Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Telo a prevencia

Deň pre vaše zdravie Preventívka bez výhovoriek

Podujatia Pre zdravie zachraňujú životy

Všeobecná zdravotná poisťovňa organizuje sériu podujatí nazvanú Pre zdravie, ktorá je zameraná na podporu zdravia a prevenciu ochorení medzi poistencami a širokou verejnosťou. Tieto podujatia zahŕňajú rôzne aktivity, ktoré majú za cieľ zvýšiť povedomie o dôležitosť zdravého životného štýlu a poskytovať praktické informácie a služby pre zlepšenie zdravia.

08.07.2024

Podujatia Pre zdravie zachraňujú životy

Doktorka MUDr. Anna Šulajová, vážená kožná lekárka, participuje na podujatiach Pre zdravie v Banskobystrickom kraji. Aktívne sa zapája do osvety o zdravom životnom štýle a prevencii civilizačných chorôb. Jedného dňa dostala pozvanie na výjazd organizovaný Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, ktorý sa konal v spolupráci s Policajným zborom.

Cieľom bolo šíriť povedomie o zdravom životnom štýle a podchytiť rôzne náchylnosti k civilizačným chorobám, ako sú vysoký krvný tlak, cukrovka, obezita a tiež zdôrazniť dôležitosť ústnej hygieny, správneho trávenia, najmä v oblasti hrubého čreva a ochrany pokožky. Pani doktorka sa s nami podelila o to, ako prebiehalo jedno z týchto podujatí.

„Akcia sa konala v nádhernú, slnečnú sobotu. Rodiny zamestnancov Policajného zboru sa zišli v upravenom športovom areáli v obci Stožok, kde sa mohli vyšantiť a zrelaxovať v nádhernej prírode. Pre účastníkov bolo pripravené bohaté občerstvenie a množstvo športových a zážitkových aktivít, ako jazda na lane, testovanie elektromobilov, poučné ukážky so psovodmi a ďalšie atrakcie pre deti.

Jednou z najobľúbenejších častí programu boli zdravotné stánky, kde sme ja a moji kolegovia ponúkali rôzne vyšetrenia a konzultácie. Záujem bol veľký, najmä o vyšetrenia pigmentových znamienok a iných zmien na koži. Bola som nadšená, že som mohla byť súčasťou tejto akcie, pretože z 82 vyšetrených osôb bolo 18 dospelých, ktorí prišli na dermatoskopické vyšetrenie po prvýkrát.

Našli 4 rizikové prípady

Aj keď je veľa ľudí dobre informovaných o ochrane pred slnkom, najmä pri dovolenkách pri mori, často chýba čas a dôslednosť pri každodennej ochrane. Musela som informovať najmenej štyroch návštevníkov, že ich kožné lézie vykazujú známky nádorového ochorenia a je nutné ich urgentne riešiť operačne alebo aspoň odstrániť léziu v krátkom čase, aby sa predišlo vážnym následkom.

Niektorých sme upozornili na vysoký tlak, ktorý je už potrebné riešiť a bez tohto merania by si mysleli, že ho majú v poriadku. Táto akcia bola pre mňa nielen profesionálne uspokojujúca, ale aj osobne dôležitá. Uvedomila som si, aký význam má prevencia a včasné vyšetrenia, preto vyzývam všetkých, aby mysleli preventívne, aby sa vyhli komplikáciám,“ dodáva pani doktorka.
 

Čo vás čaká na podujatiach Pre zdravie?

Meranie zdravotných ukazovateľov:

 • krvný tlak,

 • hladina cukru v krvi,

 • cholesterol,

 • BMI (Body Mass Index).

Poradenstvo s odborníkmi:

 • konzultácie s lekármi, dietológmi a fyzioterapeutmi,

 • rady týkajúce sa zdravého stravovania, pohybových aktivít a prevencie ochorení.

Vzdelávacie workshopy a prednášky:

 • témy zahŕňajú zdravú výživu, fyzickú aktivitu, duševné zdravie, prevenciu chronických ochorení a mnoho ďalších,

 • odborníci diskutujú o aktuálnych zdravotných otázkach a poskytujú užitočné tipy.

Fyzické aktivity:

 • skupinové cvičenia ako je joga, pilates alebo zumba,

 • ukážky správneho cvičenia a techník.

Interaktívne stánky:

 • informácie o zdravom životnom štýle, prevencii chorôb a programoch VšZP,

 • možnosť zapojiť sa do rôznych súťaží a aktivít.

Kedy a kde?

Podujatia „Pre zdravie“ sa konajú na rôznych miestach po celom Slovensku, vrátane mestských parkov, kultúrnych domov, športových centier a iných verejných miest. Termíny a miesta konania sú pravidelne aktualizované na webovej stránke VšZP a propagované prostredníctvom sociálnych médií a ďalších komunikačných kanálov.

Účasť a registrácia

Účasť je zvyčajne bezplatná a otvorená pre všetkých, nielen pre poistencov. Všeobecná zdravotná poisťovňa týmto spôsobom aktívne prispieva k podpore verejného zdravia a k zlepšeniu kvality života nielen svojich poistencov, ale aj verejnosti.

Zaujali vás tieto články?