Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Zaujalo nás

Pozor na letné nástrahy!

Neželané suveníry z dovoleniek môžu ženy nepekne potrápiť. Ako sa im vyhnúť?

15.06.2018

Pozor na letné nástrahy!
Až osem z desiatich žien za svoj život zažije nepríjemnú vaginálnu mykózu. FOTO: Pixabay

Celý rok sa ho nevieme dočkať, počítame týždne a dni do vytúženej dovolenky. Leto je obdobím, kedy si užijeme slnečné lúče, osviežujúce drinky, šum vĺn a možno aj viac romantiky. Prináša však so sebou aj isté nástrahy, ktoré sa týkajú predovšetkým žien. Ak sa ale na ne vopred pripravíte, čaro teplých dní si budete môcť vychutnať bez obláčika. 

Kvasinky milujú teplo

Až osem z desiatich žien za svoj život zažije nepríjemnú vaginálnu mykózu. Zrejme ste sa ňou stretli aj vy, hlási sa svrbením, výtokom, opuchnutým genitálom a pocitom obrovského diskomfortu. Letné horúčavy vôbec nerobia dobrotu „tam dole“, nosme preto vzdušné materiály, bavlnenú spodnú bielizeň a častejšie sa sprchujme čistou vlažnou vodou. Za kvasinky je zodpovedná huba Candida albicans, ktorej sa dobre darí v teplom a vlhkom prostredí s obmedzeným prístupom vzduchu, dôsledkom čoho dochádza k narušeniu pH pošvy.  Mokré plavky sú na toto priam ideálne.  „V lete sa vo svojej ambulancii stretávam s týmto ochorením častejšie. Kúpanie v jazerách a prechlórovaných bazénoch mykózam určite neprospieva, keďže ovplyvňuje prirodzenú vaginálnu mikroflóru a zabíja prospešné baktérie, spolu s mokrými plavkami ruka v ruke podporujú rozvoj nepríjemnej infekcie,“ vysvetľuje MUDr. Soňa Valašíková z komárňanskej gynekologickej ambulancie a dodáva, že ženy by mali mať pri sebe aspoň jedny náhradné plavky na výmenu. Ideálna na kúpanie je morská voda, ktorá pôsobí ako prirodzená dezinfekcia a obsahuje aj minerály. „Ak sa vám mykózy opakovane vracajú, zvážte kúpanie alebo si zaplávajte len v mori. Dávať si preventívne antimykotiká neodporúčam, skôr len nejaké prípravky s obsahom laktobacilov a kyseliny mliečnej na neutralizáciu pošvového prostredia a celkovo by som radila posliniť imunitu vitamínmi, športom a zdravým životným štýlom,“ radí gynekologička. Ďalšou pascou, ktorú si mnoho žien zamieňa s mykózou, je bakteriálna vaginóza, ktorá môže až za polovicu nepríjemných výtokov. Tú môžete dostať aj po vášnivej noci a keď sa skombinuje s kvasinkami, je ešte nepríjemnejšia. Liečba prebieha lokálnymi antibiotikami, kombináciou čapíka a krému.

Letné dobrodružstvo s následkami? Radšej sa mu vyhnite. FOTO: Pixabay 
Leto praje krátkym láskam

So stúpajúcimi teplotami priamo úmerne rastie aj chuť na romantiku a letné dobrodružstvo. Nejedna žena si z letnej dovolenky prinesie aj neželaný suvenír v podobe pohlavne prenosnej choroby. Na Slovensku sú podľa štatistík Všeobecnej zdravotnej poisťovne najviac rozšírenou pohlavnou chorobou chlamýdie. „Toto ochorenie je veľmi zákerné, keďže u mnohých žien prebieha absolútne bezpríznakovo. U niektorých sa prejaví bolesťami v podbrušku alebo výtokom. Keď sa nelieči, môže spôsobiť ťažké zápaly, v najhorších prípadoch až neplodnosť alebo neschopnosť vynosiť dieťa,“ menuje doktorka Valašíková. Pri svojej práci sa lekárka stretáva často aj s genitálnym herpesom, za ktorý môže herpetický vírus. Prenáša sa priamym kontaktom slizníc, ale aj orálnym stykom. Prejavuje sa výsevom mokvajúcich boľavých pľuzgierikov, často sú opuchnuté aj uzliny v okolí, čiže v slabinách, pridružiť sa môže aj celková slabosť či teplota. Liečba antivirotikami trvá aj dva týždne, dôležité je začať ju hneď po objavení prvých príznakov. Rozšírený medzi ženami je HPV vírus, ktorý je rovnako prenosný cestou pohlavného styku, existuje z neho okolo 130 typov. Zopár z nich môže spôsobiť až rakovinu krčka maternice, ďalšie vyvolávajú genitálne bradavice.  Najlepšou prevenciou voči pohlavne prenosným ochoreniam  je používanie ochrany vo forme kondómu.  „Ak však máte predsa len akékoľvek podozrenie na pohlavne prenosnú  chorobu, navštívte svojho gynekológa. Ten urobí ster alebo odoberie krv a pri skorom nasadení antibiotík sa príznaky zmiernia rýchlo,“ radí gynekologička.

Morská voda má dezinfekčné účinky, tehotné by však mali byť v lete opatrné. FOTO: Pixabay
Pri vode s bruškom opatrne

Vysoké teploty niekedy dajú zabrať všetkým, nieto ešte ženám v požehnanom stave. Telo, ktoré sa musí starať v podstate o „dva životy v jednom“, to nemá ľahké a vynakladá viac energie na správny chod ich oboch. „Budúce mamičky by sa nemali namáhať, teplo vyčerpáva, čiže odporúčam viac oddychovať a hlavne piť veľa vody. V teple sa im môže zvýšiť tep, zväčšujúce sa bruško tlačí na bránicu a mnohým ženám môže ostať nevoľno,“ vraví doktorka Valašíková. Opatrné by mali byť aj pri pobyte na slnku. Priame vystavovanie bruška slnečným lúčom môže spôsobiť prehriatie bábätka, preto je najlepšie ostať v tieni pod slnečníkom, najlepšie aj vo vzdušnom tenkom odeve. Slnečné lúče nerobia dobre ani pokožke, ktorá sa pod vplyvom hormonálnych zmien správa ináč ako bežne a má sklon k tvorbe pigmentových škvŕn. Tehotné by mali byť obzvlášť opatrné pri kúpaní a dbať na suché plavky. V ich prípade by totiž bakteriálne infekcie mohli spôsobiť predčasný pôrod. „Odporúčam dať si pozor aj pri výbere kúpalísk, napríklad termálna voda nie je vhodná pre budúce mamičky, ale more pôsobí priaznivo,“ uzatvára gynekologička.

Zaujali vás tieto články?