Epidémia osýpok na Slovensku: Deti trpeli vo vysokých horúčkach

Redakcia Zaujalo nás 22.01.2020

Zmenil sa očkovací kalendár na rok 2020, deti čaká povinné očkovanie druhou vakcínou proti osýpkam už v škôlkarskom veku. AutorizovanĂ© odborniĚ�kmi

MUDr. Elena Prokopová víta zmenu v očkovaní MMR vakcínou. FOTO: www.preventivne.sk

Od januára tohto roka nastala zmena v očkovacom kalendári. Po novom sa presunie druhá dávka očkovania MMR, teda očkovania proti osýpkam, rubeole a mumpsu do skoršieho veku. MUDr. Elena Prokopová, hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast, vysvetľuje, prečo je tento krok dôležitý.

Kým doteraz sa deti preočkovávali proti osýpkam v 11. roku života, podľa najnovšieho nariadenia Hlavného hygienika SR navštívia ordináciu svojho pediatra už v 5. roku života. To znamená po oslave štvrtých narodenín. Uvítali ste túto zmenu?

Určite uvítala. Potreba tejto zmeny vznikla na základe záverov imunologických prehľadov realizovaných v SR a na základe analýzy epidémií osýpok, ktoré prebehli minulý a predminulý rok v Michalovciach a Košiciach. Počas epidémie ochoreli najmä neočkované deti a deti zaočkované len jednou dávkou očkovania. 

Deti by mali byť teda zaočkované oboma dávkami už pred nástupom do školy...

Keďže osýpky sú najnebezpečnejšie pre malé deti, pri ktorých sú aj najčastejšie komplikácie, vznikla potreba chrániť práve tieto najmenšie deti v čo najvyššej miere a to najmä v dobe, keď je najvyššie riziko vzniku infekcie - v detskom kolektíve.

Tiež sa pri návrhu tejto zmeny - posun do piateho roku života - bral do úvahy zákonný posun povinnej predškolskej dochádzky, ktorým je posledná trieda predškolského zariadenia (materskej školy), a návrh zákona z dielne ministerstva zdravotníctva, v ktorom bolo navrhované prijímať do materskej školy len očkované deti. 

Osýpky sú najnebezpečnejšie pre malé deti, ktoré majú aj najčastejšie komplikácie. Pozrite si očkovací kalendár 2020.  

Mimoriadna situácia, ktorá prepukla vlani a predvlani na východnom Slovensku u nás nebola už viac ako 20 rokov. Nakazené boli stovky pacientov. Aký vážny mali stav?

Osobne som bola v Košiciach v čase, keď prebiehala epidémia osýpok. Bola som tam na infekčnom oddelení a videla som hospitalizované detičky. Mali len rok, teda ešte nedosiahli vek, v ktorom mohli byť očkované. Ležali tam v horúčkach 40 °C aj 4 až 5 dní, postonkávali, plakali, mali opuchnuté oči, zapálené spojivky, výsyp na tvári a po celom tele... Osýpky nie sú ľahké ochorenie.

Odporcovia očkovania proti osýpkam tvrdia, že na elimináciu ochorenia stačí dostatočná hygiena a ak sa aj nakazíme, zvládneme ho, tak ako ho zvládali v minulosti naši starí rodičia. Aký je váš názor?

Osýpky sú takmer 100% infekčné ochorenie. Znamená to, že ak prídete do kontaktu s osýpkami, nie ste očkovaní, alebo ste osýpky neprekonali, takmer so 100% istotou ochoriete. Počas priebehu osýpok sa môžu vyskytnúť komplikácie, ako je zápal pľúc, zápal srdcového svalu, mozgu a mozgových blán. No aj samotné ochorenie bez komplikácií výrazne dieťa vyčerpá a nadlho oslabí jeho imunitný systém. Jedinou možnosťou, ako sa pred ním chrániť, je očkovanie.Partneri portálu

  • Logo partnera
  • Logo partnera