Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Zdravo a so srdcom

strava trávenie

Ako zvládnuť Vianoce bez tráviacich ťažkostí?

Možno máte aj vy skúsenosti s ťažkým žalúdkom po vianočnom hodovaní a stojíte pred lekárňou, pretože chcete lieky proti kyseline a refluxu. Týmto nepríjemným tráviacim problémom a priberaniu počas Vianoc sa ale dá vyhnúť.

18.12.2023

Ako zvládnuť Vianoce bez tráviacich ťažkostí?

Jesenno-zimné prejedanie začína už husacími hodmi, pokračuje od adventu na vianočných trhoch, vianočných pečeniach a posedeniach pri punči.

Samotné Vianoce sú už len čerešničkou na torte a zväčša sa v hodovaní nepoľavuje až do Troch kráľov.

Tu sú tipy, ako to tento rok zvládnuť lepšie:
 

1.       Alkohol

Odporúčame piť, samozrejme, nealkoholické drinky, čaje a čistú vodu, to je najväčšie zdravie.  V prípade, že by ste si trošku alkoholu predsa len chceli dať, uprednostnite suché víno prípadne prosecco alebo strek. Samozrejme, dôležité je aj množstvo.

Sladké alkoholické nápoje ako punč či varené víno, ale aj šampanské, likéry a destiláty obsahujú oveľa väčšie množstvo zbytočných kalórií.

2.       Vianočné pečivo a zákusky

Dajte si, ale nenajedzte sa z nich. Jednoduchšie koláčikom odoláte, keď ich nebudete mať stále na očiach. Preto ich po servírovaní čo najskôr odložte naspäť na balkón.
Dobrým trikom je aj pečenie maličkých koláčikov, tak ich môžete ochutnať viacero a zjete menej.

3.       Vianočný zemiakový šalát

Aj tu sa dá ušetriť pár kalórií, aj keď šalát nebýva cez Vianoce hlavným vinníkom. Skôr je to zmes všetkých možných aj nemožných kombinácií jedál.

Ak chcete zemiakový šalát odľahčiť, majonézu sčasti nahraďte jogurtom či kyslou smotanou, pokojne aj polovicu. Zmenu nebudete vôbec cítiť a vášmu tráveniu sa uľaví. Uberte zemiakov a pridajte viac zeleniny - zeleru, mrkvy, hrášku. Pre čerstvú chuť môžete šalát ochutiť nadrobno nakrájaným jablkom.

4.       Vianočná ryba

Ak vám vyprážané zaťažuje trávenie, pripravte rybu bez vysmážania. Poduste ju s bylinkami na troche masla. Nebojte sa vianočného kapra vymeniť za menej tučné dravé ryby, ako sú napríklad šťuka, pstruh či treska. Alebo skúste pripraviť rybu v rúre bez zbytočného tuku.

5.       Odľahčite žalúdok

Ťažšie jedlá sa snažte už počas vianočných sviatkov kompenzovať ľahkými večerami – šaláty, zapekaná zelenina a polievky sú ideálnym riešením.

6.       Pohyb náš každodenný

Vybehnite von na prechádzku, na ľahký beh či na lyže. Telu to veľmi prospeje, pretrávi vám a spálite aj pár nadbytočných kalórií. Nebojte sa každodenného pohybu ani cez Vianoce a skúste si naň nájsť čas. Budete sa cítiť omnoho lepšie.

Prajeme vám krásne sviatky a dobré trávenie! :-)

Pozrite si aj naše video: 

Ilustracny profilovy obrazok

O odborníkovi

PharmDr. Katarína Skybová jr.

Je riaditeľkou Inštitútu kompliment®. Vyštudovala Farmaceutickú fakultu v Bratislave. Dlhodobo sa venuje zdravému životnému štýlu a redukcii hmotnosti. Je spoluautorkou kníh Fresh Diet a Redukčná diéta 2. Aktívne publikuje vo viacerých slovenských médiách.

Zaujali vás tieto články?