Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Pohyb

Preventívka bez výhovoriek Preventívne prehliadky

Deti, ktoré športujú, majú nárok na špeciálnu preventívnu prehliadku

Aj vy máte doma malého športovca, ktorý trénuje ako o dušu? Nezabudnite na jeho zdravie a využite špeciálnu starostlivosť, na ktorú má nárok raz do roka.

15.08.2023

Deti, ktoré športujú, majú nárok na špeciálnu preventívnu prehliadku

Športovanie už v mladom veku prináša celý súbor výhod, z ktorého budú deti ťažiť po celý zvyšok života. Ani náhodou však nejde len o fyzické benefity. Šport má trvalo pozitívny vplyv na dieťa aj mentálne, emocionálne a sociálne.

Fyzické výhody

Samozrejme, na tele a kondícii sa športovanie prejaví úplne očividne. Sedavé vnútorné aktivity, ako je hranie videohier, sledovanie televízie či počítača, nemôže konkurovať času strávenému fyzickou aktivitou. Vďaka športu získajú lepšiu koordináciu a rovnováhu.

Deti, ktoré športujú v skorom veku, sa učia, ako lepšie ovládať svoje telo. To pozitívne ovplyvňuje dôležité motorické funkcie, ako je koordinácia, jemná či hrubá motorika a rovnováha. Pozitívne účinky sa prejavujú aj na funkcii pľúc a srdca. Čím aktívnejší ste, tým zdravšie býva vaše srdce a pľúca. Včasná účasť na športe môže deti nasmerovať na celoživotnú cestu návykov, ktoré prispievajú ku kardiorespiračnej kondícii a zdraviu.

Emocionálne výhody

Mnohí rodičia si to neuvedomujú, ale športovanie buduje v našich deťoch pozitívny obraz o svojom tele a zdravé sebavedomie. Negatívny obraz tela prevláda najmä u dievčat, ktoré sa blížia k tínedžerskému veku. Deti a hlavne dievčatá, ktoré športujú, majú ale tendenciu mať pozitívnejší obraz o svojom tele ako ich rovesníci, ktorí praktizujú sedavý štýl života.

Pocit úspechu, ktorý prichádza so športovaním, tiež vedie k zdravšiemu zvýšeniu sebaúcty. Šport našim deťom znižuje stres a má dobré účinky na náladu. Je to preto, lebo všetok stres a agresivitu môžu nechať na ihrisku. To vedie k zníženiu výskytu depresie, zníženiu stresu a naopak, k zvýšeniu dobrej nálady.

Mentálne výhody

Pravidelná účasť na športových aktivitách môže pomôcť vybudovať mladé mysle tým, že si vyžaduje kreatívne a strategické myslenie, ako aj zvýšené sústredenie a pozornosť. Nielen to, ale väčšina športov zahŕňa nejaký druh bodovania, ktoré je nápomocné v tom, aby si deti vylepšili mentálne matematické schopnosti. Všetky tieto zručnosti sa premietajú do triedy, ale aj do zručností potrebných pre pracovnú silu neskôr v živote.

Sociálne benefity

Športový duch je niečo, čo sa nedá získať pri žiadnej inej aktivite ako pri športe. V živote niečo vyhráte a niečo prehráte. Nič neprinesie túto lekciu priamo k vám domov v ranom veku lepšie ako účasť na športe. Deti rýchlo zistia, že výhry aj prehry sú súčasťou života. Naučia sa, ako s takýmito správami narábať, a popritom si rozvinú stratégie, ako sa s oboma vyrovnať. Ako zvládnuť výhru, aby im nenarástlo ego do nadrozmerných výšok a ako zvládnuť prehru, aby ich neznechutila, to sú cenné lekcie športovania.

Deti, ktoré športujú, menej často užívajú drogy a alkohol, pretože nechcú riskovať nič, čo by mohlo zhoršiť ich výkon. U dievčat, ktoré sa venujú športu, je tiež menej pravdepodobné, že sa z rovnakých dôvodov stanú dospievajúcimi matkami. Tieto deti sú skrátka disciplinované a väčšinu svojho času myslia na šport.

Vodcovské schopnosti

Športovanie buduje silných lídrov. Vodcovské schopnosti získané v športe pomáhajú neskôr deťom vynikať v škole, v živote a na pracovisku. Športová účasť hrá dôležitú úlohu vo vývoji vášho dieťaťa naprieč celým spektrom oblastí.

Preventívna športová prehliadka

Ak je vaše dieťa aktívne v organizovanom športovom klube, raz do roka má nárok na preventívnu prehliadku v špecializovanej ambulancii u telovýchovného lekára. Využívajte ju. Poisťovňa uhrádza výkon čiastočne.

V ambulancii ho čaká:

  • komplexné fyzikálne vyšetrenie všetkých orgánových systémov,

  • odmeranie pulzu a tlaku,

  • základné vyšetrenia a merania výšky, hmotnosti, percentuálneho podielu tuku,

  • EKG,

  • spirografické vyšetrenie (na určenie expiračných parametrov - vitálna kapacita úsilného výdychu, sekundová kapacita, úsilný výdych v oblasti rôznych pľúcnych objemov),

  • odborné poradenstvo.

VSZP benefit - Ilustracny obrazok

Špeciálny VšZP benefit

V Peňaženke zdravia MAXI prispejeme dospelým aj deťom na preventívne športové prehliadky vykonané akreditovaným pracoviskom.

Príspevok na preventívnu športovú prehliadku je u nás pre dospelých aj deti.

Preplatíme vám 50 % z ceny výkonu až do výšky 50 €.

Nie je potrebné byť členom športového klubu a nie je nutné prikladať do žiadosti potvrdenie o vykonávanej športovej činnosti.

Športovanie je pre naše telo veľmi zdravou aktivitou, nezabudnime využívať aj športové preventívne prehliadky, ktoré nám ponúknu spätnú väzbu o tom, čo ešte zvládame, čo je pre naše telo už priveľa a čo mu naopak nesmierne prospieva.

Zaujali vás tieto články?