Psychologička Jitka Derková: Vojnový konflikt na Ukrajine iba odviedol pozornosť z jedného objektu strachu na druhý
„Strach je negatívna, veľmi zničujúca emócia a hoci sú situácie, v ktorých sa oprávnene môžeme báť, nikdy to nie je pre človeka výhodné. Zo strachu robíme chyby, bráni nám myslieť, správne sa rozhodovať, nachádzať dobré riešenia a celkove žiť spokojný život,“ hovorí v rozhovore pre portál preventivne.sk psychologička Jitka Derková. Dá sa vôbec so strachom bojovať?
04.03.2022
„Strach je negatívna, veľmi zničujúca emócia a hoci sú situácie, v ktorých sa oprávnene môžeme báť, nikdy to nie je pre človeka výhodné. Zo strachu robíme chyby, bráni nám myslieť, správne sa rozhodovať, nachádzať dobré riešenia a celkove žiť spokojný život,“ hovorí v rozhovore pre portál preventivne.sk psychologička Jitka Derková. Dá sa vôbec so strachom bojovať?
Aktuálne v spoločnosti rezonuje vojna na Ukrajine. Sú podľa vás na mieste pocity mnohých Slovákov, ktorí cítia strach, úzkosť, neistotu a obavy?
Strach pred biedou, chorobami a vojnami je prirodzený, zakotvený v pamäti ľudstva celé tisícročia. Hoci väčšinou sme vojnu nezažili, teda aspoň generácia Slovákov narodených po roku 1945, ľudské podvedomie je zásobárňou mnohorakých skúseností našich predkov a to aj z dôb dávno minulých. Naviac sme neustále obklopení mediálnymi správami, ktoré si dávajú záležať na tom, aby ich obsah bol výživný, emočne provokujúci až šokujúci. Aj preto strach bol a stále je - najmä v posledných dvoch rokoch - všadeprítomný. Vojnový konflikt na Ukrajine iba odviedol pozornosť z jedného objektu strachu na druhý.
Dá sa vôbec bojovať s pocitom strachu na Slovensku? A ak áno, ako sa voči nemu vieme správne obrniť?
Strach je negatívna, veľmi zničujúca emócia a hoci sú situácie, v ktorých sa oprávnene môžeme báť, nikdy to nie je pre človeka výhodné. Zo strachu robíme chyby, bráni nám myslieť, správne sa rozhodovať, nachádzať dobré riešenia a celkove žiť spokojný život. Moderná psychológia a psychoterapia disponuje viacerými metódami, ako ho účinne eliminovať. Bolo by výborné, keby sa techniky práce s emóciami deti učili už odmalička, pretože iba stabilný, emocionálne vyrovnaný človek môže mať harmonické vzťahy s okolím a byť vskutku šťastný.
Základná metóda práce so strachom, ktorú používame v psychoterapeutickej praxi, spočíva v niekoľkých jednoduchých krokoch:
- Pokiaľ sa pristihneme pri strachu z čohokoľvek, treba v prvom rade zamerať pozornosť od objektu (ktorého sa bojíme) k subjektu ( k sebe samému).
- Počas niekoľkých minút pozorujeme svoje telo, snažiac sa lokalizovať, kde sa náš strach usídlil. Ak máme fantáziu, môžeme si ho vizualizovať farebne a dať mu konkrétny tvar. S lokalizáciou strachu v tele nemá väčšina ľudí problém. Pokiaľ je kumulovaný v hrdle, máme ho stiahnuté, ak v hrudníku, cítime, ako nám búši srdce. Strach v žalúdku sa prejavuje chvením, tlakom a množstvom ďalších nepríjemných pocitov v danej oblasti, pre ktoré buď nemôžeme jesť, alebo máme stále hlad. Ak ho cítime v bruchu, môžeme mať z neho hnačku, a podobne. Identifikácia strachu v sebe je teda základom. Keď má konkrétnu podobu, farbu a tvar, je ľahšie ovládateľný, dá sa s ním lepšie pracovať.
- Na jeho odstránenie potom už stačí viackrát po sebe nahlas vysloviť kľúčovú vetu: „Bojím sa....(pomenovať koho, čoho, konkrétne v akej situácii)“. Hlasné opakovanie kľúčovej vety účinne deaktivuje všetok strach. Každým opakovaním je slabší a slabší, o čom sa možno ľahko presvedčiť. Pri eliminovaní strachu môžeme použiť aj živly - napríklad tak, že (mentálne) ho zo seba „osprchujeme“, alebo si predstavíme očistný vodopád, oceán či vodu v akejkoľvek podobe. Môžeme ho aj spáliť, nechať odviať vetrom, či odviesť do zeme. Spirituálne založení ľudia môžu strach odovzdať Bohu či iným duchovným bytostiam, ktorým dôverujú.
