Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Zaujalo nás

Znaky popôrodnej depresie - môže sa to stať každej z nás

Narodenie nového dieťaťa sa propaguje ako veľmi šťastné obdobie, ale pravdou je, že značný počet matiek zažíva popôrodnú depresiu. Toto je desať najčastejších príznakov, ako ju odhaliť.

01.03.2023

Znaky popôrodnej depresie - môže sa to stať každej z nás

Presnú príčinu tohto stavu je ťažké určiť. Hormonálne zmeny a nedostatok optimálneho spánku sú kľúčové faktory, no je toho viac. Najdôležitejšia vec, ktorú musia čerstvé matky pochopiť, je, že popôrodná depresia nie je ich chybou a nie je spojená s činmi, ktoré urobili, alebo neurobili počas tehotenstva. Baby blues sa od popôrodnej depresie odlišuje, viac si môžete prečítať v našom rozhovore s gynekologičkou MUDr. Luciou Ďurčekovou, ktorá je známa aj zo svojho instagramového profilu mama_gynekologicka a je tiež influencerka roka 2022.

Toto je desať najčastejších príznakov, ktoré signalizujú, že žena trpí popôrodnou depresiou.

  1. Pocit preťaženia

Keby sme sa mohli vcítiť do pocitov čerstvej matky, a najmä prvorodičky, vnímali by sme asi obrovský tlak a únavu, ktorej čelí. Rodina a priatelia totiž očakávajú, že bude z nového prírastku do rodiny nesmierne šťastná, ale namiesto toho, aby bola optimistická, ju sprevádzajú pocity, že nie je na materstvo vhodný typ. Je celkom prirodzené zažívať občas tieto druhy emócií, ale popôrodná depresia spôsobuje, že sa matka cíti v tomto nepríjemnom stave väčšinu času. Je pre ňu mimoriadne ťažké vidieť svetlo na konci tunela a toto zúfalstvo ešte zhoršuje jej stav.

  1. Túžba po sociálnej izolácii

Za bežných okolností by ste očakávali, že čerstvá matka bude mať radosť z predvádzania svojho dieťaťa rodine a priateľom. Ak však trpí týmto druhom depresie, je pravdepodobnejšie, že bude chcieť, aby ju iní ľudia nechali na pokoji. Po pôrode potrebuje žena viac času na oddych a spánok, to je prirodzené, no zbystrite pozornosť, ak vaše antisociálne cítenie ďaleko presahuje túto úroveň. Je to ďalší znak emocionálneho a duševného nepokoja, ktorý žena zažíva.

  1. Samovražedné sklony

Vo svojom najextrémnejšom prejave môže popôrodná depresia spôsobiť u ženy samovražedné sklony. Pocit nedostatočnosti sa spája s túžbou uniknúť z tejto situácie samovraždou. Dobrá správa je, že veľa žien s týmto ochorením má podobné myšlienky len v prechodnom zmysle a len veľmi málo z nich sa o niečo pokúsi. Napriek tomu by sa nemala myseľ opantaná depresiou podceňovať. Dokonca aj vzdialená možnosť sebapoškodenia sa musí vážne liečiť a musia sa prijať vhodné opatrenia.

  1. Nedostatok väzby s dieťaťom

Pre tých, ktorí trpia popôrodnou depresiou, je často veľmi ťažké spojiť sa s novorodencom. Vo všeobecnosti to trvá dlho aj matkám, ktoré nie sú v depresii, no v tomto prípade je to oveľa závažnejšie. Matka je zdesená, nakoľko zostáva emocionálne oddelená bez tej silnej náklonnosti, ktorú túžila cítiť. Je možné, že sa preto nebude chcieť podieľať na starostlivosti o bábätko alebo ho dokonca nebude chcieť vidieť. Skúsený nemocničný personál by mal vedieť, ako najlepšie zvládnuť tieto chúlostivé situácie.

  1. Nahnevaná matka

Čerstvé mamičky vedia byť niekedy veľmi podráždené. Na zdanlivo nevinnú poznámku člena rodiny môžu reagovať nezvyčajnou reakciou. Extrémnym prejavom býva, keď sa hnev zameriava na novorodenca. Koniec koncov, novonarodené dieťa je priamo zodpovedné za to, že sa žena nachádza v tejto ťažkej situácii. Keďže matka v hlbokej depresii by mohla potenciálne ublížiť svojmu dieťaťu, musíme byť veľmi ostražití na tento prejav.

Využite náš benefit bezplatného psychologického poradenstva. Často pomáha prekonzultovať túto tému s niekým nezaujatým, pozrieť sa na situáciu z inej perspektívy. Preberte materstvo s našimi skúsenými špecialistami, a to bezplatne.

  1. Nezvyčajne plačlivá

Slzy po pôrode sa dajú očakávať, ale ak sa čerstvej mamičke zdá, že neustále plače a nie je možné sa upokojiť, pravdepodobne trpí príznakmi popôrodnej depresie. V skutočnosti stratila kontrolu nad svojimi normálnymi emóciami a tento neustály plač je vonkajším vyjadrením jej vnútorného problému. Jej stav si vyžaduje veľkú dávku porozumenia a súcitu.

  1. Neprijíma logické úvahy

Pokiaľ okolie spozoruje, že je žena v depresii, prirodzene sa snaží ju prinútiť, aby videla svetlejšie stránky života. Aj keď to v mnohých situáciách funguje, ak má popôrodnú depresiu, nie je možné ju upokojiť. Vaše pokračujúce snahy o jej upokojenie budú mať opačný efekt. Namiesto toho, aby našla útechu v slovách rodiny a priateľov, považuje ich uistenia za neúprimné.

  1. Ťažkosti so zaspávaním

Nikto neočakáva, že čerstvá matka bude mať ľahké zaspávanie. Novorodeniatka potrebujú pravidelné kŕmenie a či už dojčí, alebo kŕmi z fľaše, musí prerušiť svoj spánok, aby sa postarala o potreby dieťaťa. To si vyberá fyzickú a emocionálnu daň na každej žene. Ak ale dostane popôrodnú depresiu, môže často zaspať a nebude schopná využiť čas, keď dieťa spí, aby dohnala svoj spánok. Nedostatok spánku slúži len na prehĺbenie jej psychických problémov.

  1. Silný pocit viny a jeho skrývanie

Fakt, že žena po pôrode nezvláda situáciu tak, ako predpokladala, spôsobuje, že sa cíti veľmi vinná. V dôsledku toho sa môže pokúšať pred rodinou a priateľmi skryť svoje skutočné pocity. Skrývanie signálov, ktoré by mohli odhaliť jej depresívny stav, celú situáciu len zhoršuje. Ak ľudia okolo ženy nerozumejú tomu, čo prežíva, nie sú schopní jej ani poskytnúť podporu, ktorú potrebuje.

  1. Fyzické bolesti

Je bežné kresliť čiaru, ktorá vymedzuje fyzickú a emocionálnu bolesť, ale dnes mnohí odborníci z medicíny tvrdia, že sú navzájom prepojené. Okrem negatívnej nálady a problémov s antisociálnym správaním ženy s popôrodnou depresiou trpia pravidelnými bolesťami hlavy. Môžu tiež začať pociťovať bolesti svalov a v oblasti žalúdka. Lekári musia tieto bolesti vyšetriť, aby sa ubezpečili, že počas pôrodu nedošlo k fyzickému poškodeniu. Ak sa zdá, že je v tejto oblasti všetko v poriadku, vzniká podozrenie, že stav ženy súvisí s depresiou.

Zaujali vás tieto články?