Imunológia

  1. Alergia na mačku

    Otázka • 24.06.2018 • Dana

    Dobrý deň, môjmu sedemročnému synovi robili testy a vyšlo mu, že vraj je alergický na mačky. Znamená to, že nemôžeme doma chovať mačku? Bývame v dvojgeneračnom rodinnom dome a jeho starí rodičia mačku majú. Bežne je s ňou v kontakte a nikdy sa jeho alergia nijako neprejavila. Mám povedať rodičom, aby mačku dali preč?

    Odpoveď • 25.06.2018 • MUDr. Martin Lešťan

    Pred pár rokmi by odpoveď alergiológa bola striktnejšia a pri výraznej senzibilizácii na mačky by zamedzenie kontaktu s mačkou bolo namieste. Momentálne nie sme pri absencii prejavov alergie takí striktní. Jednak mohli byť testy falošne pozitívne, jednak sa môže jednať o klinicky nemú senzibilizáciu. Odporúčam po čase pretestovanie a sledovanie prejavov alergie. Predpokladám ale, že ak ste navštívili alergiológa. Mali ste na to asi dôvod. Pri prejavoch alergie ako sú reakcie očí, nosa, dýchacích ciest a kože by bolo najideálnejšie, ak by mačka opustila vašu domácnosť. To, že sa alergia navonok neprejavuje, neznamená, že sa to nemôže zmeniť. Napríklad po infekcii, či po inom väčšom fyzickom či psychickom vypätí. Alebo v súvislosti s hormonálnymi zmenami počas puberty. Ak je to pre vašich príbuzných náročné, môžete teda aspoň obmedziť kontakt so zvieraťom. Alergizujúce sú najmä sliny, šupiny zo srsti a zvyšky moču. Nepúšťajte mačku do vašich priestorov, určite nie do detskej izby, často utierajte nábytok a podlahu vlhkou handrou, vysávajte s HEPA filtrom. Existujú aj prípravky na neutralizáciu zvieracích alergénov, ktoré ich obalia a dajú sa následne odstrániť.

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.

  2. Alergia po gravidite

    Otázka • 20.06.2018 • LENKA

    Dobrý deň, mám 30 rokov. Nikdy som netrpela žiadnou alergiou ani častou nádchou, respektíve o ničom neviem. Pred rokom som však otehotnela a zrazu som mala na jar dlho nádchu, svrbelo ma podnebie, oči sa mi zapaľovali, svrbeli a slzili. Bola som prekvapená. Najskôr som si myslela, že je to len tehotenská nádcha. Lenže tie príznaky neustúpili ani po pôrode a na ďalšiu jar sa opäť prejavili v plnej sile. Môžem byť alergička? Že by sa alergia prejavila v takom neskorom veku?

    Odpoveď • 24.06.2018 •  MUDr Martin Lešťan

    Počas gravidity sa môže naozaj jednať o nádchu tehotenskú, ktorá sa prejavuje u istej skupiny žien a súvisí so zmenami hormonálneho profilu. Avšak, ako ste správne predpokladali po istom čase po pôrode by mala ustúpiť a nemala by byť viazaná spolu s očnými príznakmi. Skôr si myslím, že záťaž, akou gravidita nesporne je, viedla k odkrytiu alergie. Vedú ma k tomu viaceré úvahy – jednak svrbenie podnebia, jednak spomínané očné ťažkosti. Alergia sa rokmi vyvíja, mení, preto si alergológovia testujú pacientov s odstupom času znova.S prípadmi ako ste vy sa stretávam vo svojej praxi často, takže vám odporúčam navštíviť imunoalergológa.

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.

  3. Dedičná alergia

    Otázka • 23.06.2018 • Zuzana

    Dobrý deň,  mám sennú nádchu a manžel atopický exém. Máme malé 2-mesačné dieťa. Mám očakávať, že bude tiež alergik? Čo si mám všímať? Môžem normálne dojčiť alebo mám držať nejakú špeciálnu diétu?

    Odpoveď • 24.06.2018 • MUDr. Martin Lešťan

    Ak majú alergiu obaja rodičia, u dieťaťa je riziko jej vzniku 80 až 90 %. U dojčiat býva prvým prejavom práve atopický ekzém. Vášho syna musí vyšetriť imunoalergiológ. Po porade s ním si upravíte aj stravu. Zbytočne dieťa nevystavujte pôsobeniu interiérových alergénov. Môžete si napríklad všímať, či sa u dieťaťa prejaví senná nádcha. Vtedy majú deti priesvitný výtok z nosa, kýchajú, svrbí ich nos či ho majú upchatý. Často sa pridá kašeľ.

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.

  4. Senná nádcha

    Otázka • 21.06.2018 • Jaroslava

    Mám sennú nádchu, prejavuje sa len skoro na jar. Problémy mám teda len zhruba 4-5 týždňov. Trochu ma svrbí podnebie a kýcham, zvládam to ale dobre. Je nutné, aby som brala lieky? Zdá sa mi, že do seba tlačím zbytočne chémiu. Je pravda, že z neliečenej alergie môže vzniknúť astma?

    Odpoveď • 24.06.2018 • MUDr. Martin Lešťan

    Alergia je chronické zápalové ochorenie, mnohokrát veľmi variabilné a nie je nezvyčajné, že rokmi sa spektrum alergénov rozširuje. A naozaj existuje aj možnosť rozvoja astmy. Preto je dôležité, aby každého pacienta sledoval alergiológ, ktorý vie zabrániť expanzii ochorenia. Posledná generácia liekov neslúži len na potláčanie prejavov alergie, ale má aj preventívny protizápalový účinok, čomu je prispôsobená bezpečnosť ich dlhodobého užívania. Pri miernych a časovo limitovaných prejavoch odporúčam užívanie preventívnych liekov minimálne mesiac pred očakávaným obdobím klinických ťažkostí a následne aspoň počas celej doby výskytu alergénu.

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.



Partneri portálu

  • Logo partnera
  • Logo partnera