Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Zaujalo nás

Seniori a Vianoce: 5 tipov, ako pomôcť starým rodičom necítiť sa osamelo

Mnohí seniori akceptujú osamelosť ako normálnu súčasť života. V spojení so sociálnou izoláciou počas pandémie koronavírusu vzniká problém, ktorý môže viesť až k zhoršeniu zdravotného stavu. Pomôžte rodičom a starým rodičom prekonať náročné sviatočné obdobie.

26.11.2020

Seniori a Vianoce: 5 tipov, ako pomôcť starým rodičom necítiť sa osamelo

Hovorí sa, že Vianoce sú najkrajším obdobím v roku. Odvšadiaľ počuť koledy, ulice mesta skrášľujú svetielka a naše domovy voňajú po škorici a mede. Táto romantická predstava je však na míle vzdialená realite mnohých seniorov, ktorí počas adventu prepadajú úzkostiam. Dôvodom je osamelosť a izolácia, ktorej aktuálne nahráva aj pandémia koronavírusu.

V článku sa dočítate:

  • Osamelosť je veľký problém väčšiny seniorov
  • Sociálna izolácia zvyšuje riziko úmrtia
  • Prečo sú Vianoce náročným obdobím
  • Tipy ako pomôcť počas sviatkov
  • Čomu sa vyvarovať pri komunikácii so seniormi
  • Inšpiratívne projekty na pomoc seniorom

Osamelosť je problém

Mnohí seniori akceptujú osamelosť ako normálnu súčasť života. Počas starnutia prichádzajú o svojich životných partnerov, priateľov aj blízkych. Ich deti a vnúčatá majú vlastné rodiny a seniori tak zostávajú odkázaní sami na seba. Vianoce môžu pocit izolácie znásobiť. Práve počas sviatkov spomíname na minulosť, na ľudí, ktorí tú už nie sú a na radostnejšie časy. Dochádza tak ku konfrontácii so súčasnosťou, ktorá nie je dostatočne ružová.

Mnohí seniori svoju osamelosť taja aj pred vlastnou rodinou. Obávajú sa prívalu súcitu a že sa stanú pre svoje deti príťažou. Do tejto skupiny patria dôchodcovia žijúci sami, ale aj obyvatelia domovov sociálnych služieb.

Sociálna izolácia zvyšuje riziko úmrtia

Pandémia koronavírusu izolovala seniorov ešte viac. Tí prakticky zo dňa na deň ostali bez možnosti sociálneho kontaktu a ich jedinou možnosťou na kontakt s rodinou sa stal telefonát, prípadne videohovor. Sociálna izolácia zahŕňa obmedzený počet sociálnych väzieb z čoho plynie narastajúca osamelosť. Tú môžeme definovať ako subjektívny pocit smútku z toho, že je človek sám. Keď sa sociálna Izolácia spojí s osamelosťou, môže viesť až k negatívnym zdravotným rizikám.

Bolo dokázané, že osamelosť zvyšuje riziko úmrtia o viac ako štvrtinu1 a zvyšuje riziko srdcovo-cievnych chorôbmozgových príhod2. Osamelí seniori sú viac ako ostatní postihnutí Alzheimerovou chorobou3 a demenciou4.  

Sociálna izolácia je nebezpečná. Mnohí seniori považujú osamelosť za prirodzenú súčasť života. FOTO: Adobe Stock

Ukážte seniorom, že ste tu pre nich

Ako pomôcť seniorom aby sa (nielen) počas sviatkov necítili osamelo? Dajte im vedieť, že o nich stojíte. Buďte človekom, na ktorého sa môžu obrátiť, keď im je ťažko. Nič viac netreba. Možností, ako na to, je niekoľko:

1. Buďte v kontakte

Ak je to možné, vycestujte za starými rodičmi, navštívte ich a strávte s nimi kvalitný čas. Ak to situácia neumožňuje, vsaďte na výdobytky modernej techniky a volajte si online aj s web kamerou. Pokiaľ ani to nie je možné, zatelefonujte im.

Pamätajte že: Seniori patria do najviac ohrozenej skupiny obyvateľstva. Ak sa chystáte na návštevu k starým rodičom, odporúčame podstúpiť test na Covid-19 v súkromnom laboratóriu. Pred samotnou návštevou sa vyhnite stretávaniu vo väčších skupinách  a pokiaľ to váš zamestnávateľ umožňuje, pracujte z domu.

2. Pošlite im vytlačené fotky aj s pohľadnicou

Kedy naposledy ste dostali klasickú papierovú pohľadnicu? Generácia starých rodičov na sviatočných pohľadniciach vyrástla. Keď sa v schránke zaleskol trblietavý papier, bolo jasné, že obdobie adventu začalo. Pošlite svojim blízkym pozdrav spolu s fotkami vás a vašej rodiny. Fotkami nešetrite a pripíšte ku každej aj pár milých slov. Pohľad na vystavené fotky bude pre nich každodennou pripomienkou, že nie sú na svete sami.

Pohľadnica a fotky potešia každého seniora. Zapojte do výroby pohľadníc aj deti. Radosť bude dvojnásobná. FOTO: Adobe Stock

3. Vtiahnite ich do deja

Seniori mávajú pocit, že už nie sú pre svoje rodiny prínosom. Častokrát sa garde obráti a o živote seniora rozhodujú jeho deti. Skúste starých rodičov vtiahnuť do vianočných príprav. Zavolajte babke a vypýtajte si recept na najlepšie medovníky. Poraďte sa s dedom, ako najefektívnejšie „klepnúť“ kapra alebo ich poproste, nech vám porozprávajú o svojich vianočných zvykoch z detstva. Pocit užitočnosti je v živote veľmi dôležitý.

