Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Rozhovor

Zlatica Švajdová Puškárová: Práca ma počká

„Zmenila som svoj biorytmus a prinútila som k tomu aj môjho muža," hovorí známa moderátorka.

09.01.2019

Zlatica Švajdová Puškárová: Práca ma počká
Zlatica Švajdová Puškárová znížila pracovné tempo. FOTO: TV Markíza

Choroby ich v rodine obchádzajú. Zlatica Švajdová Puškárová (40) nedá dopustiť na vypestované produkty, ale aj bylinky z prírody. Najlepším relaxom je pre známu moderátorku práve spánok. Po novom chodieva spávať už okolo deviatej. Rodina je pre ňu prioritou a tvrdí, že práca ju počká. 

V médiách a v novinárskej brandži pôsobíte veľmi dlhé obdobie. Vaša práca si vyžaduje pomerne značný sebarozvoj. Ako na sebe pracujete?

V médiách pôsobím už neuveriteľných dvadsať rokov. V tejto brandži som prežila celú svoju mladosť a značnú časť života. Otázku sebarozvoja samozrejme riešim. Osem rokov som chodila na klavír. Navštevovala som talianske bilingválne lýceum, takže plynule hovorím taliansky a anglicky. Na všetky svoje koníčky som bola vždy plne sústredená. Vďaka tomu som sa naučila učiť. Tým, že viem výborne po anglicky a taliansky, sledujem aj zahraničné publikácie. Pred rokom som si navyše vymyslela veľmi zaujímavý projekt. Organizujem veľkú konferenciu, kde hľadáme zaujímavých lídrov, speakrov, predstaviteľov veľkých firiem, či startupistov. Dávame priestor ľuďom, ktorí v živote niečo dokázali.

Moderujete aj politické diskusie, hoci v tomto čase už skôr len sporadicky. Ako to zvládate popri dvoch deťoch?

Kvôli mojim synom nateraz moderujem mimoriadne politické udalosti. Reláciu Na telo som robila trinásť rokov každú nedeľu. Pre mňa je však rodina na prvom mieste. Každý sa ma zvykne pýtať, prečo som teraz do toho nešla. Mám svoje priority a viem, že práca ma počká. Cítim, že sa mi postupne vracia to, že sa svojim deťom intenzívne venujem. Leo je úspešný v škole, aj v hokeji. Adamko je tiež skvelý chlapček. Zatiaľ sa preto nechcem venovať práci úplne naplno.  

Rodina má prednosť pred prácou, vraví Zlatica Švajdová Puškárová. FOTO: TV Markíza

Pri politických diskusiách musíte byť nielen diplomatkou, ale tak trochu aj psychologičkou. Je náročné ustriehnuť krízovejšie situácie?

Za tie roky moderovania som sa to musela naučiť. Robila som v podstate všetky kľúčové diskusie. Pri nich býva situácia veľmi vyhrotená. Pracovala som s politikmi pred prezidentskými či parlamentnými voľbami. Vtedy je to náročné, lebo politici chcú dosiahnuť, čo najlepší výsledok. Vždy ma však rešpektovali, nikdy som s tým nemala problém. Samozrejme, naučila som sa byť aj dobrou psychologičkou. Vždy som si išla svojou cestou, pretože v živom vysielaní sa môžem spoľahnúť iba na seba.  

Máte dvoch krásnych a zdravých synov. Ako sa staráte o zdravie celej rodiny?

