Chystáte sa na dovolenku? Nezabudnite na COVID preukaz EÚ

Redakcia Aktuality 30.06.2021

Leto je v plnom prúde a s ním aj odchody na zahraničné dovolenky. Pripravte sa na cestovanie včas a vyhnite sa možným komplikáciám na hraniciach. Pomocou by mal byť jednotný digitálny COVID preukaz EÚ, ktorý uľahčí cestovanie v rámci Európskej únie. Používať sa začne 1. júla 2021.

Digitálny COVID preukaz EÚ je potvrdením, že jeho držiteľ:

  • bol zaočkovaný proti ochoreniu COVID-19,
    alebo
  • mal negatívny výsledok testu,
    alebo
  • prekonal ochorenie COVID-19

Digitálny COVID preukaz EÚ je dostupný v papierovej alebo elektronickej forme (podľa spôsobu, akým si požiadate o jeho vydanie), je opatrený QR kódom a vydáva sa v štátnom a v anglickom jazyku. Preukaz je bezplatný a platí vo všetkých krajinách EÚ

Ako požiadať o preukaz?

Digitálny COVID preukaz EÚ je možné získať niekoľkými spôsobmi. Ak ste zaočkovaní a v minulosti ste si požiadali o vydanie očkovacieho certifikátu prostredníctvom portálu NCZI, preukaz vám príde automaticky na mailovú adresu, ktorú ste zadali pri žiadosti o očkovací certifikát.

Ak ste o očkovací certifikát nežiadali, preukaz získate takto:

Stiahnutím mobilnej aplikácie VšZP

Táto možnosť je dostupná pre poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Digitálny COVID preukaz EÚ je súčasťou aplikácie a získať ho budete môcť automaticky po jej stiahnutí. V prípade, ak poistenec nájde v osvedčení chybu alebo ak užívateľ stále nevidí v appke konkrétne osvedčenie, resp. zobrazí sa mu s veľkým omeškaním, je potrebné kontaktovať NCZI, ktoré tieto osvedčenia vydáva a garantuje aj ich korektnosť.

Podaním žiadosti na NCZI

Digitálny COVID preukaz EÚ je možné získať podaním žiadosti na NCZI cez link korona.gov.sk.

Požiadaním priamo cez web VšZP

Poistenci VšZP získajú Digitálny COVID preukaz EÚ priamo na email. Preukaz si tak môžete stiahnuť do smartfónu. Stačí, keď vyplníte formulár na webe. Odporúčame tak urobiť s časovým predstihom. Vzhľadom na vysoký záujem sa preukazy posielajú do 48 hodín po odoslaní žiadosti.

Návštevou pobočky

Papierové COVID preukazy vám vystavia aj pracovníci pobočiek Všeobecnej zdravotnej poisťovne, a to na počkanie, avšak v pobočkách sa vystavujú len papierové preukazy.

Digitálny COVID preukaz EÚ odporúčame stiahnuť do vášho smartfónu aby bol dostupný aj v režime offline. To znamená, že nemusíte počas dovolenky riešiť wi-fi pripojenie ani dátové balíky navyše a osvedčenie sa vám zobrazí aj bez prístupu na internet.

 

 Partneri portálu

  • Logo partnera
  • Logo partnera