Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Svaly z prášku

Lekár Pavel Malovič: Sypači? Na pitevnom stole majú srdce ako vyžmýkaný vecheť

Ľudia tak málo uvažujú o budúcnosti, až som z toho zdesený, vraví odborník.

25.10.2018

Lekár Pavel Malovič: Sypači? Na pitevnom stole majú srdce ako vyžmýkaný vecheť
„Ja to vidím presne. Keď berie anaboliká, je jasný,“ vraví doktor Pavel Malovič. FOTO: preventivne.sk

Uznávaný športový lekár MUDr. Pavel Malovič, PhD., MPH, primár Kliniky telovýchovného lekárstva Univerzitnej nemocnice v Bratislave a dopingový komisár UEFA, hovorí o legálnych aj zakázaných látkach, ktoré ľudia v mene športu a zdravého životného štýlu dokážu užívať a kam až to môže zájsť. Nie je to podľa neho pekný pohľad.

Naberači svalovej hmoty môžu trpieť bigorexiou. Čo to je?

Bigorexia je známa už niekoľko desiatok rokov. Je to druh narcistického chovania, kedy sa dotyčný neustále kontroluje pred zrkadlom, či už mu začínajú svaly viac rásť, zvyčajne bicepsy, alebo či sa mu na bruchu objavuje ten vytúžený „radiátorček“. Sú prípady, kedy sa aj dvestokrát za deň idú pozrieť do zrkadla, či sa už náhodou nezmenili.

To znie ako skutočná posadnutosť...

Dokonca som zažil jeden prípad, keď mal muž celú kúpeľňu obloženú zrkadlami. Poznám dosť ľudí, ktorí kontrolujú svoj vzhľad a majú na tom taký záujem, ktorý presahuje normu. Existuje mnoho chlapcov a dievčat, ktoré to robia. A sledujú sa aj športovci – futbalisti, s ktorými pracujem.

Užívanie podporných látok je vo fitnes centrách všeobecne akceptovaná norma. FOTO: Pixabay 
Zrejme nie je ľahké odolať tlaku. Prídete do fitnescentra a valí sa to na vás z každej strany. Ako prvé dostanete proteíny. Tu máš piksľu a po tréningu si nasyp odmerku tohto, potom trochu tohto a svaly budú rásť. Funguje to?

Funguje, ale len sčasti. Treba tiež myslieť na riziká. Pri nadmernom príjme proteínov sa tvoria takzvané bielkovinové valce, ktoré poškodzujú obličkovú panvičku a pôsobia deštrukčne na obličky.

Záujem o vzhľad presahuje normu. 

Proti tomu ale stoja štúdie, ktoré tvrdia, že obličky zdravého človeka zvýšený príjem bielkovín zvládnu.

To ale nie je všetko. Ďalším problémom je, že ak užívate priveľa proteínov, tvoria sa vám vyššie hladiny homocysteínu, čo je látka, ktorá je rizikovejšia ako cholesterol alebo triglyceroly. Spôsobuje deštrukciu ciev. Vytvára niečo podobné červotoč v dreve. Keď odkryjete kôru stromu a vidíte tam cestičky, to tvorí homocysteín na cievach s tým, že ten zdrsnený povrch je následne citlivejší na ďalšie škodliviny. Zachytávajú sa tam minerály alebo tukové látky a tvoria sa z toho sklerotické pláty. Je to látka, ktorá sa v klasickej medicíne trochu podceňuje. Existujú ale štúdie, ktoré dokazujú, že nadmerné užívanie, či už živočíšnych proteínov, teda klasického mäsa, alebo tých umelých, ktoré sa predávajú v práškoch a zarábajú sa vo vysokých dávkach, je škodlivé. Krátkodobo síce negatívne neúčinkujú, ale pri dlhodobom používaní je to o inom.

Málokto ale takto uvažuje...

Samozrejme. Keď už vstúpite do sveta výživových doplnkov, tréner vám poradí, keby vám toto škodilo, ešte si k tomu môžete dať toto a tak ďalej. A nakoniec cvičenec alebo návštevník fitnescentra odchádza s taškou preparátov, pričom povedzme z desiatich je sedem úplne zbytočných a len tri sú dobré.

Takže vy by ste dopĺňanie proteínov touto cestou vôbec neodporúčali?

Ja nie som proti užívaniu proteínov, ale musia byť kvalitné a musia byť individuálne dávkované. V móde sú aj proteínové tyčinky. Len nedávno bol medializovaný ich veľký prehľad a vôbec to zloženie nevyzeralo pozitívne. Je to veľký marketing. Určite neodporúčam, aby si po každom tréningu dal človek takúto tyčinku a mal pocit, že sa vďaka tomu rýchlo zregeneruje.