V tomto sme ako rodina špecifickí. Odmalička som bola vďaka moje mamine na zdravej strave. Máme veľkú záhradu a hospodárstvo. Veľa veci si preto dochováme a dopestujeme sami. Je to aj veľký relax. Pravidelne chodievame cez víkendy na dedinu. Máme tam rodinný dom, čiže nežijeme len v meste. Sme tam šťastní. Navyše máme chatu v horách. Veľmi si tieto miesta užívame. Čítam veľa článkov o tom, ako sú mnohí ľudia vyhorení a nevedia, čo so životom. Najlepšia terapia je podľa mňa manuálna práca. Máme čas aj na relax. To pre mňa znamená absolútne „bio“. Mnohí sa dnes utiekajú k bio strave, a pritom človek nikdy nevie, čo kupuje. Snažím sa aj pravidelne variť. Mám doma troch chlapov a náš Leo zje už pomaly viac ako Patrik. Chodievam tiež na pravidelné lekárske prehliadky. Hovorím si, že je lepšie ísť k doktorovi ako klient a nie ako pacient. V zahraničí je to prirodzené. Ľudia navštevujú preventívne lekárov, aby prípadné problémy podchytili hneď.

Najlepšia terapia je pre mňa manuálna práca.

Pre deti je nesmierne dôležitý aj pohyb na čerstvom vzduchu. Čo radi robíte vonku?

Vo vnútri neobsedíme. Malý Adam robí, ako každé dieťa, veľký neporiadok, takže sme stále vonku. Leo je extra športovec. Intenzívne hráva hokej. Trénuje a chodieva na rôzne medzinárodné turnaje. Je v neustálom pohybe. Mne sa momentálne darí chodievať na prechádzky. To je zatiaľ môj šport. Je pravdou, že už by som sa chcela viac hýbať. Vždy som bola športovo zameraná. Potom prišlo tehotenstvo a aj obdobie po ňom mi tento zámer trošku skomplikovalo. Tým, že som stále s Adamkom, nemám veľký priestor odísť športovať.

Zlatica Švajdová Puškárová verí v zdravotné účinky hlivy a kapusty. FOTO: TV Markíza

Spomenuli ste, že rada varíte. Potrpíte si aj na pestrú a výživnú stravu?

Myslím si, že je veľmi dôležité jesť naše vlastné ovocie a zeleninu. To, čo je typické pre naše podnebie. Výborná je podľa mňa napríklad kapusta. Zvlášť v tomto období. Či už varená, alebo nakladaná. Nedávno sme to vyskúšali. Dali sme si to ako výzvu a veľmi sa nám nakladaná kapusta podarila. Keď máme naše vajíčka a kúpené, tak je rozdiel naozaj viditeľný. Mám pocit, že veľa zdravotných problémov vychádza práve zo stravovania.

Máte nejaké vlastné „babské“ recepty, ktoré používate ako podporný prostriedok, aby ste ostali fit?

Musím si zaklopať, že sme našťastie zdraví. Občas sa smejem, že Leo má hokej ako kryokomoru. Vôbec nebýva chorý a Adamko našťastie tiež nie je chorľavý. Maximálne sa u neho občas prejaví soplík. Sama si zbieram žihľavu, či materinu dúšku, z ktorej si varím čaj. Snažím sa dbať na svoje zdravie preventívne darmi z prírody, ktoré fungujú. Kapusta a hliva ustricovitá sú podľa mňa výborne. Rozhodne ich odporúčam konzumovať.

Rodina je na prvom mieste.

Máte veľkú rodinu, navyše ste začali aj viac pracovať v televízií. Ako najradšej relaxujete?

Pre mňa je najlepší relax spánok. To je ten najideálnejší prostriedok, ako sa dám rýchlo dokopy. Zmenila som svoj biorytmus. Keď nevysielam, chodievam spávať okolo deviatej. Prinútila som k tomu aj môjho muža, ktorý má inak veľmi zlý spánok. Zistili sme, že nás to úplne inak osvieži, ako keď ideme do postele neskoro. Oddychom je pre mňa aj lyžovačka. Cez leto zase veľa bicyklujeme.

Zlatica Švajdová Puškárová trávi s rodinou letné dovolenky v Turecku. FOTO: TV Markíza

Letné dovolenky trávite pravidelne v Turecku. Je pre vás ideálnou dovolenkovou destináciou prímorská krajina, alebo obľubujete aj hory?

