Je to chrípka, prechladnutie, či koronavírus?

Redakcia Všetko o koronavíruse 20.03.2020

Porovnanie symptómov, ktoré môže pomôcť rozpoznať, či ste nakazení koronavírusom.

Chrípka a COVID-19 majú niektoré príznaky spoločné. Ak váš stav nie je vážny, snažte sa chorobu vyležať doma. FOTO: Preventívne.sk

V momentálnej situácii, kedy je vyhlásená celosvetová pandémia, mnoho z nás uvažuje, ako sa prejavuje ochorenie COVID-19. Pri dodržiavaní všetkých opatrení by sa nám mali choroby vyhnúť. No ak už predsa ochorieme, mali by sme vedieť rozoznať aj v domácom prostredí, aké ochorenie nás zasiahlo.

Vedomosti o koronavíruse a ochorení COVID-19 sa menia, podchvíľou sa dozvedáme niečo nové. Niektoré informácie prinášajú štúdie, iné sú možné predpoklady podľa skúsenosti lekárov. Tak sa ako o jednom príznaku hovorí aj o strate čuchu a chuti, ktoré nesprevádzajú iné symptómy.

Ďalšie informácie hovoria o tom, že sa aj COVID-19 v miernej forme napokon môže prejavovať aj plným nosom či kýchaním.

Podstatné však je, že infekční sme aj v prvé dni choroby, kedy nemáme vôbec žiadne príznaky. Práve vtedy môžeme nakaziť najviac ľudí, lebo si neuvedomujeme, že sme chorí. Preto je mimoriadne dôležité dodržiavať hygienické pravidlá, nosiť rúško, umývať si ruky, dodržiavať odstup.

COVID-19 sa vyvíja postupne a napáda pľúca. Tým najvýraznejším rozdielom medzi prechladnutím, chrípkou a COVID-19 je vážny dusivý kašeľ, ktorý sprevádza rozvinutú fázu ochorenia. Ako prebiehajú tieto tri ochorenia?

Plný nos a hrdlo v ohni

Prechladnutie prichádza pomaličky, väčšinou začína bolesťou hrdla, ktorá po pár dňoch pominie a objaví sa kýchanie a vodnatý sekrét z nosa, ľudovo povedané, „nos nám tečie“.

Môžu nás svrbieť oči a nos, celkovo sa cítime choro. Horúčka nebýva typická, občas sa môže vyskytnúť zvýšená teplota. Po pár dňoch ustane aj sekrét z nosa, z vodnatej konzistencie sa zmení na hustejšiu, preto je dôležité si ho pravidelne fúkať.

V prípade, že sa prechladnutie skomplikuje a upchajú sa nám dutiny, môžeme pociťovať bolesti hlavy, ucha, prípadne sa stekaním hlienov môže objaviť kašeľ, väčšinou vlhký.

Všetky príznaky sa dajú zvládnuť v pohodlí domova, mali by sme zvýšiť príjem vitamínu C a tekutín. Ak sa nám žiada, môžeme ležať, viac oddychovať. Prechladnutie odznie do siedmich dní.

Horúčka a nesmierna únava

Chrípka útočí náhle a prepadne vás z plnej sily. Jednu chvíľu sa cítite fajn a o hodinu vás bolí celé telo. Práve obrovská únava a bolesti svalov či kĺbov sú typickými príznakmi chrípky.

Porovnanie príznakov vám môže pomôcť aj pri rozhodovaní, či je potrebné kontaktovať lekára:

ZDROJ: WHO, CDC
Máte pocit, akoby vás bolel každý sval na tele, často bolia aj svaly za očami, pridruží sa horúčka. Ako teplota prudko stúpa, objavuje sa zimnica a triaška. Pri teplote nad 38,5 °C sa odporúča telo začať ochladzovať, prípadne podať lieky proti horúčke.

Častým príznakom býva aj suchý kašeľ, chrípka sa môže skomplikovať aj zápalom pľúc. Dôležité je počas chrípky nikam nechodiť a poctivo ju vyležať. V prípade „prechodenej“ chrípky si totiž môžete poškodiť srdce. Akútna chrípka odznie do 10 dní, no malátnosť môže pretrvať aj mesiac.

Sťažené dýchanie a suchý kašeľ

Nákaza vírusom, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, teda novým koronavírusom, sa vo viacerých parametroch podobá na klasickú chrípku.

VšZP pomáha v zložitom období lekárom aj poistencom. Nepotrebujete výmenné lístky a lieky dostanete aj bez návštevy lekára

Veľa pacientov, ktorí si týmto ochorením prešli, však uvádzalo jeden dôležitý príznak a to je suchý, dusivý kašeľ. Následne sa k nemu pridružuje problém s dýchaním, pocit ťažoby na hrudi až rôznych zvukov pri výdychu, pripomínajúcich krčenie papiera. Toto už môže byť príznakom zápalu pľúc, ktorý je najčastejšou komplikáciou COVID-19.  

Aj pri tomto ochorení je prítomná únava, bolesť svalov, či hlavy. Až 80 % nákaz týmto vírusom prebieha mierne a nevyžaduje si lekársky zásah, pacienti sa vyliečia aj v domácom prostredí.Partneri portálu

  • Logo partnera
  • Logo partnera