Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Zaujalo nás

Očkovanie je jeden z najúčinnejších nástrojov prevencie

Vďaka našej novinke v mobilnej appke už na žiadne povinné očkovanie nezabudnete.

21.02.2023

Očkovanie je jeden z najúčinnejších nástrojov prevencie

Očkovanie je proces, pomocou ktorého sa buduje imunita proti určitému ochoreniu. Je to jedna z najúčinnejších a najdôležitejších metód prevencie chorôb. Pomáha zabrániť šíreniu infekčných ochorení a umožňuje ľuďom, aby sa vyhli vážnym a niekedy aj smrteľným ochoreniam. V súčasnosti existuje mnoho očkovacích látok proti rôznym ochoreniam, vďaka čomu sa znižuje počet prípadov týchto ochorení a neraz dokonca nastáva ich úplné vymiznutie.

Obavy a strach

Avšak, aj napriek týmto výhodám stále existujú ľudia, ktorí sa boja očkovať svoje deti alebo sami seba. Odporcovia očkovania sa obávajú, že môže spôsobiť nežiaduce vedľajšie účinky alebo že vedie k rozvoju autizmu u detí. Tieto obavy sú však založené na neoverených informáciách a vedeckými štúdiami sa nepotvrdili. Spadajú do kategórie falošných správ (tzv. hoaxov). Nie je dôvod na obavy, nakoľko očkovanie môže mať vedľajšie účinky, napr. zvýšenú teplotu. Ide však o prirodzenú reakciu tela.

Prečo by sme sa mali očkovať?

Očkovanie je pre ľudí dôležité nielen preto, že pomáha zabrániť šíreniu infekčných ochorení, ale tiež preto, že pomáha udržiavať celkovú imunitu spoločnosti. Pokiaľ je väčšina ľudí v spoločnosti očkovaná, znižuje sa riziko šírenia ochorenia aj medzi tými, ktorí nemôžu byť očkovaní, napríklad preto, že sú príliš mladí alebo preto, že majú zdravotný stav, ktorý im to neumožňuje. Zachováme si tak zdravie a zabránime šíreniu infekčných chorôb. Je to dôležité nielen pre jednotlivca, ale aj pre celú spoločnosť. Očkovanie je tiež nevyhnutné pre udržanie globálnej imunity, pretože pomáha zabrániť šíreniu infekčných ochorení medzi krajinami.

Očkovací kalendár

Sledovať, kedy je čas na očkovanie či preočkovanie svojho dieťaťa, je časovo náročné, práve preto sme vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni spracovali dáta z Úradu verejného zdravotníctva SR a sprístupnili prehľadný očkovací kalendár v mobilnej aplikácii VšZP, aby ste na očkovanie nezabudli a absolvovali ho včas. Na túto novinku sme veľmi hrdí, pretože ju prinášame ako jediná zdravotná poisťovňa. Nájdete v nej nielen prehľad povinných očkovaní, ale aj tých nepovinných či cestovateľských.

Ako to vyzerá v praxi?

Očkovací kalendár je prehľadný a rozdelený na tri časti. V prvej nájdete zoznam povinných očkovaní ako pre dospelých, tak aj svojich detí. Uvidíte tam aj názov ochorenia, popis očkovania, informáciu v akom veku sa vakcinácia vykonáva, pri vykonaných očkovaniach aj detail vakcíny a dátum jej podania.

V druhej časti sa nachádzajú informácie o nepovinných očkovaniach, a to podľa typu očkovaní – zvýšené riziko nákazy, profesionálne riziko nákazy a cestovateľské očkovanie. V tejto časti si môžete sami označiť tie očkovania, ktoré máte absolvované, ak nie sú vykázané lekárom. Tretia časť očkovacieho kalendára zase ponúka sumár všetkých absolvovaných očkovaní.

  • Ak ste sa napríklad v roku 2020 očkovali proti tetanu, váš lekár očkovanie vykáže a aplikácia vám ho bude zobrazovať.
  • Ak ste cestovali do zahraničia a absolvovali nepovinné očkovania (napr. žltú zimnicu), môžete si ho zaznačiť príznakom absolvované.

Vďaka tomu budete mať prehľad o vašich očkovaniach vždy poruke.

Na povinné očkovania už nezabudnete

Veľkým prínosom očkovacieho kalendára je to, že o termínoch povinných očkovaní budete informovaní približne tridsať dní pred blížiacim sa dátumom push správou v mobilnej aplikácii, informáciou v schránke správ v aplikácii aj mailovou notifikáciou. Na získanie novej funkcie postačuje, aby ste si aktualizovali mobilnú aplikáciu VšZP.

Ešte nemáte stiahnutú mobilnú aplikáciu VšZP? Pridajte sa k viac ako 1 miliónu aktívnych užívateľov. Stiahnete si ju jednoducho z pohodlia domova ešte dnes - v AppStore, Google Play alebo Huawei AppGallery.

Zaujali vás tieto články?