Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Telo a prevencia

Preventívka bez výhovoriek VšZP

Prečo máme strach z preventívnych prehliadok a ako s ním bojovať?

Bojíte sa odberov u lekára? Až 37 % celkovej populácie uvádza, že má strach z ihiel a krvi a zároveň je to aj dôvod, prečo nechodia na preventívne prehliadky. Prečo máme strach a ako s ním bojovať?

27.04.2023

Prečo máme strach z preventívnych prehliadok a ako s ním bojovať?

 

V článku sa dozviete:

 • Ako často môžete absolvovať preventívnu prehliadku u všeobecného lekára?
 • Ako sa zbaviť strachu z lekára?
 • K čomu môže viesť zanedbanie prevencie?

Preventívna prehliadka je dôležitou súčasťou zdravotnej starostlivosti. Väčšina chorôb a zdravotných problémov sa dá zistiť skôr, keď sú v ich počiatku a môžu sa úspešne liečiť. Stačí, že sú odhalené včas. Preto je dôležité pravidelne navštevovať svojho všeobecného lekára. Preventívnu prehliadku u neho môžete absolvovať raz za dva roky. Ak ste darcami krvi, orgánov alebo tkanív na toto vyšetrenie máte nárok každý rok.

Nie je váš nepriateľ

Preventívna prehliadka môže pomôcť odhaliť mnoho ochorení, ako sú rakovina, cukrovka, hypertenzia a iné zdravotné ťažkosti, ktoré majú negatívny vplyv na zdravie. Tak isto identifikuje rizikové faktory, ktoré prispievajú k vzniku chorôb v budúcnosti. Pri takejto prehliadke sa totiž vykonávajú rôzne testy a vyšetrenia, aby sa zistilo, ako dobre funguje organizmus pacienta a či sú prítomné nejaké známky ochorenia.

Čo ak mi niečo nájdu?

Strach alebo stres z predstavy, že vám nájdu nejakú chorobu alebo že budete musieť ísť do nemocnice, je najčastejšie popisovaný faktor, pre ktorý sa preventívnym prehliadkam vyhýbame. Zväzujú nás strachy, ohrozenie a predstava problémov. Chýba nám pozitívna kotva pre upevnenie sebavedomia. V mysliach máme mnohí výrazne prítomný negatívny „vzorec“ – návšteva lekára (bez ohľadu na to, či ide o preventívnu prehliadku, alebo nie) sa rovná potenciálnej hrozbe choroby, pobytu v nemocnici alebo namáhavého kolotoča nepríjemných komplikácií v súvislosti s následnými vyšetreniami a logistikou ich naplánovania a zrealizovania.

Najčastejším dôvodom prečo nechodievame na preventívnu prehliadku, je strach z lekára alebo z odberov krvi. Tento druh strachu je však úplne bežný, nemusíte sa zaň hanbiť a našťastie, existujú spôsoby, ako ho prekonať.

Ako sa zbaviť strachu z lekára?

 1. Pochopte dôležitosť preventívnej prehliadky: Ak si uvedomíte, že preventívna prehliadka pomáha odhaliť zdravotné problémy včas, čím zlepšuje a zachraňuje vaše zdravie, strach z lekára sa zmierni. Už ho neuvidíte ako nepriateľa, ale ako pomocníka.
   

 2. Nájdite si správneho lekára: Nedovoľte, aby vaše nepríjemné skúsenosti s lekárom, ktoré ste zažili v minulosti, ovplyvňovali váš názor na všetkých. Omnoho užitočnejšie je nájsť si nového, s ktorým sa budete cítiť komfortnejšie.
   

 3. Hovorte s lekárom: Ak sa cítite vystresovaní alebo nervózni, diskutujte a pýtajte sa. Lekár vám ochotne vysvetlí, čo máte počas preventívnej prehliadky očakávať a ako vám zlepší zdravie.
   

 4. Využite relaxačné cvičenia: Relaxačné cvičenia ako meditácia alebo hlboké dýchanie dokážu efektívne zmierňovať stres a úzkosť, ktoré sa mnohým spájajú s návštevou lekára.
   

 5. Odreagujte sa: Veľa z nás sa cíti lepšie, ak rozptýlia svoju pozornosť niečím zábavným či pozitívnym. Sústredenosť a temné myšlienky, ktoré by vás mohli prevalcovať počas návštevy lekára, nahraďte knihou, príjemnou hudbu alebo sa rozprávajte s priateľom.
   

 6. Vypýtajte si podporu: Ak sa stále cítite nervózni, búši vám srdce a najradšej by ste nikam nešli, požiadajte niekoho, koho máte radi, aby vás sprevádzal. Podpora blízkeho vám dodá potrebnú dávku odvahy, ktorá aspoň čiastočne potlačí stres a úzkosť.

 

Do druhej skupiny patria tí, ktorí síce zvládajú návštevu u lekára, no pri predstave, že sestrička vytiahne ihlu pre potrebné odbery, majú husiu kožu. Na prelomenie strachu z odberov je možné aplikovať rovnaké tipy ako na zvládnutie návštevy u lekára. Najdôležitejšie uvedomenie spočíva v tom, že prevencia je vždy lepšia a bezbolestnejšia ako liečba, a preto je dôležité ju absolvovať.

Nechajte sa vyšetriť. Zdravie je našou najväčšou hodnotou a máme povinnosť starať sa oň. Pravidelné preventívne prehliadky zachytávajú ochorenia už v počiatočnej fáze a umožňujú ich efektívne liečenie. Zanedbanie prevencie môže naopak viesť k zhoršeniu zdravotného stavu a k zvýšenému riziku vzniku závažných ochorení.

Nie je to len o strachu

Preventívna prehliadka sa neodkladá len pre obavy a strach. Nejeden z nás sa vyhne návšteve lekára pre údajný nedostatok času alebo zaneprázdnenosť, hoci ku kaderníčke či na futbalový zápas si čas nájdeme. Avšak, zdravie by malo byť na prvom mieste a prevencia preto nesmie byť ignorovaná. Pravidelné preventívne prehliadky by mali byť súčasťou našej každodennej starostlivosti o zdravie. Ide o jednoduchý kľúč k zdravému a šťastnému životu.

 

Zaujali vás tieto články?