Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Všetko o koronavíruse

Myšlienky sa vypnúť nedajú. Tieto techniky vám pomôžu spomaliť

Ako si všímať samých seba? Uvoľnite svoju myseľ v čase karantény relaxáciou mindfulness.

27.04.2020

Myšlienky sa vypnúť nedajú. Tieto techniky vám pomôžu spomaliť
Ako si uvoľniť myseľ v náročnom období karantény? Pomôže vám joga. FOTO: Adobe Stock

V týchto zvláštnych časoch momentálne zažívame nie práve štandardný scenár našich dní. Mnohí z nás ostali doma, pracujú z obývačiek či kuchýň, starajú sa o deti, o domácnosť a do toho všetkého sa nám hlavami naháňajú ťaživé myšlienky.

Čo s nami bude? Kedy sa toto všetko skončí? Nie je to jednoduché, ale predsa len existuje riešenie. Pozitívne myslenie spojené s cieleným relaxom, spomalením myšlienok, resetom tela i duše. Ako na to?

Prezradí nám Andrea Peniaková, inštruktorka cvičení Pilates, Mindfulness Yoga, Gravid Yoga a BabyBalance v Bratislave.

Stres eliminujeme kvalitne stráveným časom

Asi niet človeka, ktorý by v týchto dňoch nepociťoval do istej miery stres. Niektorí sme odolnejší, na iných nervozita dolieha o čosi viac. Prejavuje sa to nesústredenosťou, únavou, podaktorí z nás môžu mať až fyzické prejavy podobajúce sa chorobe.

Zvýšený krvný tlak, pichanie pri srdci, dokonca sa nám môžu vytvoriť žlčníkové kamene. Je preto nesmierne dôležité uvedomiť si, že s našimi strachmi a nepríjemnými pocitmi vieme cielene pracovať a stres dokážeme eliminovať.

O svoj vnútorný svet sa treba starať rovnako ako o svoje okolie a blízkych. A nielen počas epidémie koronavírusu. FOTO: Adobe Stock
„Na prácu so stresom je dôležité stráviť čas sám so sebou. Čas, kedy chvíľu neriešime praktické záležitosti, informácie, správy, prezeranie si sociálnych sietí, ale ani iných ľudí. Robme vtedy pre seba niečo, čo nám spôsobuje radosť. Môžeme si zašportovať, zatancovať alebo sa ísť prejsť do lesa. Prípadne sa venovať niečomu, čo máme odskúšané, že nás upokojuje, napríklad joga, pitie čaju na záhradke, relax alebo meditácia,“ vysvetľuje Andrea Peniaková.

Ďalším dobrým tipom je robiť niečo, čo nás povznáša, venovať sa umeniu, tvorbe, čítaniu inšpiratívnych kníh alebo počúvaniu podcastov.

Spomaľme a všímajme si samých seba

Všetci si určite vieme v mysli predstaviť obraz z budhizmu, ako mních nepohnuto sedí s prekríženými nohami a so zatvorenými očami sa venuje meditácii.

Práve z budhizmu pochádza aj pojem „mindfulness“, čiže všímavý prístup, ktorý nám pomáha vnímať to, čo sa deje práve v tomto danom okamihu. Do západnej kultúry ho priniesol profesor Massachusettskej univerzity, doktor John Kabat-Zinn, ktorý vytvoril program na elimináciu stresu pomocou všímavého prístupu.

Oddýchnite si s nami: 


„Najjednoduchšie je položiť si pár otázok. Ako sa cíti moje telo? Kde vnímam napätie? Aký výraz má moja tvár? Ako sa mi dýcha? Všímavosť je prvý krok k uvedomeniu si, ako sa mám, k vytvoreniu láskavej pozornosti k sebe. Ak toto nerozvíjam, môže sa stať, že sa zbadáme až večer, pociťujúc hnev či frustráciu, už ani nevediac, odkiaľ to prichádza,“ hovorí inštruktorka a dopĺňa: „Všímavý prístup nás jednoducho učí spomaliť a vnímať moment, v ktorom práve sme. Byť viac v kontakte so sebou.“

Techniky všímavosti dokonca využívajú aj samotní lekári. Jedna z nich sa volá „technika kľučky na dverách“, kedy tesne pred tým, ako vojdú do izby k pacientovi, položia ruku na kľučku a na pár sekúnd sa zastavia, aby precítili nejaký detail, napríklad stačí aj pocit, že sa ich chodidlá dotýkajú zeme. Aj v týchto vypätých chvíľach môžu byť pre lekárov v prvej línii tieto krátke relaxácie nápomocné.

