Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Zaujalo nás

3 recepty od babičky: Liek na kašeľ a bolesť hrdla nájdete v kuchyni

Naše staré mamy už dávno vedeli ako uvoľniť upchatý nos, čo pomáha na kašeľ a čo na bolesť hrdla aj bez lekára. Odborník overil, či ich rady fungujú.

31.01.2020

3 recepty od babičky: Liek na kašeľ a bolesť hrdla nájdete v kuchyni
Rady starej mamy na bolesť hrdla a kašeľ fungujú aj bez liekov. FOTO: Adobe Stock

Bojujete s prechladnutím a radi by ste sa zbavili choroby bez ďalšej návštevy lekárne? Ak hľadáte návod, ako liečiť chrípku, mali by ste vedieť, že najúčinnejší spôsob ako jej predchádzať je očkovanie. Vakcínu proti chrípke vám uhradí zdravotná poisťovňa. Nepríjemné symptómy však môžete potlačiť aj s pomocou prírody.

Biochemik Pavel Blažíček sa podrobne pozrel na recepty našich babičiek a potvrdzuje, že skutočne pomáhajú.

Čo je dobré na kašeľ? Odpoveď nájdete v škrupinke. FOTO: Adobe Stock
Rada babičky

Najlepší liek na prechladnutie je čaj zo šupiek vlašských orechov.

Čo vraví veda

Vlašské orechy obsahujú široké spektrum vitamínov, minerálov a kyselín, avšak  v bohatstve obsahu nezaostávajú za nimi ani orechové škrupiny. Tento materiál, ktorý je pre mnohých z nás iba obyčajným odpadom, má zaujímavé účinky na náš organizmus.

Pri nachladnutí, príznakoch virózy, dlhotrvajúcom kašli a zahlienení dokáže teda nasledujúci tento recept naozaj pomôcť. Optimálne je nechať orechové šupky vylúhovať, šupka aj listy totiž obsahujú veľké množstvo vitamínu C a trieslovín. Možné je ich aj povariť, nechať vychladnúť a v malom množstve pomaly popíjať.  

Čaj z orechových škrupiniek primárne pomáha proti kašľu, pretože svojimi účinkami dokáže uvoľniť hlieny a prispieť aj k utíšeniu bolesti hrdla, a to najmä vtedy, keď máte pri zápale problém s prehĺtaním.

Vlašské orechy majú pre naše zdravie množstvo ďalších benefitov. V súčasnosti sa používa éterický olej z orechov ako súčasť prípravkov proti plesňovým ochoreniam. Jadrá znižujú cholesterol a zabraňujú kôrnateniu tepien. Obsahujú železo, selén, zinok, horčík, mangán, fluór, draslík, fosfor, vitamín E a vitamíny skupiny B. Lisuje sa z nich veľmi kvalitný olej, ktorý je veľkým zdrojom nenasýtených mastných kyselín.

Z nezrelých orechov sa vyrábajú likéry, kompóty a tiež sa nakladajú do octu. Zrelé jadrá sa používajú do múčnikov, pečiva, tort alebo nátierok.

Recept odborníka

Ja osobne som si zelené šupky z orechov  ešte v auguste namočil do liehu a potom v decembri som tento macerát premiešal s macerátmi zo sušených sliviek, fíg, ďatlí a s vínnym destilátom. Vyrobil som si tak výborný koňak.

Čaj zo smrekových výhonkov je nielen voňavý, ale aj liečivý. FOTO: Adobe Stock 
Rada od babičky

Na kašeľ je dobrý sirup z mladých smrekových výhonkov.

Čo vraví veda

Smrekové výhonky obsahujú veľké množstvo vitamínu C a vitamínu A a využívajú sa pre svoje liečivé účinky pri chrípkových ochoreniach, chorobách priedušiek a dýchacích ciest.

Okrem liečenia rôznych neduhov je možné ich využiť aj pri príprave sladkých či slaných jedál. Sú totiž bohaté nielen na vitamíny, ale aj ďalšie prospešné látky.

Recept odborníka

Vylúhovaním zeleného ihličia vo vriacej vode si pripravíte chutný a aromatický čaj. Tento čaj upokojuje nervy, znižuje nervozitu a stres, stimuluje aj mozgovú kôru, čím podporuje našu schopnosť sústrediť sa a učiť. Uvoľňuje aj boľavé svaly a kĺby.

Trápi vás bolesť hrdla a kašeľ? Naučte sa kloktať slanú vodu. FOTO: Adobe Stock
Rada od babičky

Slaná voda pomôže od bolesti hrdla.

Čo vraví veda

Kloktanie slanou vodou môže zabrániť infekciám horných dýchacích ciest. Pomáha znížiť závažnosť príznakov nachladnutia, zmierniť bolesť hrdla a upchatie nosa. Kloktanie slanou vodou redukuje a uvoľňuje hlien, ktorý obsahuje baktérie a alergény. 

Recept odborníka

Ak chcete vyskúšať tento liek doma, rozpusťte 1 čajovú lyžičku soli v plnom pohári teplej vody. Po vykloktaní roztok vypľujte.

Zaujali vás tieto články?