Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Výživa

chudnite zdravo dovolenka

Nezabudnite dovolenkovať. Zlepšíte si zdravie a predĺžite život

To hovoria štúdie, ktoré sa dovolenkovaním a jeho pozitívnymi účinkami zaoberajú. Oddych je rovnako dôležitý ako práca, tak si ho doprajme.

06.07.2023

Nezabudnite dovolenkovať. Zlepšíte si zdravie a predĺžite život

V článku sa dozviete:

  • Ako sa stravovať počas dovolenky?
  • Ako vplýva dovolenka na náš krvný tlak?
  • Čím to je, že sa nám na dovolenke lepšie spí?

Čo hovorí veda a vedecké štúdie, ktoré sa zaoberajú vplyvom oddychu a dovolenky, na naše zdravie a kognitívne schopnosti?

Dovolenka odbúra stres

Stres zvyšuje hladinu stresových hormónov, ktoré pri chronickom vyplavovaní do organizmu pôsobia nepriaznivo na naše zdravie, metabolizmus, imunitu, kardiovaskulárny systém aj psychiku a kognitívne funkcie. Práve čas strávený v prírode, pri mori či na chate nám pomáha zbaviť sa stresu, poskytnúť telu potrebné uvoľnenie a podporiť regeneráciu.

Dovolenka posilňuje výkonnosť, mozgové funkcie aj kreativitu

Keď sa uvoľníme, mozog funguje efektívnejšie, zlepšuje sa naša schopnosť učiť sa a napadajú nám nové myšlienky a riešenia. Sme jednoducho efektívnejší, výkonnejší a lepšie nám to myslí.

Dovolenka zlepšuje spánok

Zmena prostredia, odtrhnutie sa od bežných povinností a spúšťačov stresu, ale aj samotný oddych a čerstvý vzduch pomáhajú zlepšiť spánok počas dovolenky a dokonca aj po nej. 

Vďaka dovolenke cítime, že žijeme tu a teraz

Zmena rutiny, nové prostredie a nové situácie, ktoré na dovolenke zažívame, vypínajú autopilota, ktorým sa riadime v našom každodennom živote. Musíme improvizovať, a preto žijeme prítomným okamihom viac ako v známom domácom prostredí. 

Dovolenka podporuje kardiovaskulárne zdravie

Štúdie hovoria, že ľudia, ktorí dovolenkujú častejšie, majú nižšie riziko metabolického syndrómu, čo je súhrn symptómov ako vysoký krvný tlak, cukrovka, zvýšený cholesterol a ďalšie. Iná štúdia hovorí o tom, že muži s vysokým rizikom kardiovaskulárnych ochorení zomierajú na ochorenia srdca menej, keď dovolenkujú viac.

Tieto pozitívne účinky dovolenky môžeme ešte naviac posilniť ľahkou a výživnou stravou s dostatkom zeleniny, ovocia, lokálnych jedál, rýb či morských plodov. A, samozrejme, občas sa treba potešiť aj nejakou dobrotou. 

Prajem krásnu dovolenku.

 

Pozrite si aj naše video:

 

Ilustracny profilovy obrazok

O odborníkovi

PharmDr. Katarína Skybová jr.

Je riaditeľkou Inštitútu kompliment®. Vyštudovala Farmaceutickú fakultu v Bratislave. Dlhodobo sa venuje zdravému životnému štýlu a redukcii hmotnosti. Je spoluautorkou kníh Fresh Diet a Redukčná diéta 2. Aktívne publikuje vo viacerých slovenských médiách.

Zaujali vás tieto články?