Precvičme si telo a potom aj myseľ

Uvedomenie si svojej mysle a relaxačné techniky môžeme vykonávať prakticky kedykoľvek a kdekoľvek. Dôležitá je však pravidelnosť a denná rutina. „Spočiatku odporúčam nájsť si nejakú aplikáciu, kde nás niekto relaxáciou cielene sprevádza. Naša myseľ totiž rada blúdi, a keď nám pozornosť drží niekoho hlas, ide to ľahšie,“ prezrádza Andrea Peniaková.  

Relaxovať môžeme ráno pri pití čaju, kedy päť minút neriešime nič iné, ale môžeme to praktizovať aj kedykoľvek počas dňa. „Keď zistíme, ako príjemne sa cítime v zrelaxovanom stave, a že je to dobré a dôležité pre náš spokojný život, čas si nájdeme. Najdôležitejšie je mať motiváciu a metódu, ktorou relaxujeme,“ dodáva inštruktorka. 

Relaxovať môžeme aj ráno pri pití čaju. 

Ešte lepšie je, ak cviky pre našu myseľ spojíme aj s cvikmi pre naše telo. Ideálne v poradí najprv telo, potom hlava. Skvelým príkladom takéhoto prepojenia je joga. Keď vedome pracujeme s telom, myseľ sa spomalí a následne je oveľa poddajnejšia pre relaxáciu a meditáciu.

„Joga ako komplexný systém práce s telom, mysľou a dychom pôsobí veľmi upokojujúco. Môžete si však nájsť svoj spôsob - dať si napríklad po tréningu v posilňovni strečing a krátke vnútorné stíšenie,“ radí A. Peniaková. 

Možností na spomalenie je veľa

Naše hlavy bohužiaľ nemajú vzadu spínač, ktorým by sme si myšlienky jednoducho vypli. Dokonca aj počas spánku často snívame a máme plnú hlavu rôznych obrazov. Nemyslieť na nič jednoducho nie je možné.

Viete, že mobilná aplikácia VšZP si zapamätá za vás, dokedy je potrebné vybrať recept? Stiahnite si ju a uľahčite si život. 

Čo sa ale vieme naučiť, je spomaliť myšlienky a mať medzi nimi chvíľky ticha. „V týchto medzerách medzi myšlienkami sa objavuje stav spokojnosti a pokoja. Taktiež vieme trénovať pozorovanie našich myšlienok a postupne získavať väčšiu slobodu v rozhodovaní, ktoré myšlienky chceme rozvíjať a živiť, a ktoré nie,“ hovorí inštruktorka. Na toto však nestačí relaxácia, ale skôr meditácia a tiež denné pozorovanie svojich myšlienok. 

Pomôcť nám odpútať sa od myšlienok môžu rôzne techniky a spôsoby. „Závisí od človeka, situácie a aj toho, ako a či sme v kontakte so svojím vnútrom a sme s ním okej. Niekomu pomôže hudba, inému tanec, pohyb, prechádzka, šport, masáž, joga. Niekoho od myšlienok odpúta rozhovor s dobrým priateľom. Nielenže každý sme iný, ale aj v rôznych situáciách potrebujem iné spôsoby na relax. Je dobré vedieť o niekoľkých možnostiach, ktoré v danej situácii použijeme,“ vysvetľuje Andrea Peniaková.

Tajný tip na antistresový rituál

Skúsená inštruktorka odporúča čaje a tinktúry na rituál večerného stíšenia. Najlepšie, ak sú čaje sypané, aby mali správnu intenzitu a efekt. „Skutočne utišujúco na nervový systém pôsobia harmanček, levanduľa a medovka. Sú skvelé na relax tela, ale aj mysle. A ešte aj kvalitná extra horká čokoláda,“ uzatvára A. Peniaková.

Zaujali vás tieto články?