Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Duševné zdravie

deti psychika

Netrestajme bezproblémové deti nevšímavosťou

Tiché, poslušné a pokojné deti trpia prekliatím, o ktorom dospelí málokedy vedia. Rozmýšľate nad tým, prečo to má vaše bezproblémové dieťa také ťažké?

31.07.2023

Netrestajme bezproblémové deti nevšímavosťou

V článku sa dozviete:

  • Ako správne chváliť deti?
  • Prečo nie je v poriadku všímať si iba neposlušné deti?
  • Aké sú výhody tichého dieťaťa?
  • Aký signál vysielame deťom, keď si ich nevšímame?

Temperament ľudí sa líši a pri deťoch to pociťujeme ešte viac. Asi sa zhodneme, že mierny temperament je radosť vychovávať. Veď ak dieťa urobí na prvý raz, čo povieme, poslúcha a pekne spí, je to, skrátka, ľahšie. Často sa práve týmto „ľahkým“ deťom dostáva menej pozornosti rodičov, pretože sa namiesto toho sústreďujeme na problémy iných detí (alebo na naše).

Čo teda robiť, aby sme sa vyhli tejto častej chybe?

  • Nezabudnite si všímať, keď sa vaše dieťa správa dobre, venujte mu pozornosť a pozitívne posilňujte jeho dobré správanie.

Dobrota je vzácna a treba si ju vážiť

Do veľkej miery za to môže evolúcia. Naše mozgy sú takto nastavené. Všímať si problémy bolo evolučnou výhodou. Keď sedeli ľudia v noci pri táboráku a počuli zvláštny zvuk, zvolali: „Čo je to?“ Evolúcia nastavila ich mozgy tak, aby si všimli, čo je zlé a neočakávané, pretože toto vedomie im pomáhalo bojovať s náhlym nebezpečenstvom. Výsledkom bolo, že jaskynní ľudia pravdepodobne nesedeli a nehovorili si: „Ach, ako si cením tohto vynikajúco uvareného králika!“

Naše mozgy sa príliš nezmenili, hoci sa okolnosti vyvinuli a máme tečúcu vodu, elektrinu a antibiotiká. Naučili sme sa pracovať s počítačom, ale naše mozgy stále bežia na tom istom operačnom systéme. Robíme to aj v rodičovstve. Sústredíme sa na deti, ktoré nosia zlé známky, odvrávajú, neposlúchajú a tie poslušné vnímame ako samozrejmosť.

Uľahčujú rodičovstvo

Dieťa, s ktorým nie sú problémy, je sen každého rodiča. Avšak, namiesto zaslúženej pochvaly robí táto povahová črta z poslušných detí najviac prehliadaného člena rodiny. Samozrejme, žiadny rodič to nerobí preto, lebo by niektorú svoju ratolesť miloval viac alebo by ho zaujímali viac potreby hlasnejších súrodencov. Ide len o to, že v danom momente bezproblémové dieťa nepotrebuje toľko ako jeho súrodenec. Vŕzgajúce koleso dostane mastnotu, hovorí staré príslovie – a tiché dieťa, jednoducho, nie je toľko škrípajúce.

Tiché deti nepotrebujú pomoc s domácimi úlohami ani nemusíte vyvíjať navyše úsilie na stretnutia s učiteľmi, aby ste zistili, aké problémy majú v škole – pretože žiadne neexistujú. Učitelia hovoria o tom, aké sú nápomocné a rešpektujúce. V ich prípade neexistujú ani špeciálne potreby: žiadne alergie, problémy so správaním, žiadne senzorické problémy, poruchy učenia alebo podivné vrtochy. Život s týmto dieťaťom je bezproblémový.

VSZP benefit - Ilustracny obrazok

VšZP benefit

Máme štedré benefity pre mamičky a bábätká. Využite náš benefit viac ako 200 € ročne na doplatky za lieky a dietetické potraviny pre rodičov aj deti.

