5 tipov ako si užiť sviatky v čase Covidu

Redakcia Zaujalo nás 17.12.2020

Posledné dni pred Vianocami sú známe „veľkým sťahovaním“ naprieč celým Slovenskom. Mnohí odchádzajú za rodičmi a starými rodičmi užiť si kúsok vianočnej rodinnej pohody. Tohtoročné sviatky budú iné, špeciálne. Už pár dní premýšľame, s kým vytvoríme našu vianočnú bublinu a koho stranu rodiny obídeme. Je tak zrejmé, že veľké sťahovanie bude o čosi menšie. Neznamená to však, že si Vianoce nemôžeme užiť. Covid – necovid, čo si zo záveru roka odnesieme, je len na nás.

1. Menej návštev = menej zhonu

Na zákaz vychádzania a obmedzenie styku s blízkymi môžeme nazerať s nevôľou a smútkom, alebo si to otočiť a vidieť veci pozitívne. Menej povinných návštev a menej cestovania naprieč Slovenskom znamená aj menej zhonu.

Tento rok je možno prvý, kedy naozaj nič nemusíte. Vyvaľte sa na gauč, zakryte dekou a oddajte sa maratónu vianočných filmov. Zacvičte si jogu, čítajte knihy a veľa spite.

2. Jedzte, pite, oslavujte... s mierou

Tradičné vianočné menu nie je zrovna najzdravšie. Všetci vieme, že prejedanie škodí. Ak však bojujete s kilami navyše a túžite schudnúť, prejedanie má nepriaznivý vplyv aj na psychiku. Určite poznáte pocity šťastia, ktoré nami prechádzajú pri jedení hriešne dobrého dezertu.

Spôsobuje ich dopamín, ktorého trvanie je žiaľ, krátke. A tak prchavé momenty šťastia veľmi rýchlo strieda frustrácia a hnev z vlastného zlyhania. Nemusíte začať držať diétu počas Vianoc, úplne postačí stanoviť si mieru a neísť za pomyselnú hranicu. Možno vás prekvapí, že pozitívne pocity z vlastnej disciplinovanosti sú opojnejšie než akýkoľvek koláčik.

 
 

Situácia je vážna, správajme sa zodpovedne

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky varuje, že v nemocniciach máme aktuálne najvyšší počet hospitalizovaných pacientov s COVID-19 od začiatku pandémie. Počet hospitalizovaných pacientov s COVID-19 je 2197 (k 18.12.2020), z toho 152 pacientov je na JIS a 159 ľudí je napojených na pľúcnej ventilácii. 

Toto nie je abstraktná choroba, neprejavuje sa len v číslach a štatistikách, má svoje tváre, konkrétne obete a konkrétnych hrdinov, ktorí idú na dno svojich síl. Buďte vzorom pre svoje okolie. Rešpektuje nariadenia vlády, nestretávajte sa so širokou rodinou a noste rúško. Chránite tak nielen seba, ale aj ostatných. 

Dodržiavať opatrenia v čase najkrajších sviatkov je náročné, ale dá sa to. Vianoce sú pár dní v roku. Tých pár dní snáď dokážeme prežiť bez bujarých osláv a návštev. O to viac si budeme stretnutia s rodinou a priateľmi vychutnávať v novom roku a najmä v plnom zdraví. 

Zaujímavé informácie o aktuálnom dianí nájdete na FB stránke Ministerstva zdravotníctva.

 

 3. Choďte von!

Aj počas zákazu vychádzania je povolený pobyt v prírode. Inšpirujte sa Dánmi a dajte si predsavzatie, že každý jeden deň strávite aspoň polhodinu na čerstvom vzduchu. Dáni spolu s Nórmi patria medzi najšťastnejšie národy na svete.

V rebríčku spokojnosti s vlastným životom sa pravidelne umiestňujú na popredných priečkach a to aj napriek nehostinnému počasiu a dlhej zime. Jedným z dôvodov je ich pozitívny vzťah k prírode, v ktorej trávia čas doslova v akomkoľvek počasí.

Viete ako sa hovorí, neexistuje zlé počasie, len zle oblečený turista (samozrejme, nemáme na mysli vysokohorskú turistiku. V našich veľhorách sa len na dobré oblečenie nespoliehajte). Oblečte si termoprádlo, oteplovačky, do ruksaku zabaľte termosku s čajom a vybehnite na najbližšiu lúku.

Vyberte sa von aj v zlom počasí. Dobre sa oblečte, čerstvý vzduch vám prevetrá hlavu a zlepší náladu. FOTO: Adobe Stock 

4. Buďte vďační

Je ľahké nadávať a sťažovať sa na našu rodinnú situáciu, na zlé zdravie, škrípajúce vzťahy, málo peňazí... my Slováci sme doslova majstri v predháňaní sa v tom, kto sa má horšie. Rozprávať o negatívnych stránkach života je prirodzené a často nám prináša aj úľavu. Avšak neustále sťažovanie sa je toxické a škodí nám aj ľuďom v našom okolí.

Nedovoľuje nám pozerať sa na život z lepšej perspektívy a prirodzene smeruje našu pozornosť k tomu zlému. O Vianociach sa hovorí ako o najkrajších sviatkoch roka a o období, kedy by sme mali byť vďační za to, čo máme.

Ponorte sa do seba, zoberte papier a pero a napíšte si zoznam vecí, za ktoré ste v živote vďační. Neporovnávajte sa so susedom, zamerajte sa len na seba. Vďačnosť za obyčajné veci a ľudí, ktorých máme okolo seba, nás učí pokore a ľudskosti.

5. Hýbte sa

Aj vy patríte medzi tých, ktorí začínajú cvičiť od 1. januára? Odborníci odporúčajú neviazať sa na konkrétny dátum, ale začať hneď, ako k tomuto rozhodnutiu dospejete. Pravidelný pohyb prinesie do vášho života mnohé výhody.

Väčšina ľudí začína cvičiť kvôli túžbe po krajšom zovňajšku, avšak obrovským benefitom pohybu je jeho pozitívny vplyv aj na našu psychiku. Cvičenie nám pomáha zvládať stres a rozhodovať sa v náročných situáciách.

Sviatky počas lock-downu stresovým obdobím nepochybne sú. Začnite hneď, ideálne postupne, nech si do nového roka vytvoríte návyk. Prvého januára vás už nič neprekvapí.

Pomôžte telu zvyknúť si na nový aktívny životný štýl. Výživové doplnky Nutrend pomôžu nielen vašim svalom. FOTO: archív Nutrend 

 

Náš tip: Ak s pohybom začínate, venujte osobitnú pozornosť starostlivosti o svoje telo. Vyskúšajte výživové doplnky na podporu imunity alebo regeneráciu svalov. Výbornou voľbou sú doplnky pre aktívny životný štýl od značky Nutrend. Poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne majú navyše zľavu 25 % za celý nákup. Viac informácii nájdete v Adventom kalendári VšZP.Partneri portálu

  • Logo partnera
  • Logo partnera