Som narodená v lete. A hoci som šťastné letné dieťa, posledné roky milujem aj zimu. Som veľkou fanúšičkou lyžovania a vediem k tomu aj naše deti. Dávame prednosť výlučne slovenským horám. V tomto smere som patriotkou. Veľa ľudí ma nahovára, aby som vyskúšala aj Rakúsko, no milujem Jasnú, alebo Vysoké Tatry.

A čím si vás získalo práve Turecko?

Kedysi som robila turistickú sprievodkyňu, takže som precestovala kus sveta. Keď už mám deti, tak prispôsobujem celý svoj životný režim im. Turecko spĺňa všetky naše kritéria. Je pomerne blízko a more je tam pre deti teplé.

Nikdy som nepociťovala, že starnem.

Adamka, svojho druhé syna, ste mali vo veku tridsaťdeväť rokov. Zmenili sa vám s materstvom životné hodnoty?

Myslím si, že som mala svoje hodnoty nastavené už dosť skoro a veľmi jasne. Vedela som, čo chcem a čo nechcem. Takisto som vedela, čo smiem a čo nie. Pochádzam z kresťanskej rodiny, čo mi vždy dávalo vnútornú silu. Mala som veľmi dobré rodinné zázemie. Určite si dávam viac na seba pozor, napríklad netelefonujem v aute. Mám vďaka deťom väčšiu zodpovednosť. Je mi vždy veľmi ľúto, keď čítam, že deti prišli o rodičov. Snažím sa byť pozorná a zodpovedná vo veciach, ktoré dokážem ovplyvniť.

Bolo pre vás druhé tehotenstvo s Adamkom iné ako to prvé s Leom?

Mala som fantastické tehotenstvo aj pôrod. Rovnako aj obdobie po pôrode. Vôbec som necítila svoj vek. Mať zdravé dieťa je v podstate lotéria. Každý ho chce mať, no nie každému je to dopriate. Obdivujem mamy a otcov, ktorí sa starajú o zdravotne znevýhodnené deti, lebo je to veľmi náročné.

Ste stále plná energie?

Nikdy som nepociťovala, že starnem. Dokonca mám pocit, že som v štyridsiatke aktívnejšia ako v dvadsiatke, kedy sme dospávali žúrky (smiech). Teraz si veľmi rozmyslím, či sa ideme niekde zabaviť. Už sa totiž potom dávam dokopy iným spôsobom, ako kedysi (smiech). S manželom veľmi neobľubujeme ponocovanie.

Patrik Švajda je údajne skvelým a milujúcim otcom. FOTO: TV Markíza

Akým otcom, je váš manžel Patrik Švajda?

Patrik je milujúcim otcom. Keď sa Lea spýtate, akú má frajerku, odpovie, že tatinka. Patrik je ten dobrodružný typ otca a rozmaznáva všetky deti. Všetkých synov učí rôzne zaujímavosti. Deti ho veľmi milujú.

Vyzerá to, že žijete veľmi zdravo a rozumne. Máte aj nejaké prehrešky?

Nechcem, aby vyznelo, že žijeme hyperzdravo. Žijeme skôr so zdravým rozumom. Máme prehrešky rôzneho typu. Dnes dal môj muž Adamkovi do ruky klobásku, aby ho utíšil. Keď som mu ju brala, tak bol veľmi nepokojný (smiech). Paťo robí domáce klobásy. Osobne milujem slaninu. Moja stará mama má deväťdesiat rokov a varí všetko iba na bravčovej masti. Jedáva slaninu a dožila sa deväťdesiatky. Moja druhá stará mama sa dožila takmer stovky. Obe žili spôsobom, ktorý sa dnes veľmi neuznáva. Nebránim sa ani čokoláde, či sladkému. Máme šťastie, že nebývame často chorí.

Zaujali vás tieto články?