Aj legálne prípravky majú pri dlhodobom alebo nadmernom užívaní negatívne účinky. FOTO: Pixabay 
Ako teda v skutočnosti proteíny pôsobia?

BCAA aminokyseliny pomáhajú nielen regenerácii a odstraňovaniu únavy, ale veľmi často ich odporúčame pri svalovom poškodení. To znamená, že z celého balíka ponuky tých zvláštnych prostriedkov, ktoré sa akceptujú a používajú „vo fitkách“, si treba zobrať tie dobré. Problémom je, že ak to chcete urobiť vedecky, musíte mať štandardy, podľa ktorých môžete vyhlásiť, že ten proteín je dobrý alebo zlý. Ale na to preskúmanie vám žiadna firma nedá peniaze, lebo čo keby ste prišli na to, že je zlý. Takže sa pri bežných komerčných produktoch zvyčajne pohybujeme v empíriách a skúsenostiach jednotlivých trénerov. Potom môžeme pristúpiť k tým trénerom. Aké oni majú vzdelanie, aby vedeli odporúčať výživový doplnok?

Proteínové tyčinky po každom tréningu určite neodporúčam. 

Mnoho z nich má rôzne kurzy...

Výživových poradcov je premnožené množstvo, ale dnes dostanete kadejaký certifikát po trojdňovom školení. Lenže na to je škola, ktorá má parametre univerzity. Keď idete tankovať auto, motorku, alebo lietadlo, používate pohonnú hmotu, o kvalite ktorej by ste niečo mali vedieť a zároveň by ste mali vedieť, čo lejete do ktorého dopravného prostriedku. Ak chcem niekomu niečo dať, musím poznať ten subjekt. A nespoznám ho z toho, že sa s ním porozprávam, ale až keď ho vyšetrím. Potom môžem povedať, toto je pre teba vhodné, toto nie.

Takže by sme mohli odporučiť ľuďom, keď chcete cvičiť, cvičte, starajte sa o svoju stravu, a keď chcete brať výživové doplnky, choďte do ambulancie telovýchovného lekára a poraďte sa?

Do ambulancie telovýchovného lekára, alebo aj k internistovi či gastroenterológovi. Mnohí kolegovia a mnohé kolegyne sa zaoberajú výživou. Dnes paradoxne robíme výživových poradcov pre zdravých ľudí, nielen pre pacientov s poruchami. Mám zdravého človeka, prečo potrebuje výživové doplnky? Chce znášať nejakú nadmernú záťaž? Potrebuje teda niečo, čo pomôže udržať organizmus v stabilizovanej forme. Keď chcete mať lepšie auto, potrebujete lepší benzín. Je rozdiel, či chodíte 90-tkou, alebo 180-tkou. Treba vyhľadať len kvalitu a indikovať ju, a to nevieme zistiť inak, ako meraniami. Optimálne meranie je vždy z nejakých telesných tekutín, najzaujímavejšia je určite krv.

To sa ľuďom ale nechce.

Ľudia tohto typu žijú väčšinou v prítomnosti. O budúcnosti tak málo uvažujú, až som z toho zdesený. Proteíny sú užitočné. Treba ale vedieť, komu ich dávam a za akým účelom. Či je to len o budovaní muskulatúry, alebo chcem posilniť aj niečo iné. Okrem svalov mám aj šľachy, kosti, chrupavky, celý pohybový aparát. Musím teda premýšľať, aby bol ten proteín čo najkomplexnejší, nielen na budovanie svalovej hmoty. Keď máte väčší sval a slabšiu šľachu, môže dôjsť k úrazu. Tiež nemôžete dať to isté šesťdesiatnikovi a dvadsiatnikovi. To už vám ten tréner nepovie. Na to potrebuje vzdelanie.

Začali sme proteínmi, ale ponuka je omnoho širšia. Máte skúsenosti s kreatínom? Mal by zvýšiť výkon.

Začali sme ho používať okolo roku 1988, keď som bol lekár futbalovej reprezentácie. Využívali sme ho vyslovene na regeneračné procesy. Bol to taliansky produkt, Taliani to mali vymyslené tak, aby to neuškodilo. To bolo v poriadku. Potom prišiel veľký boom kreatínu, kedy sa bral hlava – nehlava. Doslova si predstavte vedro s kreatínom a každý si nabral koľko chcel. To malo veľa vedľajších účinkov, minimálne ten, že ste pribrali. Hráči neboli rýchlejší, nemali lepšiu svalovú hmotu, ale priberali. Teda tí, ktorí to brali anarchisticky.

