Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Tipy pre zdravie

Preventívka bez výhovoriek VšZP

Všetko čo potrebujete vedieť o gynekologickej prehliadke

Prvá preventívna prehliadka u gynekológa čaká ženy po dovŕšení osemnástich rokov alebo skôr, ak sú tehotné. K lekárovi potom chodia na pravidelné vyšetrenie raz ročne.

15.05.2023

Všetko čo potrebujete vedieť o gynekologickej prehliadke

V článku sa dozviete:

  • Ako sa pripraviť na gynekologické vyšetrenie?
  • Načo je dobré cytologické vyšetrenie?
  • Ako často je potrebné vyšetrovať prsníky?
  • Ako prebieha vyšetrenie v prípade, že ste panna?

Ženy majú tendenciu uprednostňovať potreby iných pred svojimi. Aj keď je to jedna z krásnych vlastností, je zároveň znepokojujúca. Musíme sa o seba postarať. Až 63 % žien neabsolvovalo preventívnu prehliadku u gynekológa v roku 2022, na ktorú mali nárok. Všetky preventívne prehliadky sú zo zákona povinné a môžu v skorom štádiu odhaliť choroby, ktoré sú už dnes liečiteľné, ak sa zachytia včas. Preventívnu prehliadku u gynekológa by ste mali absolvovať 1x ročne.

Poďme si preto rozobrať, čo sa na takejto kontrole vyšetruje:

  • Vyšetrenie prsníkov pohmatom.
     

  • Ultrasonografické vyšetrenie (USG) maternice, krčka a vaječníkov sondou vaginálne (ak ste už mali pohlavný styk) a abdominálne, teda cez brucho, v prípade, že ste panna.
     

  • Ster z krčka maternice – tzv. cytologické vyšetrenie, ktoré ženy podstupujú prvýkrát ako 23-ročné. Prvé dva odbery vás čakajú v ročnom intervale, a ak sú výsledky negatívne, ďalšie vyšetrenie vás čaká každé tri roky.
     

  • Každé dva roky by ste mali tiež absolvovať USG vyšetrenie prsníkov.

RTG mamografia u žien vo veku 40 až 69 rokov raz za dva roky.

Uvodzovky obrazok

Nepodceňujte preventívne prehliadky. Môžu vám zachrániť život.

Ako sa pripraviť na gynekologické vyšetrenie?

Mnohé ženy sa cítia neisté z návštevy gynekológa, považujú túto oblasť za tabu tému. Ide však o návštevu lekára ako každú inú. Ak máte zábrany, najpraktickejšie je ísť na vyšetrenie v sukni (v šatách). V kabínke alebo za plentou vás požiadajú o vyzlečenie spodnej bielizne, práve v sukni sa budete cítiť lepšie, pretože sa neocitnete úplne nahé.

Lekár sa vás pri prvej prehliadke bude pýtať na tieto základné veci:

  • Kedy ste mali prvú menštruáciu, aká bola – bolestivá, silná...
     

  • Vaše prípadné dlhodobé ochorenia (napríklad astma, cukrovka, štítna žľaza, vysoký tlak),
     

  • absolvované operácie,
     

  • ťažkosti so žilami,
     

  • frekvencia fajčenia.

 

Majte prázdny močový mechúr

Na gynekologickú prehliadku je najlepšie ísť s prázdnym močovým mechúrom, preto je najpraktickejšie krátko pred návštevou ambulancie navštíviť WC, uľahčíte tým vyšetrenie. Priebeh nie je bolestivý, prekážať vám môže len chlad nástrojov, ale nie je to nič, čo by sa nedalo zvládnuť. Musíte byť najmä uvoľnená a nesťahovať svaly. Zjednodušíte tak prácu lekárovi a bude to príjemnejšie aj pre vás.

Načo je dobré cytologické vyšetrenie

Hoci je názov tohto vyšetrenia komplikovaný, prebieha rýchlo, bezbolestne a dokáže podať veľmi podrobnú správu o našom zdraví. Dokážeme ním predísť rakovine krčka maternice, ktorá je druhým najčastejším onkologickým ochorením žien do 45 rokov. Pravidelnou preventívnou gynekologickou prehliadkou je možné ju odhaliť v štádiu, kedy je liečba jednoduchá a vo väčšine úspešná. V prvom štádiu je trvale vyliečiteľná až v 94 % prípadoch.

