Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Aktuality

Ako vysvetliť dieťaťu, že strojček na zuby nie je hanba?

Hoci pre nás, dospelých, nie je strojček na zuby koniec sveta, deti to vnímajú úplne inak. Ak chceme, aby spolupracovali a súhlasili s úpravou chrupu, venujme im okrem pozornosti aj veľkú dávku empatie. Ako na to?

13.03.2023

Ako vysvetliť dieťaťu, že strojček na zuby nie je hanba?

Bolesť bude krátkodobá

Jednou z najčastejších obáv pacientov je, že ortodontická liečba spôsobí veľa bolesti. Deti sa boja, že tlak na zuby bude pripomínať bolesť podobnú trhaniu zubov. Dnes používajú zubári pokročilú technológiu, techniky vyvíjajú konzistentný tlak, aby sa zuby časom dostali do zdravého usporiadania. Nesnažme sa deťom hovoriť, že strojček nebolí, pretože tento tlak, ktorý narovnáva zuby, môže spôsobiť bolestivé ďasná. Najmä v prvé dni môže strojček niektoré deti výrazne bolieť.

Snažte sa im vysvetliť krátkodobosť tejto bolesti – áno, budeš cítiť nepríjemný pocit. Bude to však malá bolesť, určite ju vydržíš a rýchlo sa rozplynie. Kým si zvykne na strojček, môže to chvíľku trvať, preto je potrebné, aby nám verilo. Pomáha aj záložný plán – ak ťa to bude veľmi bolieť, kúpime mastičku, ktorá to zastaví. Úprimnosť a pocit uistenia dieťa presvedčí, že bolesť bude ozaj krátkodobá.

Kazy pod strojčekom nevznikajú

Najmä medzi školákmi sa tradujú príbehy, že sa spolužiakovi z vedľajšej triedy vytvorilo na zuboch veľa kazov, odkedy nosí strojček. Vysvetlite dieťaťu, že zubné kazy vznikajú, keď sa nahromadia baktérie na zuboch. Ovplyvňuje ich teda návyk ústnej hygieny - počas nosenia strojčeka sa ti v ňom síce môže zaseknúť jedlo, ale je to to isté, akoby ti uviazlo medzi zubmi. Stačí si vyčistiť zuby, odstrániť čiastočky jedla niťou a čistý zub nemá dôvod za pokaziť.

Nosiť strojček nie je trápne

Zatiaľ čo dospelí ľudia si dávajú strojček na zuby dobrovoľne s vidinou toho, aké krásne budú ich zuby potom, puberta je obdobím, kedy to mladí považujú za trápne. V minulosti boli kovové strojčeky jedinou možnosťou na vyrovnávanie zubov a boli známe tým, že boli robustné a nemotorné. V tejto oblasti sme však tiež prešli veľkú cestu. Venujte tínedžerovi čas, aby si vybral typ strojčeka, s ktorým sa bude cítiť komfortne.

Je na mieste aj otvorenie témy – že sa absolútne nemá za čo hanbiť. Pracuje na tom, aby mal zdravé a krásne zuby. Poukážte na to, že je veľa spolužiakov, ktorí nosia strojček tiež, skúste si vyhľadať známe osobnosti a kapely, ktoré sa bez hanby fotia so širokým úsmevom, ktorý zdobí strojček na zuboch. Povzbuďte ich a nezabudnite pripomenúť, že ak budú počuť uštipačné poznámky, je to len obyčajná žiarlivosť a tá sa týka človeka, ktorý vypúšťa z úst tieto toxické slová. Nikdy sa netýka príjemcu.

Uľahčite mu život

Vaše dieťa bude zrejme musieť zo začiatku zmeniť spôsob, akým robí veľa vecí. Deti sú však odolné. Vedia sa veľmi rýchlo prispôsobiť novým situáciám. Je ale zásadné ich podporovať, keď sa prispôsobujú a pomáhať im. Ak ich naučíte nové spôsoby používania zubnej nite alebo im kúpite „luxusnú“ elektrickú zubnú kefku, pomôže im to motivovať ich, aby dodržiavali pokyny svojho zubára.

Súčasťou uľahčenia života je aj príprava jedál, ktoré vyriešia problém, že majú strojček. Ako už bolo spomenuté, ide o tímové úsilie a vaše dieťa vie, že sa na vás môže spoľahnúť, aby ste dosiahli úspech. Čistenie zubov a strojčeka si bude tiež vyžadovať malú pomoc. Je to dobrá skúsenosť, pretože svojmu dieťaťu ukážete, že vám na ňom záleží a zároveň zabezpečíte, aby bolo o jeho strojček a zuby postarané.

Pripomeňte mu konečný cieľ

Väčšine deťom trvá približne dva roky, kým si budú môcť dať dolu strojček. Pre nás, dospelých ľudí, sú dva roky obyčajné mihnutie oka. Pre dieťa sa zdajú byť dva roky ako večnosť. Nosenie strojčeka je ale dočasné opatrenie, a preto je podstatné pripomínať mu, že ho nebude potrebovať celý život. Vaše dieťa môže byť frustrované z toho, že by malo nosiť túto mašinku v ústach až tak dlho. Je na mieste mu pripomenúť, že dobré veci si vyžadujú časvďaka chvíľke so strojčekom zostanú tvoje zuby rovné po celý život.

Komunikácia tohto typu sa zdá byť tá najnáročnejšia vec, ktorú budete musieť urobiť. Nezabúdajme, že deti vidia veci úplne inak ako dospelí. Poznáte svoje dieťa lepšie ako ktokoľvek iný, takže určite nájdete vhodné slová. Ak mu pomôžete uvedomiť si, že situácia nie je trvalá, utešíte ho a vydrží liečbu, aj keď to bude robiť s nechuťou.

Vypočujte si jeho obavy

Hoci v našom dospelom živote vidíme strojček ako niečo malicherné, čomu netreba venovať ani pozornosť, pre naše deti je to často nepríjemné a trápne. Vypočuť si ich obavy a nájsť spôsob, ako im pomôcť vyrovnať sa s týmito problémami, je nevyhnutné na to, aby si dieťa zvyklo na strojček. Základ spočíva v tom, aby sa naďalej venovalo svojim záujmom, aj keď sa pri nosení strojčeka cíti trochu nepohodlne. Život so strojčekom by mal byť rovnaký ako život bez strojčeka.

Zaujali vás tieto články?