Adela Vinczeová: Dopraje si ešte žúrové cigaretky?

Redakcia Rozhovor 20.08.2018

„Dobrej slanine ani masti sa nevyhýbam. No ak priberiem, vyzerám ako hruška," prezradila obľúbená moderátorka

Adela Banášová pôsobí vyrovnane, no v skutočnosti priznáva narušený biorytmus. FOTO: TV Markíza

Každý týždeň si pre pracovnú zaneprázdnenosť musí naplánovať dopredu. Cvičí pod vedením trénera, s manželom si zamilovali chôdzu na čerstvom vzduchu a nedá dopustiť na domácu stravu a kvalitné potraviny. Moderátorka Adela Vinczeová (37) však priznáva, že aj ona má problematické partie. 

Vaša práca je náročná na koncentráciu. Musíte sa veľmi sústrediť a byť v neustálom strehu. Nemávate občas po moderovaní akcie či veľkej televíznej šou problém doma vypnúť a opäť sa uvoľniť?

Jasné, to je úplne prirodzené. Niečo podobné zažívajú herci po divadelnom predstavení, keď ešte niekoľko hodín nevedia zaspať. Mne to dosť výrazne nabúralo biorytmus. Potom sa snažím tieto resty dospať. Ak nemám večer akciu či natáčanie, chcem ísť do postele skôr. Žiaľ, veľmi mi to nevychádza. Viktor moderuje správy a príde domov večer o deviatej. Ísť okamžite spať sa nám skrátka nedarí. Spánok u mňa teda nie je úplne ideálny a nespím toľko, koľko by som chcela.

Často spovedáte ľudí, ktorí sú odborníkmi vo svojom odbore. Prípadne sú to osobnosti, ktoré majú zaujímavú profesiu alebo život. Máte pocit, že dokážete byť rokmi a skúsenosťami o čosi empatickejšia ako v minulosti?

Na túto otázku sa mi naozaj ťažko odpovedá. Človek zrejme sám seba v danom momente vníma ako empatického. Podstatné je, aby sme neboli priveľmi egocentrickí, boli vnímavejší a dali viac priestoru aj tomu druhému. Verím, že som sa v tomto smere zlepšila. Dostávam od ľudí v rôznych situáciách rôzne odozvy. Občas mi píšu, že sa ich moje slová dotkli alebo som otázku naformulovala priveľmi ironicky. A ja som to tak v spomínanej situácií vôbec nemyslela. Na druhej strane si myslím, že viem celkom dobre načítavať pocity a stavy ľudí a ich nálady. Inak by som tie rozhovory nezvládala robiť. Cítim, či sa respondent pri mne cíti dobre a príjemne. Ak je hosť v strese, tak sa ho v prvom rade snažím dostať do komfortu. Potom už viem, že sa mu bude ľahšie rozprávať. Takže túto základnú empatiu mám. Dokonca mi to vyšlo aj v jednom psychologickom teste. Mojou najsilnejšou stránkou je vraj adaptabilita. Dokážem v danom momente vycítiť, s kým a akým spôsobom sa bavím.

„Občas som mala chuť odcestovať do Tibetu," smeje sa Adela pri otázke o pracovnom tempe. FOTO: TV Markíza 
V šoubiznise fungujete už dlhé roky. Necítili ste v istom čase či momente akúsi únavu materiálu? Nepotrebovali ste niekedy aspoň na pol roka pauzu od náročného pracovného tempa?

Základ spočíva v tom, že človek sa sám vyčerpáva a nikdy za to nemôžu tí druhí. Sami si nastavujeme, čo nás v živote stresuje. Občas som mala stavy, že pôjdem do Tibetu a tým sa zmení svet (smiech). Vždy som však z toho rýchlo vycúvala, lebo viem, že to nie je riešením. Nikdy som nemala problém so samotným šoubiznisom a ani som si nevravela vetu, že toto by sa mi nikde inde nestalo.

Ak priberiem, nie že by mi narástli prsia alebo pekné bucľaté líčka. Stane sa zo mňa iba čudná hruška.

Spomenuli ste, že stres si určujeme sami. Odborníci hovoria aj o pozitívnom strese a určitom adrenalíne, keď potrebujeme podať výkon pod tlakom. Sama pravidelne moderujete veľké živé prenosy. Máte rada tento druh tlaku a adrenalínu?

Ani by som to nenazvala tlakom. Dokonca počas živých prenosov ani nepociťujem žiaden stres. V prvom momente mám jediný stres a tým je spriatelenie sa s obecenstvom. V prvých minútach sa nastavuje vzťah medzi moderátorom a publikom. Rozhoduje sa o tom, či budeme kamarátmi a večer prežijeme na jednej vlne. Keď ten vzťah uzavrieme do piatich či desiatich minút, tak už viem, že je dobre. Vtedy sa v pohode napojím na situáciu a prirodzene si v nej idem. Je to skôr energizujúce. Ak sa to však nepodarí a tá vzájomná situácia neprebehne v prvým momentoch, tak to dokáže byť veľmi únavné. 

