Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Zaujalo nás

Bábätká

Ako predchádzať syndrómu náhleho úmrtia dojčiat?

Syndróm náhleho úmrtia dojčiat je ochorenie, ktoré postihuje aj úplne zdravé bábätká a rozhodujúce sú sekundy.

19.10.2022

Ako predchádzať syndrómu náhleho úmrtia dojčiat?

Byť rodičom novorodenca si vyžaduje zbystriť svoju pozornosť o 100 %. Krehkosť bábätka je neopísateľná a veľmi ťažko sa na ňu dá pripraviť, podobne ako syndróm náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). Ide o nevysvetliteľnú smrť, ktorá nastáva zvyčajne počas spánku zdanlivo zdravého dieťaťa mladšieho ako rok. Vo veku 2 – 4 mesiacov k nemu dochádza najčastejšie. SIDS je niekedy známy aj ako smrť v postieľke.

Menej ako 0,2 % prípadov

Pozrime sa na to z druhej stránky - na Slovensku podľa Nadácie Križovatka, ktorá šíri o syndróme povedomie, výskyt prípadov SIDS v populácii aktuálne klesá pod 0,2 percenta. V prepočte je to jedno dieťa z 3 000. Nie je to teda časté ochorenie, jeho zákernosť však spočíva v tom, že sa naň rodičia nevedia pripraviť. Rodičia ani netušia, čo sa stalo, nakoľko bábätko vyzeralo úplne zdravé. Veľmi typické je, že dieťa neplače a ani nekričí. Existujú ale opatrenia, ktorými môžete pomôcť predísť tomuto syndrómu aspoň sčasti. Snáď najdôležitejšie je uloženie bábätka na spánok na chrbát.

Prevencia

Je veľmi ťažké pripraviť sa na niečo neočakávané a prakticky neexistuje žiadny zaručený spôsob, ako zabrániť SIDS. Na základe zozbieraných výskumov už ale vieme niektoré veci predpokladať.

  1. Spánok na chrbátiku – Bábätká sú pokojnejšie, keď ležia na brušku, i tak trvajte na tom, aby prvý rok jeho života spalo na chrbte. Kontrolujte ho aj počas spánku, ak sa prevalí z boku na bruško, pretočte ho opäť na chrbát, pretože na brušku má až 18-krát vyššiu pravdepodobnosť, že vznikne tento syndróm.
     
  2. Prázdna postieľka – Postieľka, v ktorej  vaše dieťa spí, by mala byť bezpečná, to znamená, že by mala byť čo najviac prázdna/holá. Používajte pevný matrac, no nenechávajte v postieľke vankúše ani plyšové hračky. Tie môžu prekážať pri dýchaní, ak si na ne vaše dieťa pritlačí tvár.


     
  3. Teplota tela – Bábätkám nesmie byť zima, no rovnako nebezpečné je aj ich prehriatie. Skúste spací vak alebo iné oblečenie na spanie, ktoré nevyžaduje ďalšie prikrývky.
     
  4. Spite v jednej miestnosti, nie v posteli - V ideálnom prípade by vaše dieťa malo spať vo vašej izbe, ale osamote v postieľke, kolíske či inej konštrukcii určenej na spánok aspoň šesť mesiacov, a ak je to možné až jeden rok. Zdieľanie rovnakej postele tento syndróm zvyšuje, zatiaľ čo zdieľanie spoločnej spálne ho znižuje.
     
  5. Ak je to možné, dojčite – Dojčenie dieťatka do veku aspoň šesť mesiacov znižuje riziko SIDS.
     

Je monitor dychu dobrý pomocník?

MUDr. Elena Prokopová, pediatrička a hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast, tvrdí, že monitor dychu je výborný pomocník, no dá sa žiť aj bez neho: „Určite si ho nemusia rodičia bezpodmienečne zabezpečiť. Ak bude dodržané všetko o spaní bábätka, čo je vyššie vymenované, pravdepodobnosť tejto nešťastnej udalosti, akou je predčasné úmrtie, je malá. Ani by som nepovedala, že ide o ,modernú´ vec. Mnohé mamičky ho používali už pred dvadsiatimi rokmi. V každom prípade ide o pomôcku, ktorá dokáže zaznamenať poruchy dýchania u dieťatka a rodiča včas upozorniť na možné riziko. Spánok rodičov môže byť pri použití monitoru dychu pokojnejší.“

Ako teda sledovali svoje bábätko rodičia v minulosti, keď nejestvoval monitor dychu? Sú tieto prístroje bezpečnejšie? „Áno, sú bezpečnejšie. V minulosti museli rodičia len zabezpečiť dieťatku čo najbezpečnejšie prostredie na spanie a museli veriť, že sa nič takéto ich dieťatku nestane. Prístroj – monitor dychu – sníma dychové pohyby dieťatka a pri ich výpadku (teda ak by dieťatko prestalo dýchať) aj na niekoľko sekúnd, začne hlasno pípať, čím rodiča (často aj dieťatko) preberie zo spánku a je možné včas adekvátne zasiahnuť,“ vysvetľuje pani Prokopová.

Neobávate sa, že monitory dávajú rodičom falošný pocit bezpečia, čo ich robí príliš uvoľnenými a menej obozretnými? Do akej miery sa spoliehať na techniku?

„Neobávam sa. Samotný monitor dychu syndrómu náhleho úmrtia u dieťatka nezabráni. Preto treba rodičom vysvetliť, že musia dodržať všetky princípy bezpečného spánku a monitor dychu, ak ho majú k dispozícii, používať správne podľa návodu. Len takto zabezpečia väčšiu bezpečnosť svojmu bábätku.“

Ako správne postupovať?

Ako by mal rodič reagovať, keď začuje alarm na monitore dychu? V akých situáciách by už mali rodičia vyhľadať lekársku pomoc pre svoje dieťa? Pani Prokopová odporúča: „Rodič by mal ihneď zdvihnúť dieťatko z postieľky, čo často stačí na to, aby sa samé nadýchlo. Ak sa týmto úkonom neobnoví dýchanie, mal by skontrolovať stav dieťatka – dýchanie, farbu kože, pulz, svalové napätie. Následne položiť dieťatko na pevnú podložku, uvoľniť dýchacie cesty a začať s resuscitáciou. A, samozrejme, kontaktovať záchrannú zdravotnú službu.“

A čo iná moderná technika?

Pestúnky kontrolujú životné funkcie dieťaťa počas spánku, niektoré z týchto zariadení sa nosia na nohe alebo členku dieťaťa a obsahujú pulzný oxymeter, ktorý monitoruje srdcovú frekvenciu a hladinu kyslíka a odosiela informácie do smartfónu rodiča. Ak sú hodnoty abnormálne, zaznie alarm. Sú lepšie ako klasické monitory dychu?

„Tieto prístroje sú určené na monitorovanie rizikových detičiek mimo domáceho prostredia a vlastnej postieľky. Často reagujú alarmom aj v prípade, keď je dieťatko v poriadku. Ich použitie u fyziologických novorodencov a dojčiat nie je nevyhnutné,“ dodáva na záver MUDr. Elena Prokopová.

Zaujali vás tieto články?