Chcete schudnúť? Raňajkujte

Redakcia Zaujalo nás 12.10.2018

Výživová poradkyňa Mária Markeová vysvetľuje, prečo by sme mali raňajkovať a akú fatálnu chybu robíme pri redukcii hmotnosti.

Pri chudnutí treba dbať na niektoré zásady. Odborníčka radí: „Ak chcete schudnúť, treba jesť pravidelne." Aké sú ďalšie užitočné návyky? 

Raňajky ako základ dňa

O raňajkách sa hovorí, že sú základom dňa. Nie každému však ráno jesť chutí. Niekto, naopak, na výživné raňajky nedá dopustiť. „Neraňajkujú zvyčajne ľudia, ktorí jedia veľa večer. Aktívni ľudia, ktorí športujú, si zvyčajne dajú len ľahkú večeru, a preto sú ráno hladní. Vedia, že raňajky sú dôležité. Raňajky by mali obsahovať všetky živiny, sacharidy, tuky a aj bielkoviny. Odporúča sa chlebík so syrom, šunkou a so zeleninou, alebo rôzne kaše, ovsené vločky, teda niečo sacharidové,“ vraví Mária Markeová. Či v zime treba jesť teplé raňajky a v lete skôr ovocné je podľa nej naozaj individuálne. „Mám klientky, ktoré jedia celý čas vždy iba chlebík, šunku, syr a zeleninu. Niektorí ľudia to chcú mať pestrejšie, tak sa to snažia striedať. No musia si uvedomiť, koľko si toho môžu dovoliť. Nie každý si môže dať tri vajíčka a nie každý si k tomu môže pridať aj slaninu. Závisí to vždy od toho, čo človek robí a či sa v živote hýbe.“

Dokonalý obed

Obed by mal byť takisto komplexom všetkých živín. Na tanieri by nemala chýbať porcia ryže, zemiakov alebo cestovín, určitá časť mäsa a veľká časť zeleniny. Vhodné sú aj polievky. „Niektorí ľudia nezvládnu aj polievku a aj hlavné jedlo. Buď si dajú polievku až večer alebo si dajú menšiu porciu polievky. Tá by mala mať okolo 320 mililitrov. Ak je polievka hlavným jedlom, mala by mať 450 až 500 ml. Príloha sacharidového typu by mala byť najmenšou časťou, zelenina by mala tvoriť polovicu taniera a jednu štvrtinu by malo tvoriť mäso alebo bielkovina,“ prezrádza Markeová.

Ľahká večera

Večera závisí od toho, kedy chodievame spať. Ideálny čas na posledné jedlo je však okolo šiestej alebo siedmej večer. Podobne ako obed by mala obsahovať sacharidy, bielkoviny a zeleninu.  „Ľudia, ktorí večer alebo cez deň nejdú cvičiť, si môžu dopriať aj odľahčený variant zeleniny a bielkoviny. Alebo len väčšiu porciu polievky s bielkovinou. Večera by ale nemala byť len zelenina, jogurt alebo len vývar. Potom by sa mohlo stať, že človek, ktorý večeria málo, potrebuje veľmi veľké raňajky. Nestačí mu dať si jeden chlebík, ale musí si dať dva a viac. Ak jeme príliš málo jeden deň, telo si to vykompenzuje na druhý deň.“ Človek by sa mal, pochopiteľne, vyhýbať „pozobkávaniu“.

Pozor na pohárik

Doprajete si na večeru pohár piva? Tu špecialistka dvíha prst. „Z mojej skúsenosti musím povedať, že klientky, ktoré nevylúčili zo svojho jedálnička alkohol, chudnú buď veľmi pomaly, alebo vôbec. Ich hmotnosť sa jednoducho zastaví. Ak chce mať klient dobré výsledky a zredukovať hmotnosť, alkoholu by sa mal vzdať úplne.“ Alkohol je pre telo toxín, to znamená, že telo sa snaží celou svojou energiou odbúrať škodlivé látky a nesústredí sa na odbúravanie podkožného tuku, tvrdí poradkyňa.Partneri portálu

  • Logo partnera
  • Logo partnera