Médiá vás dlhodobo prezentujú, že žijete nesmierne zdravo. Ako u vás vyzerá taká bežná zdravotná prevencia?

V médiách to funguje tak, že vás skôr či neskôr zaradia do nejakej škatuľky. Mám to šťastie, že ma zaradili do škatuľky eko, bio, zdravo žijúcej, múdrej, inteligentnej a vtipnej. To je podľa mňa ešte celkom dobrá krabička. Do veľkej miery na mňa všetky tie veci so zdravým životným štýlom sedia. Pri mojej práci, ktorá je veľmi nepravidelná, musím vynaložiť oveľa viac energie a sily, aby som si zorganizovala pohyb, spánok a stravu. Chýba mi tam určitý rytmus. Každý týždeň si teda robím nový plán, kde okrem práce zaraďujem aj pohyb.

Absolvujete poctivo preventívne prehliadky?

Chodievam na kompletnú preventívnu prehliadku, chodím k ženskému lekárovi a k zubárovi. Ostatných lekárov navštevujem podľa potreby. Vždy to kombinujem. Sú veľmi dobrí lekári, ktorí majú pomerne príčetný pohľad na pacientov a potom sú aj alternatívni lekári, ktorí vedia byť takisto rôzni. Vždy všetko závisí od daného lekára. Myslím si, že existuje aj veľa šarlatánov medzi klasickými lekármi, ktorí predpisujú nezmysly, zle diagnostikujú a privedú človeka ešte do horšieho stavu. Kombinujem tieto návštevy na základe mojich skúseností s jednotlivými lekármi.

Existuje u vás oblasť zdravia, ktorá vás vie potrápiť viac? Máte nejaké alergie?

Našťastie nemám žiadnu konkrétnu diagnózu. Zvyčajne riešim iba aktuálne veci. V blízkej dobe budem nosiť strojček. 

Stravovanie zrejme tiež zrejme prispôsobujete svojej pracovnej zaneprázdnenosti. Ako sa snažíte jesť, prípadne máte nejaké potraviny, ktorým dávate prednosť?

Jem trikrát za deň. Preferujem domáce jedlá a kvalitné suroviny. Nekupujem si na pumpách napolitánky či bagety. Musí byť naozaj veľmi zlá situácia, aby som to spravila. Stane sa to maximálne dvakrát za rok. Vyhýbam sa pečivu a ťažkým veciam. No a základom je u mňa jesť dobre predovšetkým doma. Večer si uvarím tú svoju pšenovú kašu s nejakým ovocím. Dávam si aj kefír z ovčieho mlieka. Chlebík kupujem od známych, dobrý a kváskový. Vajcia kupujeme takisto domáce, maslo kvalitné. U mňa neexistuje, že ostanem doma, keď mám horúčku. Musím sa teda udržovať v kondícií. Nemôžem ísť v piatok večer piť, potom spať dve hodiny a ísť na druhý deň nakrúcať reláciu. Preto si dávam napríklad rybí olej. Vitamín D je u nás veľmi podceňovaný, pritom drží človeka pri nejakej základnej imunite. Možno aj preto nebývam často chorá. 

Rok ste boli vegetariánkou a v rodine sa u vás mäso nikdy veľmi nepreferovalo. Videli ste na sebe nejaké zmeny, keď ste mäso nejedli?

Už si na to veľmi nespomínam. V súčasnosti mi mäso veľmi chutí. Nie som však stotožnená s veľkým chovom mäsa a veľkou produkciou a ani s tým, koľko mäsa sa je. Mäso je totiž veľmi neekologická potravina. Aj v dokumente Leonarda DiCapria sa hovorí, že keby ľudia prestali jesť toľko hovädzieho mäsa, tak sa výrazne zníži znečistenie ovzdušia. Konkrétne najmä kvôli metánu, lebo kravy ho vypúšťajú veľmi veľa. Oveľa menej sa toto deje napríklad pri kuracom mäse. Človek by sa mal nad týmito vecami zamyslieť. Podľa mňa jeme extrémne veľa mäsa. Nie je to ani ekologické, humánne a ani absolútne zdravé.

Zrejme ste nikdy nemali problém s ideálnou hmotnosťou. Musíte si vekom dávať na niektoré potraviny pozor? Vyhýbate sa aj fastfoodom?

