Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Nadváha

Ako bojovať s obezitou? Pohyb z gauča ku chladničke sa neráta

„Spolu s nadbytočnými kilami sa môžete zbaviť aj liekov na tlak,“ vysvetľuje riaditeľka zdravotného a revízneho odboru Všeobecnej zdravotnej poisťovne MUDr. Beata Havelková, MPH

10.07.2018

Ako bojovať s obezitou? Pohyb z gauča ku chladničke sa neráta
Odborníci účastníkom pobytu vypracujú individuálny pohybový aj stravovací plán. FOTO: Pixabay
Ľudia si často myslia, že nadmerná hmotnosť je vlastne len záležitosť ich zovňajšku. Tak mám pár kíl navyše, no a čo. Obezita je ale v skutočnosti chronické ochorenie. Aké so sebou nesie riziká?

Samotná obezita je rizikový faktor viacerých vážnych chronických ochorení. Napriek tomu si mnohí ešte stále myslia, že je to len estetický problém. Veľa obéznych ľudí si povie, mne to nevadí, že som obézny, veď som inak zdravý. Lenže je tu jedno veľké ale! V prvom rade je to hrozba kardiovaskulárnych ochorení. Tým, že sme obézni, máme väčšiu pravdepodobnosť, že budeme mať vysoký tlak, poruchu metabolizmu cukrov alebo tukov, je tu vyššia hrozba ischemickej choroby srdca a samozrejme aj komplikácií, ktoré s tým súvisia, či už je to infarkt alebo cievna mozgová príhoda. A to už v mladšom veku.

„Chceme, aby ľudia doma pokračovali a tešili sa zo svojich úspechov,“ vraví MUDr. Havelková FOTO: preventivne.sk 
To je skupina vážnych ochorení, ktoré nám môžu skrátiť život...

Žiaľ, nie je jediná. Druhou sú onkologické ochorenia, o ktorých sa v súvislosti s týmto rizikovým faktorom hovorí menej. Napríklad stúpa pravdepodobnosť výskytu karcinómu hrubého čreva, ale aj prsníkov. Pritom obezita je reverzibilný rizikový faktor, čiže ho vieme zmeniť a zvrátiť v každom veku. Preto je dôležité sa ňou zaoberať v rámci prevencie.

S obezitou stúpa riziko nielen kardiovaskulárnych ochorení, ale aj rakoviny.

Svetová zdravotnícka organizácia hovorí o epidémii, týka sa to aj Slovenska?

Vo svete nadobudla miera obezity medzi obyvateľstvom také extrémne čísla, že má s počtom obéznych ľudí problém každá krajina, a to nielen v dospelom veku. Problémom sú už aj mladí obézni ľudia, ktorí majú väčšiu pravdepodobnosť diagnostikovania kardiovaskulárneho alebo onkologického ochorenia.. 

Všeobecná zdravotná poisťovňa je najväčšou na trhu a stará sa o viac ako 4,1 milióna občanov. Za minulý rok sa z nich na obezitu liečilo niečo vyše 9-tisíc poistencov. Je to vysoké číslo?

Možno to tak na prvý pohľad nevyzerá, ale treba si uvedomiť, že toto je len špička ľadovca. Sú to väčšinou extrémne stavy obezity, kedy už ľudia napríklad veľmi ťažko chodia a u ktorých samotná zmena životného štýlu nestačí. Títo poistenci potrebujú radikálnejšiu pomoc, napríklad operačný zákrok.

Čiže obéznych ľudí je viac, ale neliečia sa, preto ich nevidíme v štatistikách tejto diagnózy?

Presne tak. Začína sa to nadváhou, ktorú si vie riešiť človek tak, že si tých zhruba 5 kg hore dole monitoruje sám. Ak si však svoju váhu neustriehne, od nadváhy je už len krôčik k obezite, ktorá má tri stupne. Prvé dva, spolu s nadváhou, vieme regulovať zmenou životného štýlu. Tretí stupeň je morbídna obezita. Tá patrí do rúk odborníkov a väčšinou je nevyhnutný operačný zákrok a až následne dochádza k úprave životného štýlu.

Predstavme si, že sme vo fáze, kedy s tým ešte sami môžeme niečo urobiť. Ako na to?

