Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Zaujalo nás

Existuje vzťah medzi upratovaním a duševnou pohodou?

Určite poznáte staré známe „poriadok v byte rovná sa poriadok v hlave“. O pozitívnych účinkoch upratovania hovoria psychológovia, terapeuti aj kouči. O dôvod viac začať s jarným upratovaním.

22.04.2021

Existuje vzťah medzi upratovaním a duševnou pohodou?

Keď sa cítime prepracovaní, preťažení alebo vystresovaní, môžeme vyskúšať overené techniky, ako je meditácia, práca s dychom, joga alebo masáž. Niektorým ľuďom pomáha upratovanie a pohľad na čistý a usporiadaný priestor. Výskumy skutočne potvrdzujú, že poriadok okolo nás môže mať priamy vplyv na naše duševné zdravie.

Negatívny dopad neporiadku

Štúdia publikovaná v americkom Buletíne osobnosti a sociálnej psychológie zistila, že ženy, ktoré označili svoje bývanie za chaotické, neupratané a plné nedokončených úloh, boli unavenejšie ako ženy, ktoré svoje bývanie považovali za zorganizované a príjemné. Vedci tiež zistili, že ženy z chaotických domovov mali vyššiu hladinu stresového hormónu kortizolu.

Neporiadok okolo nás negatívne vplýva aj na naše sústredenie. Prišli na to vedci z Princeton University, ktorí neporiadok spájajú aj s negatívnymi emóciami, ako je zmätenosť, napätie a podráždenosť.

Pozitíva upratovania

Neporiadok predstavuje pre mozog nedokončenú úlohu a tento nedostatok môže byť pre mnohých stresujúci. Naopak, vďaka upratovaniu sú ľudia schopní prevziať kontrolu nad svojím prostredím a vytvoriť priestor, ktorý im pomôže lepšie sa sústrediť. Súčasťou upratovania je aj vzdávanie sa vecí, ktoré nepotrebujeme.

Ak pociťujete nutkanie začať upratovať, nebráňte sa. Je možné, že vaša myseľ a telo hľadajú spôsob, ako vniesť do života poriadok.

Modernou priekopníčkou v systéme upratovania je japonská poradkyňa a autorka bestselleru Kúzelné upratovanie Marie Kondo. Jej metóda KonMari je známa po celom svete a radí ľuďom, ako sa neobklopovať zbytočnosťami. Marie Kondo verí, že každá vec, ktorú máme, v nás má vzbudzovať pozitívne emócie. Len tak sa v našom príbytku budeme cítiť dobre.

5 dôvodov, prečo si upratať ešte dnes

  1. Buduje sebadôveru 
    Upratanie priestoru, v ktorom žijeme, nám pomáha vytvoriť pocit dôvery a vlastnej efektívnosti. Dáva nám moc rozhodovania a riešenia problémov.

  2. Dáva nám priestor zamyslieť sa
    Rozhodovanie, ktoré veci si necháme a ktoré sú pre nás zbytočné haraburdy, nám dáva možnosť zamyslieť sa nad sebou. Môžeme analyzovať vlastné pocity a pochopiť, na čom nám záleží a čo je pre nás dôležité. Upratovanie bytu spustí triedenie myšlienok a staré známe „upratovanie v hlave“.

  3. Pomáha redukovať pocity úzkosti
    Odborníci sa zhodujú, že ľudia podvedome uprednostňujú poriadok a symetriu. Upratanie nášho bytu alebo domu vedie k znižovaniu stresu, a tým aj k uvoľnenejšej mysli. Výsledkom je, že sa cítime menej úzkostne.

  4. Dodá nám energiu
    Pri upratovaní sa náš mozog prepne do režimu dokončovania úloh. V tomto stave sme svieži, nabití energiou a plní motivácie dokončiť aj ďalšie úlohy.

  5. Zlepšuje schopnosť sústrediť sa
    Neporiadok obmedzuje schopnosť nášho mozgu spracovávať informácie. Vedci zistili, že v prehľadnej a zorganizovanej domácnosti sme menej podráždení, menej roztržití a produktívnejší. 

 

 

Poriadok v skrini a udržateľná móda podľa Babsy Jagušák

Upratovanie nie je len o odstraňovaní nečistôt, ale aj o spôsobe odkladania vecí. Súčasťou upratovania je aj poriadok v priestoroch, ktoré na prvý pohľad nevidíme, ako skrine, skrinky alebo zásuvky.

Mimoriadne dôležitý je poriadok v skrini, resp. v šatníku. Niekomu vyhovuje skladanie vecí do „komínikov“, iný preferuje vešiaky a niekto zásuvkový štýl Marie Kondo. Vyberte si, čo vyhovuje vám a to s ohľadom na vaše priestorové možnosti. Na to, aby ste poriadok v skrini dokázali udržať, je potrebné zmeniť prístup k oblečeniu a nenakupovať zbytočné „handry“ do zásoby. Vyskúšajte princípy udržateľnej módy alebo „slow fashion“, ktoré vás naučia minimalizmu a pomôžu aj našej planéte. O tom, ako pristupovať k móde a oblečeniu sme sa porozprávali s propagátorkou udržateľnej módy, Babsy Jagušák.

