch. Mne sa Bulhari zdali najsrdečnejší, lebo až teraz naplno prežívajú turistický boom a snažia sa priblížiť ostatným dovolenkovým destináciám. Mala som pocit, že robia všetko od srdca. Možno mám k nim blízky vzťah aj pre to, že som tam pred rokmi strávila dovolenku s mojimi rodičmi. Keď som sa po rokoch vrátila do Bulharska, tak som cítila naozaj veľmi príjemnú nostalgiu.

Adriana je aktívna žena, ktorá rada prijíma nové výzvy. FOTO: Archív A. P. 
Keď si odmyslíme pečenie sladkostí, ako ešte dokážete vypnúť? Ako vyzerá podľa vás dokonalý relax?

Upokojuje ma pohľad na vodu. Veľmi sa mi to páči. Vtedy doslova zabúdam myslieť, lebo som fascinovaná vlnami. Kedysi som sedávala na brehu rieky alebo jazera. Hodiny a hodiny som pozerala na hladinu. Vtedy som sa prichytila pri tom, že som vypla a na nič nemyslela. To je výborná vec a je to v našom živote naozaj potrebné.

Vy ste určite prekonali aj ťažšie obdobia. Ako sa vám podarilo ich zvládnuť a čo vám v tom danom okamihu najviac pomohlo?

Pomohla mi predovšetkým práca. Keď som bola v mojom zamestnaní, tak som všetko ostatné vytesnila. Jednoducho som robila iba to, čo ma baví.

Je podľa vás dobrá práca či zamestnanie základom spokojného života?

Ak máte to šťastie, že môžete v živote robiť to, čo vás baví a robíte profesiu, ktorá vás napĺňa a posúva dopredu, tak si myslím, že neexistuje žiaden problém. Asi by som tú prácu prirovnala k parkovisku. Ľudia sa trápia niekedy aj preto, že nemajú, kde zaparkovať. Nájdem si skrátka iné parkovisko... A je po probléme (smiech).Partneri portálu

  • Logo partnera
  • Logo partnera