Vyšetrenie prebieha jednoducho a trvá pár sekúnd. Lekár vám odoberie ster z krčka maternice pomocou špeciálnej kefky. Ďalší postup závisí od typu vyšetrenia. Pri bežnej, konvenčnej cytológii, sa odobratý materiál natrie na podložné sklíčko, zafixuje a odošle do laboratória.

Klientky Všeobecnej zdravotnej poisťovne však majú nárok na toto vyšetrenie každý rok nad rámec verejného zdravotného poistenia, a to už o 5 rokov skôr ako stanovuje štátom nariadený skríning. VšZP vám vyšetrenie uhradí pri každej preventívnej prehliadke už od 18 rokov. Prepláca pritom nielen konvenčnú, ale aj tzv. LBC metódu, ktorá môže pri sporných nálezoch lepšie rozlíšiť nádorovú bunku od bunky postihnutej chronickým zápalom.

Vypočujte si aj...

MUDr. Vladimír Bella: Rakovine prsníka nevieme predchádzať, ale vieme ju úspešne liečiť.

Spotify link Apple podcast link

Viac o  mamografii

Včasné odhalenie počiatočného štádia rakoviny prsníkov umožňuje mamografia. Mamografia je lekárske vyšetrenie mäkkým röntgenovým žiarením, ktoré zobrazuje vnútorné tkanivo a žľazu prsníkov, a tým pomáha odhaliť mnohé prípady rakoviny prsníka v ranom štádiu. Vďaka tomu zvyšuje šancu na vyliečenie. Ak je podozrenie na onkologický problém, je to vyšetrenie prvej voľby. Ak sa potvrdí patologický nález, mamografia sa robí individuálne podľa potreby. Všeobecná zdravotná poisťovňa uhrádza preventívnu mamografiu bez limitu v termíne do 15 dní od objednania vo vybraných zdravotníckych zariadeniach.

RTG mamografia sa na základe verejného zdravotného poistenia vykonáva u žien vo veku 40 až 69 rokov raz za dva roky.

Viac o kolposkopii

VšZP vám nad rámec zákona uhrádza každoročne pri preventívnej prehliadke aj kolposkopiu. Je to vyšetrenie krčka maternice, ktoré je dôležitou súčasťou prevencie rakoviny krčka maternice. Kolposkopia je teda diagnostická metóda (na rozdiel od onkologickej cytológie, ktorá je skríningovou metódou), pomocou ktorej sa optickým prístrojom, kolposkopom, dôkladne prezrie krčok maternice a hľadajú sa na ňom zmeny svedčiace pre predrakovinový alebo v horšom prípade už rakovinový proces.

Rakovina prsníka v génoch

Súčasťou preventívnej starostlivosti u žien s dokázanou mutáciou BRCA 1 génu je od veku 30 rokov odber krvi na vyšetrenie tumor markeru s názvom Ca 125 raz za 6 mesiacov a u žien s pozitívnou rodinnou anamnézou karcinómu ovária, ak sa teda vyskytla rakovina vaječníkov u niekoho vo vašej rodine, odber krvi od 35. roku raz za rok.

BRCA (BReast CAncer gene) je gén zodpovedný za ochranu bunky pred rozvojom rakoviny. BRCA1 a BRCA2 sú ľudské gény, ktoré produkujú nádorové proteíny. Tieto proteíny pomáhajú opravovať poškodenú DNA, a keď je jeden z týchto génov mutovaný, opravy dvojreťazcovej DNA nefungujú tak, ako majú a môže dôjsť ku vzniku nádorového bujnenia. BRCA1 alebo BRCA2 mutácie môžu byť zdedené od matky alebo od otca.

Nepodceňujte preventívne prehliadky. Môžu vám zachrániť život.

Viac o prevencii u všeobecného lekára.

Zaujali vás tieto články?