Babsy Jagušák sa už niekoľko rokov angažuje v téme udržateľnej módy. FOTO: Dereck Hard 

Udržateľná móda versus rýchla móda

Rýchla móda alebo „fast fashion“ vzniká na základe trendov, ktoré sa menia extrémnou rýchlosťou. Babsy Jagušák hovorí, že priemerná značka uvedie 54 kolekcií ročne, čo je 1 kolekcia týždenne:

„Rýchla móda zaťažuje životné prostredie a viaže sa na ňu tzv. novodobé otroctvo. Rýchla móda vzniká najmä v rozvojových krajinách, kde ľudia, ktorí toto oblečenie šijú, žijú v hrozných podmienkach a pracujú za niekoľko desiatok dolárov mesačne, plat, ktorý nedokáže pokryť ani životné minimum.“

S rýchlou módou sa spája mnoho problémov, ktoré sa týkajú porušovania ľudských práv, problémov s pitnou vodou, ale aj herbicídov a pesticídov používaných na hnojenie bavlníka, rastliny, z ktorej sa vyrába bavlna.

Opakom rýchlej módy je pomalá móda, ktorá sa do módneho priemyslu snaží dostať viac transparentnosti, etickosti a udržateľnosti. Podľa Babsy je možné udržateľnosť vnímať vo viacerých rovinách:

„Prvou úrovňou udržateľnosti sú materiály, z ktorých sa oblečenie vyrába. Je to napr. konope, bambus, ľan a rôzne materiály budúcnosti ako napr. Econyl, ktorý sa vyrába z recyklovaných rybárskych sietí, vegánske kože z kaktusov, šupiek z hrozna, húb, prírodné vlákna ako napríklad Tencel alebo EcoVero, ktoré sa vyrábajú z drevnej buničiny z eukaliptusu, prípadne látky vyrábané z kokosových, ananásových alebo banánových vlákien alebo z recyklovaných PET fliaš. Druhou rovinou je spôsob farbenia látok, a to farbenie chemikáliami, ktoré nie sú tak zaťažujúce na životné prostredie,“ vysvetľuje Babsy a dodáva: „treťou rovinou je férovosť a férové podmienky práce a dodržané hygienické štandardy v továrňach.“

5 tipov na šatník bez výčitiek od Babsy

Ako si vyskladať šatník aj podľa princípov pomalej módy:

1. Poriadok pre lepší prehľad

Základom dobrého šatníka je poriadok. Každý kus oblečenia má mať svoje miesto, len tak máme prehľad o našom oblečení a nemáme potrebu nakupovať nové kúsky.

2. Nakupujte lokálne a sledujte certifikáty

Podporujte slovenských tvorcov a domácich výrobcov. Pri zahraničných značkách sledujte certifikáty ako je Oeko-Texx Gots, Cradle 2 Cradle, PETA, EcoCert, bluesign prípade Fair Trade. Tieto kúsky sú v porovnaní s oblečením v bežných reťazcoch drahšie, no môžete si byť istí ich vysokou kvalitou. Takéto oblečenie je trvácnejšie a často vydrží roky, čo je pri rýchlej móde zriedkavé.

3. Vyskúšajte požičovne oblečenia

Ak potrebujete oblečenie na konkrétnu príležitosť, neinvestujte do nových kúskov, požičajte si ich v požičovni alebo od kamarátok a známych.

4. Z druhej ruky

Kedy naposledy ste boli v second hande? Možno vás prekvapí, že niektoré moderné „sekáče“ upcyklujú staré oblečenie, z ktorého vytvárajú nové kúsky. Ak viete šiť, máte navrch. Zoberte staré kusy oblečenia a prešite ich na niečo svieže a moderné.
 Second handy, bazáre a Swapy sú dôležitou súčasťou udržateľnej módy. Veľmi populárne sú práve „swapy“ oblečenia. Jedná sa o podujatia, kde si ľudia navzájom vymieňajú oblečenie.

5. Kapsulový šatník nesklame

S pojmom kapsulový šatník prišla v 70. rokoch Susie Fox a do sveta ho rozšírila módna návrhárka Donna Karan. Ide o systém, ktorý nám radí mať v šatníku maximálne 40 kusov oblečenia. Jednotlivé kúsky sú minimalistické a nadčasové, aby sa dali navzájom dobre kombinovať a nepodliehali trendom. Najväčším problémom Fast Fashion je trendovosť. Módne reťazce nás chcú presvedčiť, že potrebujeme to, čo je aktuálne IN, lenže trendy sa rýchlo menia. 

Babsin tip na záver

Nechajte si len tie veci, ktoré vám robia radosť. Ku každému kúsku by sme mali mať psychickú väzbu a keď to tak je, tak nám stačí aj pár kúskov, ktoré budeme nosiť dokola a rady. Pre mňa je najdôležitejšia kvalita a lokálnosť oblečenia. Vždy mám veľkú radosť z toho, keď si môžem kúpiť niečo slovenské. K takémuto kúsku pristupujem úplne inak, vážim si ho a starám sa oň určite viac, ako o niečo za dve eurá, čo vnímame ako handru, pretože nemáme voči nej rešpekt.

 

 

 

 

Zaujali vás tieto články?