Achilovka je silná, no zraniteľná. Naučte sa správne uvoľniť
Preťažená šľacha potrebuje odpočinok a cielené cvičenie
25.06.2018
Bolí to a liečba je zdĺhavá. Achillova šľacha je najväčšou a najsilnejšou šľachou v ľudskom tele, ktorá zabezpečuje spojenie lýtkového svalu s pätou. Napriek jej sile býva výrazne preťažovaná a jej najzraniteľnejšie miesto sa nachádza 3 až 5 centimetrov nad pätovou kosťou. Príčiny preťaženia sú rôzne. „Môže ísť o nesprávne zvolenú obuv, nedostatočné rozcvičenie pred tréningom, dlhodobé vynechanie strečingu pri vrcholových, ale aj laických športovcoch, alebo o zlú stabilitu samotného chodidla,” vysvetľuje fyzioterapeutka Vierka Ťavodová, odborníčka z rehabilitačného centra Vitaclinic.
Pokiaľ vás dlhodobo trápia bolesti v achilovke, zvážte dočasné prerušenie športovej záťaže a venujte dostatočnú pozornosť strečingu. Pri strečingu dbajte na to, aby ste uvoľňovali svaly do príjemného ťahu, nie do akútnej bolesti. Možnosťou je aj tejpovanie.
Naučte sa správne cvičiť
Opora o dlane horných končatín a o špičky. Cvičenie je zamerané na uvoľnenie hamstrigov, lýtkových svalov a achilových šliach. V pozícií mačky sa nadýchneme, spevníme trup a s výdychom odlepíme kolená od podložky a sedacie hrboly ťaháme k plafónu. Neprepíname pritom kolená. Neprehýbame sa v drieku, lopatky sú zafixované a hlava je v predĺžení chrbtice. Cvičenie zopakujeme 5 až 7 krát po dobu zhruba 15 sekúnd a uvoľníme.
Stoj spojný, chodidlo jednej dolnej končatiny dáme o pár centimetrov pred seba, kolená neprepíname. Predkloníme sa a špičku mierne pritiahneme k predkoleniu tak, aby päta ležala na zemi. Cvičenie je cielené na strečing achillovej šľachy v celej jej dĺžke. Cvik opakujeme 5 až 7 krát po dobu 15 až 20 sekúnd.
Stoj spojný s oporou o stenu. Vykročíme jednou dolnou končatinou vpred, špičku oprieme
o stenu, päta je položená na podložke. Snažíme sa prenášať váhu tela dopredu. Cvičenie je zamerané na uvoľnenie achillovej šľachy. Cvik opakujeme 5 až 7 krát po dobu 15 až 20 sekúnd.