Hematológia

  1. Neschopnosť otehotnieť

    Otázka • 24.06.2018 • Elena

    Nedarí sa mi otehotnieť, respektíve mala som za posledné dva roky tri spontánne potraty vždy v prvých týždňoch tesne po počatí. Som opäť tehotná a tentokrát mi bola mi naordinovaná hematologická liečba, podávaním lieku na riedenie krvi. V skutočnosti u mňa nikto nezistil žiaden problém s priechodnosťou ciev, ani pravú príčinu mojich problémov. Mám pocit, že som túto liečbu dostala len pre istotu. Prečo je to tak? Nemôže mi to uškodiť? Aký majú súvis tieto potraty s krvou?

    Odpoveď • 26.06.2018 • MUdr. Monika drakulová

    Väčšinou sa jednoznačne príčinu včasných potratov nepodarí  zistiť. Z hematologického hľadiska sa vyšetrujú vrodené a získané trombofilné stavy. Najčastejšie sú prítomné antifosfolipidové protilátky. Napriek širokej palete vyšetrení, nedajú sa vyšetriť úplne všetky poruchy zrážania krvi. Okrem toho je to problematika, ktorá sa vyvíja a pribúdajú stále nové markery  trombofílie.  Po 3 tehotenských stratách indikujeme liečbu nízkomolekulovým heparínom (Fraxiparine, Clexane, Fragmin) aj u žien, kde žiadnu poruchu zrážania krvi  nepotvrdíme, ale je možné ju predpokladať. Okrem toho sa zistilo, že uvedená liečba nemá len antitrombotický efekt. Práve u žien s včasnými potratmi zlepšuje implantáciu  embrya a placentáciu, takže sa zvyšuje šanca udržania gravidity. Liečba prebieha v preventívnych dávkach, ktoré nijako neohrozujú matku ani plod. Je absolútne bezpečná, nespôsobuje krvácanie a nemá vplyv na vedenie pôrodu.

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.

  2. Spontánne potraty

    Otázka • 22.06.2018 • Lenka

    Mám za sebou dva spontánne potraty. Až potom ma gynekológ poslal na odborné hematologické a genetické vyšetrenie. Pri treťom tehotenstve si už od začiatku preventívne pichám Fraxiparin a vyzerá to, že sa bábätko udrží. Prečo sa nerobia takéto preventívne vyšetrenia a kroky už po prvom potrate? Načo žena musí prejsť takýmito traumami?

    Odpoveď • 27.06.2018 • Mudr. Monika Drakulová

    Problematika tehotenských strát sa v poslednom období dostáva do popredia práve z dôvodu stále sa zvyšujúcej frekvencie potratov. Príčiny nie sú celkom jasné, môžu súvisieť so zvyšujúcim sa vekom rodičiek, životným štýlom, enviromentálnymi vplyvmi, ale aj na podklade imunologických, hematologických a genetických zmien a porúch. Na druhej strane sa jedna tehotenská strata vyskytuje veľmi často a neovplyvní priebeh ďalšieho tehotenstva. Podľa odporúčaní odborných spoločností (nielen u nás, ale aj v zahraničí) sa odporúča vykonávať takéto špecializované vyšetrenia až po tretej tehotenskej strate, čo väčšina našich gynekológov a hematológov našťastie  nerešpektuje a snaží sa objasniť príčinu už po druhom potrate, pretože psychika ženy je v prípade gravidity dôležitým faktorom pri jej udržaní. Liečba Fraxiparinom sa využíva aj u žien, u ktorých sa žiadna porucha nepotvrdila, ale po opakovaných včasných tehotenských stratách sa využíva pre efekt podpory implantácie embrya.

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.

  3. Gravidita a aplikácia

    Otázka • 20.06.2018 • Jana

    Dobrý deň, som v 7 mesiaci tehotenstva a pichám si Fraxiparin. Je v poriadku, ak si ho budem odteraz pichať do pôrodu už len do stehna a nie do brucha? Do brucha je mi to už veľmi nepríjemné.

    Odpoveď • 24.06.2018 • Mudr. Monika drakulová

    Aplikácia Fraxiparinu do bruška sa v druhej polovici gravidity aj tak neodporúča. Do konca gravidity sa aplikuje Fraxiparin do ramien, alebo stehien, ale na rozdiel od aplikácie do bruška, sa pichá šikmo, pod približne 45 stupňovým uhlom.

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.

  4. Liek na riedenie krvi

    Otázka • 23.06.2018 • Andrea

    Lekár mi naordinoval pri tehotenstve aj liek na riedenie krvi. Neviem, ako je to so stravou. Môžem jesť všetko? Zvyšuje alebo znižuje niečo účinky tohto lieku? 

    Odpoveď • 24.06.2018 • Mudr. Monika drakulová

    Pokiaľ lekár naordinoval liek typu nízkomolekulového heparínu (Fraxiparine, Clexane, Fragmin), nemusíte dávať pozor na interakcie s potravinami, prípadne inými liekmi alebo vitamínmi. Interakcie s potravinami a liekmi sa týkajú liečby Warfarinom, ktorú v prípade gravidity nepredpokladám.

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.

  5. Problémy so srdcom

    Otázka • 20.06.2018 • Ivan

    Užívam už takmer rok Warfarin. Naordinovali mi ho pre problémy so srdcom, nepravidelne mi bije srdce. Dávkovanie mi upravuje moja obvodná lekárka. Zhruba každé dva mesiace sa ale pri kontrolných meraniach stáva, že mám vysoké INR hodnoty nad limitom, naposledy to bolo vyše 4 a lekár v nemocnici povedal, že to je život ohrozujúci stav. Prečo mi to lekárka nedokáže spoľahlivo naordinovať? Stane sa niečo, ak ten liek budem pre istotu užívať len každý druhý deň?

    Odpoveď • 24.06.2018 • Mudr. monika Drakulová

    Liečba Warfarínom je stále štandardom antikoagulačnej liečby a často sa monitoruje práve z dôvodu interindividuálnej variability účinku, ale aj šarže lieku. Okrem toho hrá úlohu aj genetická dispozícia, vek a liekové interakcie. Stabilitu INR ovplyvňuje aj metabolický stav, horúčka, potraviny (s vysokým obsahom vitamínu K) a aj iné ochorenia. Preto je potrebné kontrolovať hodnoty INR aspoň raz za 4 až 8 týždňov. Liek má dlhý biologický polčas, je potrebné ho užívať pravidelne a dodržiavať dávkovací režim. Pokiaľ si znížite dávku, znížite si aj účinnosť liečby, ktorá je taktiež pre pacienta nebezpečná. V prípade, že hodnoty INR sú z dlhodobého hľadiska nestabilné a nie je možné dlhodobo udržať INR v hodnote 2-3, je možné po dohovore s indikujúcim lekárom (napríklad kardiológom) zvážiť iné antikoagulačné lieky, ktoré nevyžadujú častý monitoring liečby a neinterferujú s inými liekmi a potravinami.

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.



Partneri portálu

  • Logo partnera
  • Logo partnera