Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Pohyb

Získate super krivky a sebavedomie: Tanec je ideálny pre každého!

Ladné pohyby, štíhle krivky, pekné držanie tela a zdravé sebavedomie. Vďaka tancu sa budete cítiť a vyzerať úplne inak.

27.09.2018

Získate super krivky a sebavedomie: Tanec je ideálny pre každého!
Tanec môže byť liekom na viacero problémov. FOTO: Pixabay

Tanec je ideálnym druhom pohybu takmer pre každého. O jeho pozitívach nám porozprávala profesionálna tanečníčka a majiteľka tanečnej školy Miroslava Kosorínová.

Kedy s tancom začať

Je dobrý na chudnutie, držanie tela, ale aj na psychiku. Začať s tancom sa rozhodne vyplatí. Vek prekážkou nie je. Pokiaľ človek nemá vážnejšie zdravotné problémy, môže sa tancu venovať kedykoľvek. „Je to naozaj individuálne. Robíme aj cvičenia s bábätkami, ktoré majú 11 mesiacov. V tomto veku sa ešte nedá hovoriť o tancovaní. Skôr sledujeme zdravý vývoj detí. Rozvíjame hrubú a jemnú motoriku, zrakovú schopnosť, rytmické a hudobné aktivity, silové a koordinačné aktivity, vnímanie tela, plánovanie pohybu, sluchovú stimuláciu a socializáciu," hovorí tanečnica Mirka Kosorínová.

„V našej tanečnej škole začínajú tancovať deti od jedného do troch rokov. Prvé lekcie majú v sprievode rodiča. Detičky majú možnosť prvýkrát sa stretnúť v kolektíve, čo napomáha ich spoločenskému vývinu. Dospelému hodiny poskytujú možnosť pozorovať dieťatko v rôznych pohybových a spoločenských situáciách a zároveňc ho inšpirovať svojimi pohybmi," vysvetľuje ďalej.

Vo veku okolo troch rokov sú deti pripravené na rozvoj rytmiky a flexibility. Tanečná príprava už môže obsahovať prvky baletu, gymnastiky či ľudových tancov. Deti v tomto veku získavajú v oblasti tanca všeobecný rozhľad. Nemusí to znamenať, že z nich budú tanečníci. Takéto hodiny však zároveň môžu byť prípravou pred ďalšími športovými odvetviami.

Po tanečnej príprave prichádza na rad špecializácia. Dieťa si môže vybrať ľudové tance, spoločenské tance, hip hop, balet či jazz.

  • Tanec je pohybom, ktorý je pre dieťa osožný. Je vhodný najmä zo zdravotného hľadiska.
  • Ďalším dôvodom je socializácia. Nie je to iba o tom, že dieťa má tanečný tréning, ale funguje zároveň v určitej komunite. Prostredie je pre dieťa motivujúce.
  • Tanec vedie deti k zdravému spoločenskému správaniu. Naučia sa aj určité prejavy slušnosti.
  • Deti sú cieľavedomejšie. Ak tancujú a majú pravidelné tréningy, lepšie si potom vedia zadeliť čas.

Mirka Kosorínová vyučuje spoločenské tance. Vidieť ste ju mohli aj v tanečnej šou. FOTO: Archív M. K.

Tanec je mnohokrát vhodný aj ako istá forma rehabilitácie. Miera záťaže sa dávkuje postupne. „Často sa stáva, že s nami klienti konzultujú, či môžu začať s tancom po rôznych úrazoch. Ak mal niekto napríklad zlomenú ruku, alebo nohu, tak mu tanec môže pomôcť. Samozrejme vážnejšie diagnózy je potrebné konzultovať so svojim ošetrujúcim lekárom. Problematickejšia je skôr chrbtica, tam naozaj treba dávať veľký pozor," tvrdí Kosorínová.

Tanec je vhodný napríklad aj na skoliózu. Kedysi na ňu mala nábeh aj Mirka. Začala s baletom a chrbtica sa jej dala úplne do poriadku. Správne držanie tela je základom aj pri spoločenských tancoch.

Ako tanec vplýva na postavu?

  • Tanec výborne formuje postavu, najmä pás, boky a nohy. 
  • Kto nemá rád cvičenie vo fitness centre, práve tancovanie môže byť alternatíva. Je zábavnejšie, pri tanci ani neviete, že cvičíte. Tanec prináša radosť a navyše sa pritom  chudne.
  • Spoločenské tance Kosorínová odporúča aj pre tých, ktorí potrebujú nabrať zdravé sebavedomie, a to nielen na parkete. „Ovládať tanečný bontón je už dnes v spoločnosti tiež samozrejmosťou. Spoločenské tance odporúčam aj párom, ktoré sú napríklad dlhšie spolu. Prináša to oživenie do vzťahu. Partneri sa vidia v úplne inom svetle. Navyše je to spoločná aktivita.“
  • Tanec a chudnutie je veľmi individuálnou záležitosťou. Rôzne tanečné lekcie prinášajú rôzne telesné záťaže. Latino tance sú viac dynamické. Fleshdance je spojený s aeróbnym cvičením. Pri takom intenzívnom cvičení postačí jedna či dve podobné hodiny do týždňa, aby sa dostavil efekt chudnutia. Pri spoločenských tancoch je zaťaženie zase úplne iné. Nie je až také dynamické, avšak človek sleduje vystretý chrbát a stiahnuté brucho, postavenie, hlavu a popritom tanečného partnera. „Špeciálne muži po spoločenských tancoch odchádzajú úplne spotení,“ vraví inštruktorka. Ak niekto chce tancom formovať postavu, mal by si podľa nej vybrať skôr dynamickejšie formy lekcií, prípadne intenzívne individuálne lekcie s tanečným trénerom.
  • Pri tanci sa spevňuje svalstvo, získava sa kondícia, pohybom sa tým pádom dá predchádzať aj vysokému cholesterolu či kardiovaskulárnym ochoreniam. Pri dynamických tanečných hodinách môže nastať aj zvýšený objem pľúc. 

Zaujali vás tieto články?