VšZP pomáha dlhodobo chorým seniorom projektom Senior Box

Redakcia Aktuality 26.11.2020

​So starostlivosťou o dlhodobo chorých pomôžu príbuzným aj balíčky, ktoré dostanú v nemocnici.

„V starostlivosti o bezvládnu osobu platí univerzálne pravidlo: Omnoho jednoduchšie je ťažkostiam predchádzať, ako odstraňovať ich následky,“ hovorí Zuzana Fabianová, odborníčka na problematiku starostlivosti o dlhodobo chorých. Už šiesty rok, aj s podporou Všeobecnej zdravotnej poisťovne, odborne zastrešuje prípravu Senior boxov, ktoré dostávajú v nemocniciach príbuzní dlhodobo chorých pacientov.

Senior Box pomáha zbaviť sa pocitu bezmocnosti

Vážne ochorenia prichádzajú do života seniorov častokrát nebadane. Ani neviete ako a z čiperného dôchodcu sa stane človek odkázaný na pomoc iných. Táto zmena je ťažká nielen pre chorého, ale aj pre jeho rodinu a blízkych. Rodina vážne a dlhodobo chorých seniorov sa musí popasovať s otázkami ako, kto a kde sa bude o ich milovaného člena rodiny starať. Rodinní príslušníci sú tak postavení pred novú situáciu o ktorej  poväčšine nemajú žiadne vedomosti a cítia sa bezmocní. Usmerniť a pomôcť v neľahkej chvíli môže Senior Box, ktorý obsahuje dôležité informácie, ako sa postarať o chorého seniora spolu s balíčkom základných hygienických a zdravotníckych potrieb.

Prvotná myšlienka Senior Boxu prišla zo ZSS Slnečný Dom v Humennom. Autorkou myšlienky je riaditeľka spomínaného ošetrovateľského centra, Zuzana Fabianová: 

„Keď sa chce, dokážeme naozaj všetko! Aj napriek nepriaznivej situácii, ktorú so sebou nesie celosvetová pandémia, aj tento rok prichádzame s charitatívnym projektom Senior boxy. Tieto balíčky plné nádeje poputujú naprieč celým Slovenskom do najmenej 50 liečební pre bezvládnych seniorov a ich blízkych. Sme hrdí, že tento jedinečný projekt sme dokázali aj napriek všetkému dotiahnuť do úspešného konca. Naše poďakovanie patrí nielen všetkým partnerom, ale aj dobrovoľníkom, ktorí bez nároku na odmenu neváhali a zapojili sa do tejto akcie aj tento rok.“

Staráte sa o chorého seniora? Na toto si dajte pozor

Ak ste na starostlivosť o seniora zostali sami, dávajte si pozor na niekoľko oblastí, ktoré netreba podceniť. V opačnom prípade to môže viesť k zhoršeniu zdravotného stavu chorého. V senior boxe nájdete dotazník s 23 oblasťami a radami, ako daným problémom predchádzať, prípadne ich riešiť

23 užitočných rád, ako sa postarať o seniora. FOTO: ZSS Slnečný dom

Príbuzní by nemali zabúdať na pravidelné vysádzanie bezvládneho. To má vplyv na zlepšenie pľúcnej ventilácie. Zvýšená poloha (polosed) je ideálna na príjem potravy, no je tiež bezpečná z hľadiska vylúčenia  rizika vdýchnutia jedla či zvratkov. 

Z ďalších oblastí by sme uviedli ako príklad utrpenie a bolesť. Tieto symptómy síce bezprostredne neohrozujú pacienta na živote, no nemali by sme dopustiť, aby pacient zbytočne trpel. Je to prekvapujúce, no častou chybou býva, že pacientovi bolesť jeho príbuzný jednoducho neverí a myslí si, že predstieraním bolesti chce na seba iba upozorniť. Stretli sme sa s prípadmi, keď laici nechápu, že aj amputovaná končatina môže veľmi bolieť. Bolesť by mala byť primerane tlmená, preto ju vždy konzultujeme, rovnako ako iné podoby utrpenia, s ošetrujúcim lekárom,“ dodáva odborníčka.

Distribúcia Senior boxov sa uskutoční v nemocniciach a liečebniach po celom Slovensku. Pacienti a ich rodiny dostanú 3 000 balíčkov zdarma v celkovej hodnote 132 000 €. Verejnoprospešný projekt zastrešujú oceňované pracoviská pre dlhodobú starostlivosť - Ošetrovateľské centrum a Zariadenie sociálnych služieb Slnečný dom v Humennom.Partneri portálu

  • Logo partnera
  • Logo partnera