Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Duševné zdravie

dvojičky dvojčatá

4 triky, vďaka ktorým bude starostlivosť o dvojičky ľahšia

Mať dieťa znamená, že sa zrazu stávate zodpovedným za malého človiečika, s čím sú spojené radosti, starosti, únava, stres a veľa tvrdej práce. Keď sa vám však narodia dvojčatá, zamýšľate sa najmä nad tým, ako rozdeliť svoj čas a pozornosť medzi dve deti naraz. Skúste naše tipy.

28.04.2023

4 triky, vďaka ktorým bude starostlivosť o dvojičky ľahšia

V článku sa dozviete:

  • Na aké reči okolia sa treba pripraviť?
  • Je lepšie, keď spia dvojičky spolu alebo oddelene?
  • Čo je pri dvojičkách absolútny základ?
  • Na čo myslieť, keď prídu ťažké dni?

Začína to už vtedy, keď ste tehotná. Oznámite okoliu, že čakáte dvojičky a všetci zalamujú rukami. Namiesto zdieľania radosti vytvárajú z vášho tehotenstva postrach. Počúvate, že to bude viac práce, viac kriku, no je na mieste si pripomenúť, že to bude aj viac radosti, lásky, viac objatí a časom aj viac vtipných hlášok. Stačí si osvojiť tieto štyri kroky.

1. Zmena nastáva už v nemocnici

Nejaký čas po pôrode budete fungovať inak než mamička jedného dieťaťa. Dvojčatá sa často rodia pred 37. týždňom, čo sa považuje za predčasné, a preto potrebujú špeciálnu starostlivosť na novorodeneckom oddelení hneď po narodení. Netrápte sa krátkym odlúčením, ktoré budete musieť absolvovať a myslite na to, že dostanú špecializovanú starostlivosť, ktorú potrebujú. Čas pre seba využite ako príležitosť zotaviť sa z pôrodu.

2. Dvojičky a spánok

Spánok je problémom pre každého čerstvého rodiča, no mamičky dvojčiat čelia dvojnásobnej výzve. To platí najmä vtedy, ak boli vaše dvojčatá v neonatálnej starostlivosti, kde si zvykli na časté dotyky a dojčenie. Tento pravidelný kontakt im môže chýbať, čo dajú najavo svojím správaním. Pokúste sa podporiť dobrý spánok tak, ako by ste to urobili, keby ste mali len jedno dieťa. Uložte ich spať do tichej miestnosti, kde nie je príliš teplo ani zima.

V prvých dňoch sa snažte koordinovať nočné kŕmenie tak, že keď sa jedno dieťa zobudí, zobudíte a nakŕmite súčasne aj druhé. Nemajte pocit, že sa musíte ponáhľať s tíšením bábätka, ak plače, pretože druhé dvojča bude cez hluk normálne spať. Nechajte ich spolu spať aj v prípade, že jedno viac plače a druhé menej.

Výborný spôsob je mať dvojčatá v jednej postieľke, kým sú úplne malé. Je to absolútne bezpečné, vzájomná blízkosť ich upokojuje a pomáha im regulovať telesnú teplotu aj spánkový cyklus. Alebo, ak ich chcete v samostatných postieľkach, môžete ich umiestniť vedľa seba, aby sa bábätká navzájom videli a dotýkali sa. Využite, že sú na svoju blízkosť zvyknuté ešte z čias vášho tehotenstva.

3. Dvojičky a dojčenie

Pri otázke dojčenia vyhovuje každej mamičke niečo iné. Niektoré mamičky dojčia obe bábätká naraz, iné uprednostňujú dojčenie jedno po druhom. Špeciálne pri dvojičkách sa mamy dobrovoľne rozhodnú nedojčiť, aby mohol byť do procesu kŕmenia zapojený aj manžel a deti si rozdelili.

Ak je vám naopak umožnené dojčiť, nenechajte sa odradiť len preto, že máte dvojičky. Materské mlieko poskytuje bábätkám najlepší štart do života, pretože obsahuje bielkoviny a protilátky, ktoré ich chránia pred infekciami. Dojčenie je obzvlášť dôležité, ak sú vaše dvojčatá predčasne narodené – keďže ich črevá sú nezrelé a ľahšie znášajú a trávia materské mlieko.

Najlepšia rada je, ponechať si dostatok času na dojčenie svojich detí, preto sa snažte nedohadovať si schôdzky a nepozývať ľudí v čase kŕmenia – nechcete sa totiž ponáhľať. Keď si na to zvyknete, neskôr si vytvoríte systém a ušetríte čas dojčením oboch detí naraz.

4. Základ je rutina

Pri novonarodených dvojčatách je alfa a omega, vytvoriť si rutinu. Rutina sa týka všetkých aspektov okolo detí – dojčenie, spánok, hranie – a týka sa všetkých členov v rodine. Okrem toho, že zladíte telesné rytmy svojich detí, dobrá rutina vám poskytne každý deň pár hodín, ktoré získate len a len pre seba. Samozrejme, hovoriť o striktnom režime sa pri novorodeniatkach nedá. Asi od tretieho mesiaca by mal mať ale váš deň presný harmonogram. Režim a vytvorené rituály vnesú do zdanlivého chaosu poriadok.

Zabudnite na „ráno a večer“. Váš deň sa začne deliť na trojhodinové intervaly – od dojčenia po dojčenie. Medzitým by ste mali stihnúť všetko potrebné – najesť sa, umyť sa a vyspať sa – aby ste mali energiu na ďalšiu trojhodinovku.

... keď prídu ťažké dni

V ťažkých chvíľach si opakujte pozitíva, ktoré zažije len mama dvojičiek. Tehotenstvo je nutná jazda k tomu, aby ste sa stali mamou, no vy ho absolvujete len raz a máte rovno dve detičky. Aj bezsenné noci pri bábätkách vás potrápia len jedenkrát v živote a mamička jedného dieťaťa nespí rovnako ako vy. Obidvom detičkám môžete režim nastaviť naraz. Nemusíte riešiť, čo so starším, keď sa treba venovať tomu mladšiemu.

Nehrozila vám dilema v rozhodovaní sa medzi dvoma menami, ktoré sa vám veľmi páčili. Skrátka ste použili obidve. Môžete si byť isté, že ich budete vychovávať rovnako. Mať dvojča neraz znamená získať pre svoje deti do života najlepšieho priateľa na svete. Ich súrodenecká láska bude veľmi silná. I keď to tak v čase ich dospievania nemusí vyzerať, v dospelosti sa puto naplno rozvinie.

Baby blues

Nie vždy to pomôže. Baby blues postihuje až 80 % žien po pôrode. Prejavuje sa zvýšenou plačlivosťou, horším sústredením sa, zmätenosťou a pocitmi bezmocnosti. Objavuje sa najčastejšie v prvom týždni po pôrode a odznie o pár dní. Avšak až 20 % žien trpí popôrodnou depresiou. Tá sa môže ozvať kedykoľvek počas prvých šiestich mesiacov od pôrodu.

VSZP benefit - Ilustracny obrazok

VšZP benefit

Obráťte sa na nás. VšZP poskytuje bezplatné predpôrodné, popôrodné, laktačné a psychologické poradenstvo. Radi vám pomôžeme.

Zaujali vás tieto články?