Prváčik so skoliózou? Postavte aktovku na váhu

Redakcia Zdravo do školy 22.08.2018

Aj vy nosíte denne na pleciach 15 kilové vrece? Odborníčka radí, ako vybrať deťom školskú tašku AutorizovanĂ© odborniĚ�kmi

Prázdna aktovka by mala vážiť najviac 1,2 kg. FOTO: Adobe Stock

Prvý školský deň sa blíži. Okrem nových zážitkov a vedomostí budú vaše ratolesti nosiť každý deň aj náklad učebníc a zošitov. „Výber vhodnej školskej tašky je dôležitý pre správny vývin chrbtice nielen u prváčikov, ale aj u dospelákov do dvadsiateho roku života,” vysvetľuje rehabilitačná lekárka MUDr. Emília Luknárová z Vitalclinic. 

Nevhodným výberom môžete dieťaťu navodiť nesprávne držanie tela aj bez tašky, zmenu ťažiska tela, svalové dysbalancie až skoliózy, ale tiež bolesti hlavy, ramien, drieku či únavu.

Pri nákupe si dajte pozor na základné parametre:
  • Hmotnosť – váha samotnej školskej tašky by mala byť čo najnižšia, maximálne do 1,2kg. Váha naplnenej tašky by nemala presahovať 10 - 15 % hmotnosti dieťaťa. Ak teda váš drobec váži 25 kg, jeho taška by nemala byť ťažšia ako 2,5 – 3 kg. Prieskumy však ukazujú, že táto odporúčaná váha je presahovaná aj dvojnásobne. Na prvom stupni základnej školy sa hodnoty často približujú k 6 kg. Pre porovnanie si predstavte, že by dospelý 60 kg človek nosil denne na pleciach 12 - 15 kg váhy.
  • Pevnosť konštrukcie – prváčikovia by mali nosiť aktovku, ktorá má pevnejšiu konštrukciu a vo vnútri je prehľadnejšie členená. Ťažšie predmety by sa mali ukladať čo najbližšie k chrbtu.
  • Ergonómia – starší školáci už môžu nosiť aj batoh s anatomicky tvarovanou chrbtovou časťou a dostatočne širokými a vystuženými popruhmi.

 Partneri portálu

  • Logo partnera
  • Logo partnera