Mirka Kosorínová: Alkohol mi nechutí, ulietavam na keksíkoch

Redakcia Rozhovor 10.09.2018

Prečo tanečnica Mirka Kosorínová zanedbávala svoje zdravie a ako to pocítila počas tehotenstva?

Mirka Kosorínová športovala aj počas tehotenstva. FOTO: Archív M. K.

Tridsaťpäťročná Mirka Kosorínová tancuje odmalička. Na pohybe sa stala závislou a športovala aj počas tehotenstva. Napriek zdravému životnému štýlu si dopraje aj rezne, jedáva viac ako jej partner a doslova ulietava na keksíkoch. Svojho trojročného syna Miška dáva pravidelne očkovať a momentálne rieši problémy s haluxami, ktoré sa jej objavili na nohách.

Váš život bol pracovne aj súkromne roky spojený s tancom. Aký to malo pre vás prínos do života?

Obrovský. Tanec si veľmi pochvaľujem. Myslím, že aj po zdravotnej stránke je tento šport skvelý. Vďaka nemu sa človek neustále udržuje v kondícií. Jeho ďalšie plus je aj jeho sociálna stránka. Stále pri ňom pracujem s ľuďmi, spoznávam ich a získavam priamu spätnú väzbu tým, že ich pri tanci nielen niečo naučím, ale prinesiem niečo nové do života. Vďaka tancu som získala veľa priateľstiev. Mnohé z nich sa stali dokonca celoživotnými. Pri práci v tanečnej škole som stretla ľudí, s ktorými už dokonca máme prepojené rodiny. Napríklad mojimi klientmi boli kedysi aj kamaráti, ktorí sú dnes už krstní rodičia môjmu synovi. 

Je tanec návykový? Predsa len tancujete odmalička. Viete si svoj život bez neho predstaviť?

Tanec je rozhodne návykový. Ale, aby som to uviedla na pravú mieru. Pre mňa je návykový celkovo pohyb. Môj syn tiež tancuje odmalička, zdedil to zrejme po mne. Tancovala som ešte s ním v brušku. Dnes už ale netancujem súťažne, trénujeme len na konkrétne vystúpenia a eventy. Už nemám na tanec toľko času ako kedysi a už by som mu pre syna ani toľko času neobetovala. Ak však dlhšie nemám pohyb, tak to veľmi cítim. 

Tancovali ste aj počas tehotenstva. Robili ste počas tohto obdobia ešte aj iné športy?

Tanec som vyučovala a v začiatkoch tehotenstva som ešte mala aj nejaké ľahšie vystúpenia. Myslím, že som v tom čase absolvovala aj nejaký ples, kde som odtancovala valčík. Dlhodobejšie sa však venujem jóge. Istý čas som cvičila aj pilates, no ten mi potom počas tehotenstva veľmi lekári neodporúčali. V začiatkoch tehotenstva som sa teda venovala práve jóge, nemala som chuť na nejaké poskakovanie. V tom čase som dávala prednosť najmä rôznym strečingovým cvičeniam. Pokiaľ som mohla, tak som sa hýbala. Neskôr mi pre menšie komplikácie pohyb lekári zakázali. Takže som už necvičila vôbec.

Niekedy jedávam viac ako môj partner. Rozhodne ale nesedím na zadku. 

Hovorí sa práve o tom, že je dobré, aby vrcholové športovkyne neprestali so športom ani keď sú tehotné...

Určite s tým súhlasím. Myslím, že som mala vďaka športu veľmi rýchlu rekonvalescenciu. Vidím to aj na kamarátkach, ktoré sa hýbali už predtým. Veľmi rýchlo po pôrode sa dostali opäť do formy. A nie je to iba o hmotnosti. Sama som už týždeň po cisárskom reze kočíkovala svojho syna po kopcoch. Určite mi celoživotné športovanie v tomto smere pomohlo. Veľmi rýchlo som bola opäť fit. No dnes sledujem, že je veľký boom dvíhať v tehotenstve činky. Mne sa to nepáči. Je to veľmi individuálne. Aj mne sa ako športovkyni v tehotenstve skomplikovala situácia. Dávať si na seba pozor v tomto období je podľa mňa na mieste. Vhodné sú napríklad tehotenské cvičenia pod dohľadom odborníka. Často si budúce maminy, ktoré cvičia, ani nevšimnú, že im tvrdne bruško. Ja sama som to na sebe nerozpoznala. Všetko treba robiť s mierou. Behať maratóny môže byť pre niekoho v pohode, no pre inú ženu to dobré nie je.

Aj vy ste pred tehotenstvom dosť behávali.

Odkedy mám Miška, tak behávam trochu menej. Mám síce doma aj bežecký kočík a odbehla som s ním niekoľko bežeckých súťaží, avšak už tomu predsa len nevenujem toľko času, že by som si išla zabehať každé ráno či večer. Momentálne máme v rodine iné priority. Beh som obmedzila aj z dôvodu, že mám malý zdravotný problém konkrétne halux, ktorý ma v behu trochu limituje. Aktuálne to konzultujem s lekármi. No určite si z času na čas si rada idem prevetrať hlavu. V súčasnosti sa však opäť venujem jóge.

Tým, že ste celý svoj život tancovali a športovali, sa zrejme aj zdravšie stravujete. Ako vyzerá váš jedálniček?

