Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Zaujalo nás

Boli ste na kúpalisku a zrazu to štípe?

Mokré plavky zápal močových ciest nespôsobia, môžu k nemu ale dopomôcť. „Chlad nie je baktéria, ktorá na vás skočí," vysvetľuje urologička

07.06.2018

Boli ste na kúpalisku a zrazu to štípe?
Najčastejšou príčinou infekcií močových ciest je baktéria e-coli, ktorá žije v hrubom čreve. FOTO: Pixabay

Dcéra chodila zo školy na plavecký výcvik a chytila tam zápal močových ciest, hnevajú sa rodičia. Cez víkend sme boli na kúpalisku a dnes ma páli pri močení, sťažujete si vy. Ako je to naozaj? Kto je na vine, že to „na malej“ štípe, bolí podbruško a dokonca stúpa horúčka?  

„Najčastejšou príčinou infekcií močových ciest je baktéria e-coli, ktorá žije v hrubom čreve,“ vysvetľuje urologička MUDr. Nikoleta Lédererová s tým, že infekcie postihujú najmä ženy. „Prenos je oveľa jednoduchší, máme totiž blízko seba konečník, pošvu a močovú rúru. Oddeľuje ich len niekoľko centimetrov.“ Chlapci trpia zápalmi močových ciest oveľa menej, lebo majú dlhú močovú rúru a bacil v ich tele musí prekonať v porovnaní s telom dievčat dlhšiu trasu.

Chlapci trpia na zápaly močových ciest omnoho menej. FOTO: Pexels 
Podľa lekárky je málo pravdepodobné, že si ochorenie odnesieme z vody. „Veľmi veľa vecí, o ktorých si myslíme, že sme chytili na kúpalisku, nie je baktéria, ktorú sme dostali priamo v bazéne. Môže to byť ale tým, že sa okúpeme v chlórovanej vode, ktorá u žien narúša v prípade žien normálne prostredie v pošve. Laktobacily, ktoré tvoria tú dobrú flóru, sú veľmi náchylné na akékoľvek zmeny a chlór ich môže vyhubiť. Tým pádom ostatné baktérie, ktoré síce v maličkom množstve tvoria súčasť toho osídlenia, ale predsa tam sú, sa môžu rozmnožiť. Preto máme pocit, že sme to chytili v bazéne, ale nie je to celkom tak.“

Ženám náchylným na časté zápaly odporúča, aby sa radšej ako v bazéne kúpali v hygienicky overených overených prírodných zdrojoch, jazerách, na priehradách a ideálne v mori. Pri opakovaných infekciách močových ciest myslite aj na ďalšie zdanlivo nesúvisiace problémy. „Ak máte napríklad problém so zápchou, tak to treba vyriešiť. Nahromadená stolica stagnuje v čreve, vyvíja tlak a baktérie môžu prestupovať lymfatickými cievami aj inam.“

Zápal močových ciest sa prejavuje najmä častým nutkaním na močenie, bolestivým močením, bolesťou v podbruší, moč môže byť zakalený, môže zapáchať alebo byť krvavý. Často problémy začnú z ničoho nič, akoby pri plnom zdraví. „Pri zápale dolných močových ciest, teda močového mechúra, sú teploty zriedkavé alebo len zvýšené. Zápal obličky sa prejavuje naproti tomu vysokou teplotou, triaškou, môže byť aj pocit na zvracanie. Zvyčajne už nie je bolestivé močenie, avšak pobúchanie na chrbte v oblasti obličiek je veľmi bolestivé. Do obličky sa zápal dostane buď z mechúra, alebo aj krvnou cestou, takže problémy s močením mu buď predchádzajú, alebo celkom chýbajú. Zápal močového mechúra sa niekedy dá zvládnuť obrovským množstvom tekutín a rôznymi brusnicovými a inými voľnopredajnými preparátmi, ale mnohokrát je potrebná antibiotická liečba. Zápal obličiek musí byť vždy antibioticky liečený, niekedy je dokonca nutné pacienta aj hospitalizovať,“ dodáva odborníčka.

Po každom kúpaní by sa deti mali prezliecť do suchého. FOTO: Pixabay
Dievčatá aj chlapci plavky dolu

Hovorí sa, že na kúpalisku môžeme dostať aj pohlavne prenosné choroby. „Spomínajú sa chlamýdie alebo ureaplazmy. Ide ale len o malé percento prenosu,“ spresňuje urologička Lédererová a prízvukuje staré známe pravidlo: „Po každom kúpaní sa prezlečte do suchého. Odporúčam to dievčatám aj chlapcom.“ Ak totiž prechladnete, zníži sa vám imunita a s tým aj imunitná odpoveď na baktérie, ktoré si so sebou v nohavičkách nosíte. „Samotný chlad ochorenie močových ciest či obličiek nespôsobí, chlad predsa nie je baktéria, ktorá na vás skočí. Ak ste ale oslabení z prechladnutia, zvýšite si náchylnosť na toto ochorenie.“

Pravidlá na kúpalisku:
  • Kúpaliská sú určené pre zdravých ľudí, ak máte akútne ochorenie, nenavštevujte ich.
  • Nevstupujte do vody, ktorá je na pohľad znečistená, napríklad zakalená, zapácha, niečo pláva na hladine. Všímajte si, či na stene bazéna nie je slizovitý povlak.
  • Pred kúpaním a po ňom sa vždy dôkladne osprchujte. Poriadnou sprchou chránite seba aj ostatných návštevníkov.
  • Po každej návšteve bazéna sa prezlečte do suchého.

Zaujali vás tieto články?