4. Potešte susedov

Ak máte za susedov osamelých seniorov, zazvoňte im a ponúknite ich vianočným pečivom. Spýtajte sa, či nepotrebujú niečo z obchodu, prineste halúzku čečiny, ktorú máte navyše a ponúknite svoju pomoc.

5. Darujte svoj čas

To najdôležitejšie, čo viete seniorom dať, je váš čas. Nezáleží na tom, či sedíte oproti sebe zoči-voči alebo prostredníctvom telefónu. Spýtajte sa starých rodičov, ako sa majú, no nezabudnite skutočne počúvať. Dajte si pozor na pár detailov:

Všeobecná zdravotná poisťovňa sa zapojila do unikátneho projektu na pomoc dlhodobo chorým seniorom. Prečítajte si viac o téme Senior Boxy

Nedávajte nevyžiadané rady

Vaši rodičia a starí rodičia vás usmerňovali celý život. Boli to oni, kto radili vám v dôležitých životných otázkach. Vaše dobre mienené rady umocňujú u seniorov vnímanie výmeny rolí medzi rodičom a dieťaťom. Tento fakt môže byť pre rodiča náročné prijať. Vyhýbajte sa preto radám, pokiaľ ste o ne neboli požiadaní.

Skutočne počúvajte

Započúvajte sa do toho, čo senior hovorí. Neprerušujte ho a prehlušte nutkanie vyplniť pauzy v konverzácii. Krátka pauza môže znamenať, že senior rozmýšľa nad reakciou a triedi si myšlienky.

Hovorte zrozumiteľne

Niektorí seniori neradi pripúšťajú, že majú problém so sluchom alebo nerozumejú konverzácii, ktorá sa okolo nich deje. Zostaňte pokojný a hovorte vecným spôsobom. Ak je to potrebné, zvýšte hlas, ale nekričte. Zamerajte si vždy na jednu myšlienku a používajte krátke, jednoduché vety.

Nemýľte si seniora s dieťaťom

Možno vám senior ako dieťa pripadá, no pokiaľ je to možné, rozprávajte sa s ním ako s dospelým. Tento problém je častý pri nedoslýchavých senioroch. Pri zvýšenej intenzite hlasu a zjednodušení viet často skĺzneme do príliš jednoduchého, detského jazyka.

Darujte seniorom svoj čas a nenechajte sa nikým a ničím rušiť. FOTO: Adobe Stock

Inšpirujte sa peknými projektami

Pomoc seniorom sa stáva dôležitou témou v spoločnosti. Inšpirujte sa s nami úspešnými projektami, ktoré pomáhajú seniorom počas sviatkov.

Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?

Túto otázku si položili organizátorky úspešného projektu v zime 2019. Projekt na pomoc seniorom v domovoch sociálnych služieb sa stal hitom a tento rok pokračuje tiež. Jeho princíp je jednoduchý. Vezmite krabicu od topánok, naplňte ju funkčnými drobnosťami a odovzdajte kontaktnej osobe. Balíčky sú počas Vianoc odovzdávané dobrovoľníkmi v DSS po celom Slovensku.
Zapojiť sa môžete na www.kolkolasky.sk

Vianočná pošta

Za milým projektom stojí občianske združenie Pohodovo a osoba Ľudmily Noščákovej, ktorú mnohí poznajú ako blogerku, inšpiratívnu ženu a učiteľku. Projekt začal v roku 2017 kedy so svojimi žiakmi vyrobila a rozoslala Vianočné pohľadnice pre neznámych starkých v domovoch dôchodcov. Dnes je projekt Vianočná pošta známy na celom Slovensku a zapájajú sa do neho tisícky ľudí.  Viac informácii o projekte nájdete na www.pohodovo.sk

Vianočný zázrak

Dobročinný projekt Vianočný zázrak funguje štvrtý rok. Seniori z domovov sociálnych služieb napíšu svoje prianie a vy im ho môžete splniť. Splnením nenáročných prianí tak sprostredkujete trochu radosti tým, ktorí nemajú blízku rodinu. Zapojiť sa môžete www.vianocnyzazrak.sk

Pomoc od VšZP

Všeobecná zdravotná poisťovňa sa zapojila do originálneho projektu Senior box, ktorý je určený vážne a dlhodobo chorým seniorom. Senior boxy obsahujú kompletný edukačný balíček, plný užitočných darčekov, ktorý pomáha zvyšovať pripravenosť blízkych na starostlivosť o  chorých. Senior boxy budú distribuované v počte 3000 kusov do 50 liečební a nemocníc na Slovensku.

„Sme hrdí, že tento jedinečný projekt sme dokázali aj napriek všetkému dotiahnuť do úspešného konca. Naše poďakovanie patrí nielen všetkým partnerom, ale aj dobrovoľníkom, ktorí bez nároku na odmenu neváhali a zapojili sa do tejto akcie aj tento rok,“ hovorí Zuzana Fabiánová, iniciátorka a odborná garantka projektu.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25910392/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27091846/
3 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17283291/
4 https://jnnp.bmj.com/content/85/2/135

Zaujali vás tieto články?