Možno je trošku zdravší. Na druhej strane mám pocit, že určite nežijeme extrémne nezdravo. Povedala by som, že sme taký zlatý stred. V období, keď sa malý narodil, som veľmi dávala pozor na to, aké potraviny kupujem a čo mu do toho jedného roka varím. Už to však u nás nie je len o biopotravinách, aj keď sa snažíme, čo to si vypestovať aj doma v záhradke. Pestujeme paradajky, maliny a jahody... No dnes už ťažko povedať, že kupujeme úplne zdravé potraviny. Aj môj trojročný syn už ochutnal klobásku (smiech), keďže to vidí u nás. Nevyhýbame sa mäsu a dáme si aj rezne. V lete sa stravujeme pochopiteľne ľahšie a jedávame viacej šalátov. Skôr si však myslím, že to vhodne vyvažujeme pohybom. Sama jedávam pomerne dosť, niekedy dokonca viac ako môj partner. Žijeme totiž veľmi aktívne. Nie je to iba o tom, že si ideme zacvičiť. Keď ideme na dovolenku, tak ideme na turistiku alebo na bicykel, plávame, či lyžujeme. Rozhodne nesedíme na zadku. 

Už týždeň po cisárskom reze kočíkovala svojho syna po kopcoch.  

Váš syn Miško má tri roky. Dbáte na očkovania a preventívne prehliadky?

Rozhodne. Moje dieťa očkované je. Všetky povinné základné očkovania má, podobne, ako som ich mala ja. Všetci sme to prežili. Viem, že je teraz veľa názorov proti a farmaceutický priemysel prežíva boom... Ale v tomto smere som sa rozhodla za. Dávam si záležať aj na všetkých synových či mojich preventívnych prehliadkach.

Ako sa staráte o svoje zdravie?

Mám pocit, že najmä regenerácia je u mňa na mieste. Toto sme kedysi dosť zanedbávali. Pred rokmi sme všetky peniaze, ktoré sme mali, investovali do tréningov, štartovného na súťaže, ubytovania, cestovania, do tanečných topánok a šiat... Tancovali sme profesionálne a tanec bol finančne náročný. Boli sme boli študenti a popri škole sme si ešte privyrábali inou prácou. Vtedy som nevyužívala wellness, či nebodaj návštevy fyzioterapeuta. Zaplatiť si masáž by nikoho ani nenapadlo. Veľmi som to pocítila najmä počas tehotenstva, a to tým, že som musela nakoniec úplne vysadiť cvičenie. Odvtedy sa snažím navštevovať fyzioterapeuta, ak je to potrebné. A minimálne raz do mesiaca si na tú masáž či do wellnessu zájdem.

Spomenuli ste, že vaše dovolenky sú dosť aktívne. Ako to vyzerá v praxi?

My to máme veľmi jednoduché. Keby môj partner mohol, tak je celý rok na lyžovačke. Keby to bolo na mne, tak som celý rok pri mori. Snažili sme sa to nejakým spôsobom zladiť. Odkedy však máme dieťa, tak more je aj pre malého Miška ideálna destinácia. V zime pomerne dosť lyžujeme. Chodievame do Tatier, ale aj do Rakúska alebo do Švajčiarska. V lete to doteraz boli najmä také bežné destinácie ako Slovinsko, Chorvátsko, Taliansko, ktoré sú dostupné autom. Mala som celkom obavu lietať s takým malým dieťaťom. Avšak tento rok sme si to už vyskúšali. Malý si to užil ako sa patrí.

Celý život ste športovali. Zvládajú športovci ľahšie problémy ako ľudia, ktorí sa veľmi nehýbu?

Určite. Som o tom presvedčená. Aj rodičom, ktorí uvažujú nad tým, že by prihlásili dieťa na tanec alebo na nejaký šport, to vrelo odporúčam. Športovci sú cieľavedomejší, vedia si určiť priority a zadeliť režim. Tanec, no aj hocijaký iný šport, je rozhodne pre každé dieťa, či človeka prínosný. Ak mi aj niekto povie, že dieťa nebude môcť chodiť na tréningy, lebo sa nestíha učiť, tak je to zvláštne. Ak mám raz, či dvakrát do týždňa tréning, tak to rozhodne nie je veľa. Sama viem, že čím viac toho mám, tak tým viac toho stihnem. Šport pomáha nielen pri učení, ale aj v určitom zadelení si úloh v živote.

Na prvý pohľad pôsobíte, že žijete takmer dokonale zdravo. Máte vôbec nejaké neresti? Doprajete si pohár vína alebo čokoládu?

Jasné, že si občas niečo dobré doprajem, hoci alkohol to určite nie je. Môj partner by bol rád, keby sa toto u mňa zmenilo. Veľmi rád mi večer naleje pohár vínka. Väčšinou však, ako mi večer naleje, tak mi ho ráno aj vyleje. Mne alkohol veľmi nešmakuje. Veľmi som sa potešila, keď som otehotnela, lebo som sa konečne mohla vyhovoriť, prečo nemôžem piť. Občas si ten pohár vína či prosecca dám, ale je to skôr sporadicky. Ulietavam ale na sladkostiach. Už ani nemusím tak veľmi čokoládu ako kedysi. Keď som kojila Miška, tak som veľmi výrazne schudla. Odvtedy mám rada keksíky. Tých by som dokázala zjesť kopec. Snažím sa v tom však krotiť, lebo všetko to obsahuje ten palmový tuk, ktorý je strašne nezdravý. Tak som sa rozhodla, že si kúpim kuchynský robot a budem radšej piecť koláče.Partneri portálu

  • Logo partnera
  • Logo partnera