Aký bol rok 2020? Odpovedajú známe osobnosti

Redakcia Rozhovor 30.12.2020

Na sklonku roka je zvykom bilancovať - čo sa nám v danom roku podarilo, na čo sme hrdí a čo by sme, naopak, najradšej vymazali z pamäte. Tento rok bol špeciálny a mnohým dal poriadne zabrať. Známych osobností sme sa spýtali, aký bol ich rok 2020.

Štyroch známych osobností sme sa spýtali, aký bol ich uplynulý rok, čo ich naučil a čo si želajú do nového roka. 
Opýtali sme sa: 

Adriana Poláková

Moderátorka, cukrárka

Adriana Poláková prežívala strach o dcéru. FOTO: archív Adriana Poláková 

„Rok 2020 bol pre nás všetkých náročnejší ako tie predošlé. Počas prvej vlny pandémie  bola moja dcéra v Kanade a ja na Slovensku. Cestovanie nebolo možné a ja som prežívala obrovský strach. Priznám sa, neraz som plakala a vtedy som si o to bolestnejšie uvedomila, aký je strach o blízkeho silný. 

Aj keď sme napriek mojim obavám zostali zdraví, tých 5 mesiacov čakania na jej návrat ma naučil, že všetko sa dá zvládnuť a prečkať. Povedala som si, že strachovať sa budem skutočne len vtedy, ako pôjde o život. Všetko ostatné sa dá prečkať, vyriešiť. Dnes viem, že zachovať pokoj a rozvahu, zhlboka sa nadýchnuť a usmiať, je to čo potrebujem a týmto sa riadim dodnes.

Do roku 2021 by som nielen sebe ale všetkým zaželala predovšetkým zdravie, to je zo všetkého najdôležitejšie. Hlavne nezúfajme, pretože každý problém má riešenie a niekedy je najlepšie netlačiť na pílu a počkať. Úplne všetko sa dá časom vyriešiť kým sme zdraví. Tešme sa na pekné chvíle.

Verím, že v novom roku to bude už len lepšie a my sa pomaly vrátime k posedeniu v reštaurácii, cestovaniu,  práci, ktorú už nebudeme musieť robiť z domu a budeme si viac vážiť spoločné chvíle. Tak si držme palce aby sme začali spokojne aj ďalší rok 2021.“

Kristína Tormová

Herečka, autorka, spisovateľka 

Kristína Tormová najväčšiu slobodu zažila v neslobode. FOTO: archív Kristína Tormová 

„Rok 2020 bol pre mňa nesmierne výnimočný. Pre mnoho vecí, ale asi všetky súvisia s tým, že sme od februára až do leta (s malými prestávkami) bývali na chatičke v lese. Chatička má cca 40 m2 a boli sme tam všetci piati plus naša psica. Bez vody, práčky, umývačky riadu, s homeofficom, chaosom a aj obavami.

Zažili sme prerod zimnej krajiny na letnú krajinu, pozorovali každý púčik, rastlinku a asi som sa na svet nikdy s takou radosťou a porozumením nepozerala. Zistili sme, že našu najväčšiu slobodu sme zažili práve v tejto na prvý pohľad neslobode. Zákazy vychádzania boli pre nás najlepšou príležitosťou, aby sme si overili, že spolu vychádzať vieme a že spolu a pokojne na jednom mieste nám je úplne najlepšie.

Bol to obrovský reset v našich rýchlych životoch a verím, že na to nikdy nezabudneme. Som veľmi vďačná, že mám svoju rodinu, že sme tím a že aj v nepríjemných chvíľach nás vždy zachránil debilný humor. Nezľaknite sa, stromáci sme boli odjakživa, len teraz sme mali konečne možnosť užiť si to naplno. Doma perieme normálne v práčke, nie v potoku.

Prajem nám všetkým zdravie. Ako fyzické, tak aj psychické, ktoré popri covidovom svete zažíva častokrát dno. Strach, neistota, extrémne obavy o blízkych, strata práce, príjmov... to všetko sú pre mnohých nové zážitky, naakumulované tak ako ešte nikdy. My, čo sme si prešli rokmi terapií trochu vieme čo s tým vďakabohu, no pre "nováčikov" musia byť tieto diskomfortné pocity veľmi boľavé.

Prajem všetkým, aby to zvládli a ak to nezvládajú, aby sa obrátili na odborníkov. A ešte si želám, aby sa dalo ísť k moru...to, že chatička s rozlohou 40m2 je úžasná stále platí, no zažiť more...to by sa nám veľmi zišlo." 

Vladimír Kobielsky

Herec

Vladimír Kobielsky verí, že sa život vráti do normálu. FOTO: Instagram Vladimír Kobielsky 

„Tým, že bol pre nás všetkých tento rok iný, naučil som sa väčšej zodpovednosti k ostatným. Nepodceňovať a nezľahčovať. Nebagatelizovať a nerobiť si za každú cenu srandu.

Všetkým čitateľom prajem aby boli zdraví, veselí a šťastní. A ja tak trochu verím, že sa opäť život vráti do normálu a stretneme sa v plných divadelných sálach.“

Jana Hospodárová

Moderátorka

Janke Hospodárovej uplynulý rok pripomenul časy socializmu. Foto: archív Jana Hospodárová 

„Rok 2020 bol asi najunikátnejším rokom v našich životoch. Som veľmi vďačná za to, že nás pandémia pribrzdila a naše drancovanie planéty sa aspoň trochu spomalilo. Samozrejme, myslím na tých, ktorí museli odísť a je mi to veľmi ľúto. Tiež myslím na lekárov a sestry, ktorí takouto zaťažkávajúcou skúškou ešte nikdy prejsť nemuseli.

Pre mňa to však nebol zlý rok. Bolo fajn spomaliť a nenaháňať sa ako blázon. Trošku mi to pripomenulo časy socializmu, keď sa ľudia nemuseli toľko hnať. Aj v momente nemôcť cestovať ide o silnú podobnosť. V apríli som mala 44 rokov a 4 je moje šťastné číslo. Aj preto som sa snažila robiť a vnímať veci tak, aby som bola spokojná. A vyšlo to.

Čitateľom želám zdravie, lásku a kľud, ktorý je najdôležitejším víťazstvom za každých okolností. A pre seba? Okrem spomínaných vecí, vôľu na sebe viac pracovať.“

A čo vy? Aký bol váš rok 2020? Čo vám uplynulý rok dal? Podeľte sa s nami o vaše zážitky a skúsenosti na našom FacebookuPartneri portálu

  • Logo partnera
  • Logo partnera