Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Nadváha

Psychológ: Za obezitou nie je láska k jedlu

Ľudia zajedajú problémy vo vzťahoch či v práci. Pomôcť môže cielená terapia

20.06.2018

Psychológ: Za obezitou nie je láska k jedlu
Ľudia sa prejedajú, keď ich niečo trápi. FOTO: Pixabay
Autor: Norbert Križan, Andrea Križanová

Obezita je chronické ochorenie a za jeho vznikom stojí viacero faktorov. Dedičnosť, negatívne stravovacie návyky, nevhodný výber potravín, ale aj psychický stav človeka. Často sme svedkami toho, ako sa náročné životné situácie, sklamania v partnerskom vzťahu, v práci či v škole „zajedajú“ . Jedlo totiž slúži ako upokojujúci prostriedok, ktorý na chvíľu síce zaberá, avšak zároveň vzniká problém začarovaného kruhu. Naše telo sa naučí, že zlú náladu a smútok „oklameme“ a jedlom si uľavíme, no v skutočnosti ťažkosti pretrvávajú. Z dlhodobého hľadiska k tým pôvodným pribudne ešte ďalší problém: nadváha.

Profesionálna pomoc

Za prejedaním sa a výberom nevhodných potravín často v pozadí stojí nevyriešený problém, ktorý potrebujeme pomenovať. Problémy môžu byť rôzne, niekto môže „zajedať“ samotu, niekto stres a tlak v práci, iný zase rôzne úzkosti a depresívne nálady. Psychológ v procese liečby pacienta povzbudzuje, motivuje a učí ho vhodnejším a efektívnejším spôsobom ako zvládať náročné životné situácie.

Nebojte sa osloviť profesionálov. Psychológ vám v procese liečby obezity pomôže, lebo:

  • povzbudzuje pacienta pri chudnutí,
  • motivuje vás k výsledkom,
  • vzdeláva o probléme obezity, dlhodobých a krátkodobých dôsledkov prejedania sa,      
  • naučí vás techniky sebakontroly,
  • ukáže ako relaxovať,
  • pracuje s kogníciami (zaznamenávajú sa myšlienky pred jedlom, po jedle),
  • učí pacienta pomalému jedeniu a tým aj vychutnávaniu jedla,
  • a v neposlednom rade rieši problém, ktorý môže podporovať prejedanie sa (napríklad vzťahové problémy)

Pri liečbe obezity sa z hľadiska psychologickej pomoci ukazuje ako najefektívnejšia práve takzvaná kognitívno-behaviorálna liečba. To je práca s myšlienkami, ktoré priamo ovplyvňujú naše správanie, teda jedenie, a v konečnom dôsledku ovplyvňujú aj ručičku na váhe. Napríklad u obéznych pacientov sa často vyskytuje čierno-biele myslenie, buď všetko, alebo nič. Počas procesu liečby obezity sa môžu vyskytnúť zlyhania, napríklad konzumácia nevhodných potravín. Úloha psychológa je analyzovať tieto zlyhania a nájsť jeho spúšťače a príčiny. Cieľom je totiž zotrvanie v nových stravovacích návykoch a nevrátiť sa k starým zlozvykom.

Doprajte si čas, dokážete to

Pomoc psychológa by mala byť prvou líniou pre ľudí s nadváhou a obezitou. Nesnažte sa však nič urýchliť. Cieľom je zmeniť myslenie, prístup k sebe samému a aj svojim návykom. Proces môže trvať niekoľko mesiacov až pol roka. Vyskúšať môžete napríklad aj skupinovú liečbu. Tá často prináša výrazne väčší počiatočný úbytok hmotnosti, skupinové sedenia poskytujú kombináciu empatie, sociálnej podpory, zdravého súťaženia a výmenu skúseností.

Takmer každému sa stane, že počas chudnutia zlyhá. Práve vtedy je odborník veľkou pomocou. Je prirodzené, že prvé myšlienky sú „nedokážem to“, mnohí cítia v takých situáciách hnev sami na seba.  Pocity viny zajedajú opäť jedlom. To znova vedie k prejedaniu a podaktorí liečbu úplne ukončia. Z hľadiska psychologickej pomoci je práve práca s myšlienkami pri liečbe obezity najdôležitejšia. Ak zmeníme myslenie človeka, zmeníme jeho emocionálnu stránku a aj jeho správanie, ktoré sa stane žiaducejším pri ceste za lepším životom. Je to vlastne nielen zmena po fyzickej ale aj psychickej stránke. Obe sú prepojené a navzájom spolu súvisia.

Zaujali vás tieto články?