MUDr. Pavel Malovič ako lekár futbalovej reprezentácie kreatín využíval. Pred anarchistickým užívaním ale vystríha. FOTO: Archív P. M. 
Môže aj uškodiť?

Výživové doplnky berú často mladí ľudia, ktorí ešte nemajú uzatvorené rastové zóny a dovyvíjané orgány. Štúdie dokázali spojitosť medzi nevhodným dávkovaním a problémami so srdcom. Keď sa kreatín bral v príliš mladom veku, dochádzalo k následkom na elektrickú činnosť srdca a objavovali sa poruchy srdcového rytmu. Preto si myslím, že to treba veľmi citlivo dávkovať. A tak, ako je to s kreatínom, tak je to aj s ostatnými prípravkami, ktoré sa používajú na podporu pohybového aparátu. Ďalšia vec je, že máte rozličné výživové doplnky a keď beriete jeden, ktorý obsahuje kreatín a druhý, ktorý má zas kofeín, tak neberiete nič, lebo jedno ide proti druhému. To si málokto uvedomuje.

Návštevníci fitcentier si objednávajú tiež rôzne prášky a tabletky napríklad z Ameriky. U nás ich predaj nie je povolený, ale poštou im prídu bez problémov. Volajú to predtréningová pumpa. Tvrdia, že ich výborne nabudia. Dajú si za odmerku pred cvičením a niekedy nespia až do rána...

To sú preparáty, ktoré obsahujú stimulanciá. Ich celý pozitívny účinok je v tom, že zrýchlia činnosť srdca, a tým aj zásobovanie kyslíkom. To znamená, že srdce ide na vyššie obrátky, mozog dostáva viac kyslíka a nemôžu spať, lebo ten kyslík ich preberá. A to platí aj pre svaly. Lenže vy máte biologicky vypočítané, koľkokrát za život srdce udrie. Pre sedemdesiatnika to môžu byť štyri miliardy úderov. Keď beriete takéto preparáty, vaše srdce je vyladené stále na vyššiu frekvenciu. To znamená, že ho viac namáhate a skracujete si život. A okrem toho, ak užívam stimulanty, musím o srdci niečo vedieť. Je to elektrický orgán. Keď dostáva až príliš veľa podpory, môže začať skratovať. Ako keď preťažíte elektrickým prúdom žiarovku a ona začne blikať, až pukne. Žiarovku môžete vymeniť, ale srdiečko sa vymieňa ťažšie.

Keď preťažíte elektrickým prúdom žiarovku, pukne. Žiarovku môžete vymeniť, ale srdce sa vymieňa ťažšie. 

Môže im z toho prasknúť cievka v mozgu?

Áno. Môžete mať cievnu výduť, aneurysmu, a neviete o nej. Môže byť aj na aorte, tam sa zistí ľahšie, ale, čo sa týka mozgu - málokto si dáva štandardne robiť kontrastné CT mozgu, aby na to prišiel. Pri prílišnej aktivite sa prietok krvi zväčšuje a aneurysma môže prasknúť. Druhou vecou je, že keď prepnete v srdci ten prevodový mechanizmus, dostane sa na frekvenciu 190 úderov za minútu a viac, ale nevráti sa naspäť. Srdce ide stále rýchlo. Mali sme prípady, že športovci používali takéto preparáty, ktoré ani neboli zakázané, ale mali v sebe príliš veľa stimulancií a išli stále na plné obrátky. Dostali prestávku, no pulz im vôbec neklesol. Môže nastať, že srdce zlyhá alebo prejde do nekontrolovateľnej poruchy srdcového rytmu. Rýchlo búcha, máte pocit, že keď si ľahnete do postele, všetko sa upokojí, ale nie je to pravda. To je potom prípad pre koronárnu jednotku alebo oddelenie intenzívnej starostlivosti. Na to sa nemyslí, alebo sa o tom nevie, lebo sa o tom nehovorí.

A čo rastové hormóny? Niektorí kulturisti tvrdia, že sú fantastické. Robia z nich superšportovcov.