Fastofoodove veci nie sú dobré. Mastným jedlám sa nevyhýbam, pokiaľ je v nich dobrý a kvalitný tuk. Pokiaľ ide o dobrú slaninu alebo masť, tak s tým nemám problém. Tuky sú pre telo skrátka dôležité. Nedržím diéty. Nemám dokonca doma ani olivový olej. Používam ho iba na šaláty. Všetko doma pripravujem na masle. A čo sa týka postavy? Všetci máme svoje problémové partie. Som síce veľmi chudá, alebo tak aspoň pôsobím na druhých. No keď priberiem, tak mi všetko ide do brucha a do zadku. Nemôžem si dovoliť pribrať, lebo potom priberiem len do týchto mojich problémových partií. Nie, že by mi radšej narástli prsia, alebo, že by som mala pekné bucľaté líčka. To nie! Zo mňa sa stane iba nejaká čudná hruška. Takisto sa nemôžem nejako špeciálne prejedať. Tento problém som mala vždy.

Do „bio" škatuľky ma zaradili médiá, tvrdí moderátorka. FOTO: TV Markíza  
Aj pohyb si musíte kvôli práci plánovať. Snažíte sa cvičiť pod dozorom trénera?

Cvičím s trénerom už približne pätnásť rokov. Vychádza to približne tak dvakrát do týždňa. Niekedy aj trikrát a niekedy len raz. Mám výborných trénerov, ktorí sa starajú aj o svetových športovcov. Pre mňa je to dobré nielen zo zdravotného hľadiska, navyše si s nimi  totiž aj rozumiem. S Viktorom sme si teraz dali záväzok, aby sme oveľa viac chodili. Povedali sme si, že sa málo hýbeme na vzduchu, špeciálne v zime je človek stále niekde pozatváraný. Minulý týždeň som prešla šesťdesiat kilometrov. Denne prejsť desať kilometrov je fajn. Kombinujem to aj cestou s MHD a chodím čo najčastejšie pešo. Čiže už viac uvažujeme aj týmto smerom.

Čím viac stresu mám, tým viac káv vypijem.

Pravidelne teda cvičíte s trénerom v telocvični, okrem toho sa venujete chôdzi. Máte ešte ďalšie obľúbené športy?

Rodičmi som bola vždy vedená k plávaniu. Cvičila som aj jogu, ale tomu sa teraz často nevenujem. Opäť som sa vrátila k lyžovaniu. Som v podstate pomerne športovo zdatný človek. Viem si zahrať tenis, squash alebo aj ping pong, ale to sú pre mňa skôr nárazové športy.

Kedysi ste aj celkom často tancovali. Venujete sa ešte tancu alebo nejakému príbuznému športu?

Snažím sa cvičiť skôr s vlastnou váhou, prípadne sa venujem balančným cvičeniam. U mňa je podstatné, aby som bola fit. Nie je to o tom, že by som chcela nabrať nejakú hmotu. Okrem toho cvičím aj kvôli tomu, že mám vysunutú platničku. Vďaka tomu, že sa hýbem, o tomto zdravotnom probléme vôbec neviem.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že žijete nesmierne zdravo. Máte aj nejaké neresti? Ste absolútnou abstinentkou?

Nie som. Alkohol ale nepijem veľmi často. Zistila som, že víno mi nerobí dobre. Raz za čas si dám radšej kvalitné „tvrdé“, napríklad dobrú hruškovicu. Alkohol mi však rýchlo stúpa do hlavy. Mala som ešte rok dozadu žúrové cigaretky, ale to už tiež vôbec neprichádza do úvahy. U mňa je však najväčším problémom to, že nejdem skoro spať. Nikdy sa mi to nepodarí do polnoci. Niekedy aj neskoro jem, lebo si rada doprajem. V poslednej dobe mám veľkú chuť na sladké. Okrem toho som sa nejako rozkávičkovala, lebo káva mi evokuje pohodu. Čím viac stresu mám, tým viac káv vypijem. Káva je totiž u mňa spojená s relaxom.

Dobrou psychohygienou je aj cestovanie. Dávate prednosť horám alebo máte radšej more?

Mám rada všetko, ak je to dobre vymyslené a čas strávim v spoločnosti fajn ľudí. Mám rada pekné ubytovanie, ktoré mi vyhovuje, luxus nepotrebujem.  Nedávno sme boli na chate a bolo to skvelé. Cez zimu sme boli na Mauríciu a takisto nám to fantasticky vyšlo. Dovolenky sú, samozrejme, výborné aj mentálne.

Letné dovolenky pri mori nie sú vaša šálka kávy? Chodievate teda radšej v zime do tepla? 

Vraj to nie je vôbec dobré a hovorí o tom aj čínska medicína. Odkedy som však s Viktorom, tak naše leto je obetované jednému detskému táboru, kde robíme vedúcich. Takže v lete sa nikde nedostaneme. Nemala som ale problém, že by mi dovolenka v teple, kým u nás bola zima, rozhodila organizmus.Partneri portálu

  • Logo partnera
  • Logo partnera