Prirovnania

Psychológovia prirovnávajú fenomén takzvaného „easy child“ zovretého medzi hlučnejšími súrodencami k pokojným vodám medzi rýchlo stúpajúcim prílivom a odlivom. K šepotu medzi výkrikmi. Plameň týchto detí je stabilný, zatiaľ čo pri živších deťoch blčí a prská.

Rodičia sa vždy ponáhľajú hasiť požiare, ktoré zapálili ich súrodenci. Medzi najznámejší výrok psychológov patrí, že sú ako hrnce, ktoré neprekypia a zároveň prinášajú rovnaké lahodné jedlo – bez neustáleho miešania, nastavovania teploty a pridávania prísad, ktoré ostatné jedlá potrebujú.

Pokoj a istota

Na takéto deti sa môžete spoľahnúť. Niekedy, po obzvlášť vyčerpávajúcom dni alebo dlhých dňoch, keď vás materstvo položí na lopatky, sa môžete pozrieť na svoje pokojné dieťa a pocítiť hlbokú úľavu, že aspoň jedno z vašich detí je nenáročné. Určite cítite lásku a vďačnosť vždy, no toto sú chvíle, kedy si to uvedomíte ešte viac. Toto dieťatko sa nepýta stále „a prečo?“ a ani sa s ním nehádate. Jeho nekonečná trpezlivosť a poslušná povaha vás často inšpirujú.

Venujte sa mu

To, že nepotrebuje špeciálnu pomoc, ale neznamená, že nepotrebuje rovnaké množstvo uznania a pozornosti, a práve tu zlyhávame. Stáva sa, že sme niekedy takí zaneprázdnení komplikáciami, ktoré život prináša, že prestávame plne oceňovať a oslavovať skutočnosť, že máme nekomplikované dieťa. V skrytom vnútri si to možno veľmi vážime, ale je čas, aby sme to začali dávať vedieť aj našim deťom.

Uvodzovky obrazok

Sústredíme sa na deti, ktoré nosia zlé známky, odvrávajú, neposlúchajú a tie poslušné vnímame ako samozrejmosť.

Nie je to v poriadku

Nie je v poriadku, že poslušné deti necháme samostatne plávať a občas ich potľapkáme po pleci. Nie je v poriadku, že za každú vec, ktorú urobia ich súrodenci konečne správne, dostávajú pochvalu, akoby iba oni vynakladali úsilie. Nie je v poriadku ani to, že očakávame, že to nášmu bezproblémovému dieťaťu nebude vadiť. Takýmto konaním mu v podstate posielame správu, že si zaslúži byť prehliadané, že nie je také dôležité a že na jeho potrebách nezáleží. Určite to tak nemyslíte, ale ako by to bezproblémové dieťa mohlo vedieť, keď mu každý deň neukazujete, aké nenahraditeľné a dôležité vlastne je?

Nehas, čo ťa nepáli?

Naša mentalita je nastavená na to, aby sme neopravovali niečo, čo nie je pokazené. Predsa len, aj vŕzgajúce koleso je to, ktoré dostane mastnotu. Naše deti si nezaslúžia, aby sme ich prehliadali a vychovávali pomocou autopilota. Nečakajme na problém, ktorý treba riešiť, ale všímajme si, čo je na nich krásne. Niekedy naše deti potrebujú pomoc, aj keď o ňu nepožiadajú. Chcú s nami tráviť čas, aj keď nepotrebujú vyriešiť problém. Túžia po milom slove a extra dávke lásky.

To, že máte bezproblémové dieťa, by ste si mali vážiť. Je to cnosť a nie škoda. Nemal by to byť dôvod na to, aby ste ich ignorovali. Chváliť deti má význam, pretože tak podporujete pocit ich vlastnej hodnoty vo veku, keď ešte nemajú dostatočné sebavedomie na to, aby sa ohodnotili samé. Tým im sebavedomie budujete, aby mohli riskovať a skúšať nové veci. Zároveň pochvala znižuje negatívne správanie a pestuje v deťoch chuť správať sa k ostatným pozitívne a milo.

Ako ich správne chváliť sa dozviete v našom článku.

Zaujali vás tieto články?