- Na záver používame ešte pozitívnu afirmáciu typu „Som tu v bezpečí“, „Som pod Božou ochranou“ alebo si vymyslíme iné upokojujúce prehlásenie. Podmienkou je, aby sme mu verili, aby toto prehlásenie bolo pre nás pravdivé.
Navrhované techniky sú vo väčšine prípadov účinné. Je možné ich vyskúšať doma, v kľude, keď máme pre seba dostatok času, napríklad večer pred spaním, alebo ráno než vstaneme z postele. Samozrejme sú situácie, kedy je lepšie obrátiť sa na odborníka, pomocou ktorého sa nám strach podarí rýchlo a efektívne zdolať.
Aké ďalšie emócie sú spojené priamo so strachom?
Pokiaľ budete pracovať na odstraňovaní svojich negatívnych emócií, skúsenosť hovorí, že sa začnú vyplavovať postupne, rôzne pomiešané s hnevom, smútkom, pocitom nespravodlivosti, krivdy, viny, či iným emóciami. Nie vždy je ľahké sa zorientovať v tom, kde je jadro problému. Dosť často je treba zájsť v spomienkach do minulosti – až do detstva - lebo práve tam sa mnohokrát ukladajú do podvedomej pamäti zážitky spojené so strachom. Ich znovuobjavenie a uvedomenie má obvykle veľmi katarzný (očistný) účinok.
Môže nám k tomu pomôcť aj zdravší životný štýl a dostatočná psychohygiena?
Dobrá životospráva dodáva silu a jasnú myseľ. Treba mať dostatok spánku, pohybu na čerstvom vzduchu a stravu so všetkými potrebnými vitamínmi a minerálmi. Z nášho pohľadu ku zdravému životnému štýlu patrí tiež obmedzenie sledovania hororov a iných filmov s násilnou tématikou, ba dnes už varujeme aj pred sledovaním každodenného televízneho spravodajstva. Najmä u obzvlášť citlivých ľudí. Hoci mnohí klienti argumentujú, že práve toto znovuprežívanie strachu cez fiktívne či skutočné filmové scény im pomáha ako-tak držať strach na uzde, myslíme si, že je to iba zbytočné odlákanie pozornosti s pomerne krátkodobou úľavou. Týmto spôsobom dá nedá zbaviť strachu natrvalo.
Mnoho ľudí pociťuje v dnešnej dobe aj úzkosť. Ako s ňou vieme zápasiť?
Psychológia definuje úzkosť ako emocionálny stav, charakteristický vnútorným nepokojom, nervozitou a napätím. Úzkosť na rozdiel od strachu nie je viazaná na objekt - nie je to strach z niečoho konkrétneho, ale naopak - veľmi neurčitý, nepríjemný a znepokojivý pocit. Aj v tomto prípade môžeme vlastnou psychoanalýzou, alebo ešte lepšie s pomocou odborníka nájsť korene a príčinné súvislosti spojené s úzkosťou a tak ju postupne odstrániť z nášho života. Existujú ľudia, ktorí majú od detstva zvýšenú hladinu úzkostlivosti - možno je to jeden z ich osobnostných rysov- ale aj v tomto prípade sa dajú aspoň zmierňovať útrapy z toho plynúce.
Je podľa vás receptom na strach odvaha, alebo to, že sa rozhodneme sa v živote jednoducho prestať báť?
Je málo takých ľudí, ktorí v boji so strachmi dokážu zapojiť silu vôle a odvážne sa voči nim postaviť. Málokomu pomáha povzbudzovanie typu „nemáš sa čoho báť, buď hrdina“... Takéto rady človeku skôr podlamujú sebavedomie, pretože cíti, že jeho strach je silnejší než odvaha. My ľudia sme však rôzni a skutočne niektorí sa dokážu za istých okolností vyburcovať k odvážnemu činu, ktorý ich oslobodí. I keď strach z vojny a zo smrti je jeden z najsilnejších. Dobré je vedieť, že k posilneniu odvahy pomáhajú aj rôzne meditačné techniky a práca s mysľou. V dnešnej dobe je možné nájsť dostatok literatúry s návodmi, ako sa osobnostne rozvíjať a postupne sa tak zbavovať akýchkoľvek neželaných emócií. Pre rýchlejší a efektívnejší postup môžeme takisto využiť pomoc odborníka.