Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Telo a prevencia

Preventívka bez výhovoriek VšZP

Vyvraciame najčastejšie mýty o preventívnych prehliadkach

Až 61 % Slovákov si uvedomuje, že preventívna prehliadka je dôležitou súčasťou starostlivosti o zdravie, napriek tomu ju až milión dospelých zanedbáva a nemá absolvovanú ani jednu preventívnu prehliadku u všeobecného lekára v predošlých dvoch rokoch.

09.05.2024

Vyvraciame najčastejšie mýty o preventívnych prehliadkach

Preventívna prehliadka pritom môže včas odhaliť závažné ochorenia, ktoré v začiatkoch nebolia. 

Nepodceňujme preventívne prehliadky, pretože nám môžu zachrániť život. 

Na základe analýzy interných dát VšZP vyplýva, že až 55 % poistencov v rokoch 2021 a 2022 neabsolvovalo preventívnu prehliadku. Najčastejšími dôvodmi sú strach z vyšetrenia či nedostatok času, ale aj z dôvodu, že o nich koluje veľa mýtov. Poďme ich spoločne vyvrátiť, pretože preventívna prehliadka je dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu.

Uvodzovky obrazok

 

„Nemám čas.“

„Veď keď žijem zdravo, doktora mi netreba.“

„Deň nemá 25 hodín.“

„Nemám na to vôbec čas.“

Spoznávate sa? Vyhovárame sa a neuvedomujeme si, že preventívka nám môže naozaj zachrániť život a zaberie len zlomok času. Koľko konkrétne? Napríklad 1 diel obľúbeného seriálu, 2/3 hokejového zápasu alebo 1 priemerne dlhý pracovný hovor.

Preventívne prehliadky sú dôležité pre ľudí každého veku a aj pre tých, ktorí sa zdravo stravujú a majú pravidelný pohyb. Každý z nás môže mať skryté zdravotné problémy. A existuje množstvo odvrátiteľných chorôb, pri ktorých je ale nevyhnutná včasná diagnostika. Na Slovensku ročne zomrie na odvrátiteľné úmrtia až 11 000 ľudí. 

Podľa interných dát VŠZP sú to práve ľudia v produktívnom veku, ktorí najviac zanedbávajú preventívne prehliadky. Vyhovárajú sa, že nemajú čas, pritom je to len 1 hodina raz za 2 roky. Je to nič v porovnaní s časom, ktorý potom musíme venovať liečeniu zanedbaných chorôb.

Faktom je, že väčšina odvrátiteľných chorôb sa dá zachytiť v tomto veku. Je nesporné, že zdravý životný štýl je viac než potrebný, ale jeho súčasťou má byť aj preventívna prehliadka.

 

Uvodzovky obrazok

„Mám z preventívnej prehliadky strach.“

Väčšina preventívnych prehliadok je neinvazívna a nebolestivá. Strach z bielych plášťov a ihiel je medzi ľuďmi pomerne častý. Ak máte aj vy tento problém, upozornite na to lekára hneď na úvod, bude sa snažiť pomôcť vám.


Za zváženie stojí aj sprievod príbuzného či priateľa a tiež je potrebné si pripomenúť, že lekári a personál pracujú, aby vám pomohli.


Aj keď niektoré prehliadky môžu byť nepríjemné, majte na pamäti, že ich prínosy pre zdravie prevažujú nad prípadným nie práve komfortným pocitom. Pokiaľ potrebujete viac tipov, ako prekonať svoj strach, pozrite si náš článok venovaný špeciálne strachu.

 

Uvodzovky obrazok

„Mne nič nie je, nič ma nebolí, žijem zdravo, doktora mi netreba.“

To, že sa na vašom poslednom vyšetrení nezistili žiadne zdravotné problémy, je výborné a zároveň to neznamená, že dnes máte rovnaký zdravotný stav. Váš posledný skríning zachytí iba zdravotné problémy, ktoré boli prítomné v tom čase.

Niektoré choroby sa vyvíjajú s pribúdajúcim vekom, napríklad hypertenzia (vysoký krvný tlak), diabetes mellitus (cukrovka) a rakovina. Takisto vieme, že na náš zdravotný stav môže vplývať aj znečistené životné prostredie a strava.

Keďže pravdepodobnosť na rozvoj civilizačných ochorení so zvyšujúcim sa vekom rastie, pravidelný zdravotný skríning je jedným zo spôsobov, ako včas bojovať proti problémom a zostať zdravými.

10 najčastejších diagnóz, ktoré môže odhaliť preventívna prehliadka:

• cukrovka,

• chudokrvnosť,

• vysoký krvný tlak,

• nadváha a obezita,

• porucha funkcie obličiek,

• porucha funkcie pečene,

• zápal v močových cestách,

• porucha srdcového rytmu,

• zvýšená hladina cholesterolu,

• rakovina hrubého čreva.

Uvodzovky obrazok


„Ešte niečo chytím v čakárni.“

Ambulancie lekárov sú jedným z najsterilnejších miest, v ktorom sa naozaj môžete cítiť bezpečne, v niektorých ambulanciách už býva aj výbava vo forme germicídnych žiaričov, ktoré dezinfikujú vzduch a povrchy. Napriek tomu, že tak nemusí vyzerať na prvý pohľad, prípravky, ktorými sa pravidelne dezinfikuje, ničia všetky choroboplodné zárodky.

Pokiaľ sa chystáte na preventívnu prehliadku, nedostanete sa do styku s vážne chorými pacientmi, pretože lekári majú vyhradené časy, počas ktorých objednávajú len pacientov, ktorí prišli na kontrolu – všetko ide vďaka tomu rýchlo, hladko a bez závažných vírusových ochorení, ktoré by ste mohli získať v čakárni.

Kedy mám nárok na preventívku a čo zahŕňa?

Absolvovanie preventívnych prehliadok je vaše právo zakotvené v zákone, ktoré je pokryté zdravotným poistením. Bezplatné preventívne prehliadky môžete uplatniť u všeobecného lekára pre deti a dorast, všeobecného lekára pre dospelých, zubného lekára, gynekológa a pôrodníka, urológa či gastroenterológa. Frekvencia zdravotných vyšetrení by mala byť založená na odporúčaní vášho lekára. Zapamätajte si tento prehľad, na toto všetko máte nárok vďaka zdravotnému poisteniu.

Na stránke Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky nájdete stručný prehľad vybraných preventívnych vyšetrení, vďaka ktorému na žiadnu preventívku nezabudnete. 

Výhovorky sú smiešne. Štatistiky nie. Nepodceňujte preventívne prehliadky, môžu vám zachrániť život.

 

Zaujali vás tieto články?