Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

Telo a prevencia

HPV rakovina

Rakovine krčka maternice je možné predísť

V Austrálii bude táto forma rakoviny o pár rokov neexistujúcim ochorením. Čo spraviť, aby to tak bolo aj na Slovensku?

21.03.2023

Rakovine krčka maternice je možné predísť

 

V článku sa dozviete, že:

  • HPV vírus sa týka aj mužov,
  • aká je najlepšia prevencia,
  • do akej miery VšZP prepláca vakcínu proti HPV,
  • prečo nestačí vírus len prekonať.

Vírus väčšinou nemá žiadne príznaky a pri zanedbaní prevencie sa z neho časom môže vyvinúť ťažká onkologická diagnóza. Pravidelné prehliadky spolu so skríningom tvoria základ, pretože aj keď sa na krčku už začali diať nejaké zmeny zlým smerom, dajú sa riešiť pomerne jednoduchým operačným zákrokom - konizáciou. Bohužiaľ, stále je pomerne veľa pacientiek, ktoré prichádzajú už s pokročilou rakovinou krčka maternice.

„Stále sa nám nedarí dostatočne znížiť počet rakovinových ochorení krčka napriek tomu, že teoreticky máme v rukách všetky potrebné nástroje,“ konštatuje smutne MUDr. Hederlingová. „Dnes už vieme, že očkovanie a skríning výborne fungujú, ak je účasť dostatočne vysoká. V krajinách ako napr. Austrália bude rakovina krčka maternice o pár rokov prakticky neexistujúce ochorenie. Verím, že postupnou osvetou sa Slovensko zaradí ku krajinám, kde sa s touto diagnózou už nebudeme stretávať.“

HPV sa netýka len žien

Veľkou pomocou je aj moderná HPV diagnostika. Inovatívne HPV genotypizačné testy, ktoré pracujú na báze DNA, dokážu včas identifikovať vysokorizikové typy HPV a vylúčiť možné ochorenie na tri až päť rokov. Pozor, nie je to len diagnóza žien, práve naopak. Vírus dostávajú a šíria aj muži, ktorým tiež spôsobuje závažné diagnózy. Dokonca platí, že častejšími prenášačmi HPV vírusu na svoje partnerky či partnerov sú muži.

Najlepšia je prevencia v podobe vakcíny

Nedávny Deň žien oslávila obľúbená moderátorka a ambasádorka pre Nie rakovine Lenka Šóošová naozaj prekvapujúco, ale aj inšpiratívne. Darovala si vakcínu, ktorá zachraňuje životy a chce byť príkladom pre ďalšie ženy a mamy. „O tomto víruse som počula prvýkrát nedávno, keď bolo u nás spustené bezplatné očkovanie 12-ročných detí,“ hovorí Lenka o víruse HPV. Šokoval ju fakt, že má na svedomí takmer všetky prípady rakoviny krčka maternice. „Neverila som, že sa s ním v živote stretne až 8 z 10 žien. Navyše, tento vírus bol diagnostikovaný viacerým ženám v mojom okolí.“

Lenka sa rozhodla pre vakcínu hneď, ako sa o nej dozvedela: „Vďaka svojej práci mám to šťastie, že stretávam veľa odborníkov. Všetci bez váhania odporúčajú očkovanie detí a mladých ľudí. Otázkou už bolo len to, či to má význam aj v mojom veku. A lekár, ktorému verím, ma presvedčil, že rozhodne áno. Cítim veľkú zodpovednosť, lebo som mama, a preto som neváhala,“ vraví moderátorka.

Bezplatné očkovanie vo veku 12 rokov

Od minulého roka sú obe vakcíny plne hradené zo zdravotného poistenia pre 12-ročné deti, a to ako pre dievčatá, tak aj pre chlapcov. Ide o dvojvalentnú vakcínu (proti dvom typom HPV), ktorá pokrýva 47 % HPV infekcií vyskytujúcich sa na Slovensku a o najmodernejšiu deväťvalentnú vakcínu (proti deviatim typom), ktorá pokrýva 77 % HPV infekcií vyskytujúcich sa na Slovensku. V tomto veku je z hľadiska imunity najúčinnejšia.

Keby sme zaočkovali všetky 12-ročné deti, dokázali by sme túto rakovinu na Slovensku zlikvidovať. „Odporúčam očkovanie proti HPV všetkým svojim detským pacientom,“ potvrdzuje pediatrička a imunologička, MUDr. Zuzana Podmanická. Má však význam v každom veku. Vírus môže infikovať aj dospelé ženy a mužov, pretože infekcia sa môže vyskytnúť kedykoľvek, bez ohľadu na náš vek.

VSZP benefit - Ilustracny obrazok

VšZP benefit

Využite príspevok vo výške 50 % ceny každej vakcíny proti vírusu HPV vo veku 13 až 17 rokov. 

 

Nestačí vírus prekonať

Vakcína funguje nielen u spomínaných detí, ale aj v dospelosti. „Výskyt HPV infekcie je veľmi vysoký u mladých žien aj mužov do 30 rokov, počas života sa s ňou stretne 70 – 80 % ľudí. Väčšina ľudí sa v priebehu dvoch rokov od infekcie HPV vylieči a často ani nevedia, že ju prekonali,“ vysvetľuje MUDr. Júlia Hederlingová, PhD. Problém je v tom, že ani prekonaná HPV infekcia nezanecháva dlhodobú imunitu, a preto sa môžete opakovane nakaziť tým istým HPV vírusom. Dlhodobú ochranu poskytuje len očkovanie.

Rakovine krčka maternice je možné predísť:

  • zúčastňujte sa pravidelne skríningu,

  • overte si možnosť špecializovanej HPV diagnostiky u vášho gynekológa,

  • očkujte tínedžerov proti HPV u pediatra.
     

Viac informácií nájdete na webe.

Zaujali vás tieto články?