Venujme sa tejto téme preventívne, čiže v čase, keď ešte nepociťujeme zdravotný problém, len máme obezitu a vieme ju riešiť. To však neznamená, že použijeme akékoľvek diéty, ktoré nám prechodne znížia hmotnosť a akonáhle sa vrátime do normálu, kilá vybehnú opäť hore. Je veľmi dôležité si hneď na začiatku uvedomiť, že to nie je zmena na pár týždňov, ale na celý život. Prirovnám to k iným závislostiam. Alkoholik sa musí naučiť žiť bez pohárika, fajčiar bez cigarety, obézny sa musí naučiť správne sa stravovať a dostatočne sa hýbať. V zahraničí sa programami pre obéznych zaoberajú inštitúcie, ktoré majú odborný zdravotnícky tím a neraz ich zastrešujú nielen zdravotné poisťovne, ale aj samotná vláda. Všeobecná zdravotná poisťovňa prináša takýto program ako prvá na Slovensku.

S kilami dole sa znižuje aj tlak. Pokiaľ človeku pomôžeme riešiť obezitu, predĺžime mu kvalitu života aj bez tabletiek.

V čom spočíva?

Obrazne povedané, v motivácii urobiť niečo pre seba. Našou snahou je ponúknuť poistencom komplexné riešenie. Chceme ich v prvom rade vzdelávať, aby sami prišli na to, že je pre nich dôležité vhodne sa stravovať a dostatočne sa hýbať. V spolupráci s Asociáciou slovenských kúpeľov sme pripravili desaťdňový edukačný pobyt s praktickými cvičeniami, skúsenosťami s prípravou jedálnička a podobne. Je to dlhodobý proces a nikto, samozrejme, neočakáva, že za pár dní sa to hneď odrazí na hmotnosti. Ide ale o naštartovanie správnych návykov. Všeobecná zdravotná poisťovňa poistencom, ktorí prejavia záujem o liečebno - preventívny pobyt Obezita uhradí tretinu nákladov na zdravotnú starostlivosť. Ďalšiu zľavu na ubytovanie a stravu dostane účastník od kúpeľného zariadenia.

Taký pobyt zrejme nie je klasická dovolenka v kúpeľoch?

Nie, pretože aj jeho zámer je iný, ako relax na obyčajnej rekreácii. Po príchode ľudí čaká komplexné vyšetrenie lekárom. Na mieru im zostavia jedálny lístok. Poistenec sa napríklad naučí, ako má vyzerať vyvážený príjem stravy, dozvie sa, ako rozlišovať správne a nesprávne kalórie, aký má byť pomer bielkovín, sacharidov a tukov vzhľadom na jeho výdaj energie, a bude aj cvičiť. Pohyb z kresla k chladničke sa totiž neráta. Odborníci mu vypracujú individuálny pohybový plán. Súčasťou je aj psychologický tréning na zvládanie stresu, ktorý býva často spúšťačom prejedania sa. Program je ešte bohatší. Zámerom je, aby z kúpeľov odchádzali ľudia dostatočne vzdelaní, motivovaní, a hlavne, aby doma pokračovali a tešili sa zo svojich úspechov.

Zníženie hmotnosti predsa prináša viac ako len menšiu konfekčnú veľkosť...

Isteže. Tento program je pre ľudí s ľahkou obezitou, ktorí majú BMI okolo 30. Avšak kilá navyše idú ruka v ruke s vysokým tlakom alebo poruchou metabolizmu tukov alebo cukrov. Pokiaľ týchto ľudí podchytíme a oni znížia svoju hmotnosť zhruba o 10 kilogramov, je veľmi pravdepodobné, že sa im upraví aj hypertenzia a metabolizmus. Môže nastať stav, že sa len zredukujú lieky, ale zostávajú liečení. V tom lepšom prípade sa už nemusia liečiť vôbec, a teda po znížení hmotnosti nepotrebujú ani lieky na vysoký tlak, ani lieky na poruchy metabolizmu cukrov alebo tukov. Jednoducho stačia len diétne opatrenia. A práve toto je ten cieľ. Pokiaľ poistencovi pomôžeme riešiť obezitu, predĺžime mu kvalitu života aj bez tabletiek.

Zaujali vás tieto články?