Rastový hormón je na listine zakázaných preparátov. Je to liek, ktorý nemôžete len tak kúpiť. Kúpite ho na čiernom trhu, alebo na internete, alebo vám ho niekto musí predpísať, ale má to preskripčné obmedzenie. To znamená, že pokiaľ ste zdravý človek, rastový hormón môžete získať len nelegálne. Okrem na pohľad pozitívnych efektov, má aj množstvo negatívnych. Rastú vám uši, nos, zväčší sa vám noha, ale aj vnútorné orgány. Klasický príklad sú zväčšené pery, akoby nafúknuté botoxom. To je pre ľudí užívajúci tento hormón príznačné. Je to veľký biznis, ale je to kriminálna vec.

Čo to zlepší?

Regeneráciu, pohybovú zdatnosť. V USA sa používa pre seniorov, pichajú im rastový hormón raz mesačne a zlepšujú im tak vitalitu. Existuje veľa veľkých fitnes trénerov, ktorí sú proti anabolickým steroidom, ale na rastový hormón prisahajú.

Z rastového hormónu nerastú len svaly. FOTO: Pixabay 
Vy to na človeku vidíte? Tak, tento berie určite...

Ja to vidím presne. Keď berie anaboliká, je jasný. Ale najjasnejší je potom na pitevnom stole, pretože má srdce ako vyžmýkaný vecheť.

Až tak?

Jediné, o čo sa dá zavadiť, sú jeho koronárne cievy, ktoré sú ako sklo.

Nedávno bol medializovaný prípad mladého muža zo Stredného Slovenska, ktorý si objednal nejaký pofidérny preparát cez internet a skončil žltý s poškodením pečene...

Samozrejme, veď to má vyše štyridsať vedľajších účinkov. Ničia pečeň, obličky, mozog... Tento produkt nie je kompatibilný so zdravým človekom. Moja prvá skúsenosť so steroidmi bola, keď som začínal v nemocnici a dvakrát týždenne sme dávali vychudnutým starčekom takýto liek v minimálnych dávkach. Dnes sú tie dávky pre nejakého bodybuildera, ktorý je na to vysadený, úplne smiešne. Berú sa 400-násobné množstvá. Tak si môžete predstaviť, že čo to je. Anaboliká okrem toho vyvolávajú závislosť. Vyvolávajú tiež takzvané anabolické šialenstvo. Človek začne byť nekontrolovateľne zlý, zúrivý, agresívny, často je prítomné domáce násilie. Následkom užívania anabolických steroidov dochádza k impotencii. Predstavte si, že máte doma chlapa, ktorý je ukážkový fotografický model, ale akosi to nefunguje. Scvrkávajú sa semenníky, nie je erekcia, dochádza k poruchám vývoja pohlavných žliaz. Neskôr sú aj sterilní.

Anaboliká vyvolávajú závislosť i anabolické šialenstvo. Človek je zúrivý, často je prítomné domáce násilie. 

Ale v šatniach fitnescentier to len tak šumí. Známy chodí často cvičiť a vraví, že to tam niekedy vyzerá ako v sobotu na trhu.

Anaboliká fungujú tak, že sa rýchlejšie regenerujete a opticky máte väčšie svalstvo, ale kvalita toho svalstva nie je taká, ako keď ju získate iba cvičením. Svaly sú skôr nafúknuté, po vysadení anabolík sa opäť zmenšujú a znižuje sa aj ich kvalita. Voda odchádza a ostanú scvrknuté. Videl som športovca, ktorý užíval steroidy naozaj vo veľkých dávkach a potom ich musel náhle vysadiť. O tri mesiace som ho nespoznal.

Chodia takíto muži aj k vám do ambulancie?

Boja sa ma navštíviť alebo nepovedia pravdu. Príde športovec, má nejaký problém, vyzlečie sa a ja vidím, že má celý chrbát plný akné. Neverili by ste, aké strašné akné to je. Hneď sa opýtam, že čo sype. A že nič. Alebo príde, na chrbte už nemá nič, len pozostatky, ale zas má také červené pletence na nohách. Sú podobné stareckým žilkám, vyzerajú akoby boli zapálené, vtedy často nevedia poriadne chodiť, no neskôr sa to stratí. Tak určite užíva stanazolol. Nemusím ho pichnúť na pečeňové testy, ja to vidím. Niekto sype, má to akože pod kontrolou, no stretne sa s nejakým divným produktom a je stratený. Ja sa len vždy idem pozrieť, keď ma zavolajú z patológie, že „zas tu máme nejakého blbca.“

Volajú vás často?

No iste. Bývajú to bežne tridsiatnici, ktorým zlyhá srdce. Nadužívanie alebo vôbec užívanie anabolických steroidov je najlepšia cesta k náhlej smrti. Bohužiaľ.

Zaujali vás tieto články?