6 vecí, ktoré by ste mali vedieť o rakovine prsníka

Redakcia Zdravé prsia 26.03.2019

Je ochorenie dedičné? Má naň vplyv životný štýl? A čo je najdôležitejšie v prevencii karcinómu prsníka?

O rakovine prsníka by sme mali viac rozprávať. FOTO: Adobe Stock

Onkologické ochorenia prirodzene vzbudzujú strach. Rakovina prsníka zistená vo včasných štádiách je však liečiteľná. Obavy z diagnózy vyvoláva najmä fakt, že o nej majú ľudia málo informácií. Preto je dôležité nerobiť z tejto témy tabu a šíriť osvetu medzi svojimi blízkymi.

Čo má vplyv na vznik ochorenia? Môže sa prejaviť rakovina prsníka u mladých žien? Čo ak sa vyskytla v našej rodine? Porozprávajte sa o nej so svojou mamou, ale aj dcérou. Aj jeden rozhovor môže zachrániť život. 

Fakty o rakovine, ktoré ste možno nevedeli

  • Najlepšou prevenciou je skorý záchyt rakoviny. Príčiny ochorenia sú neznáme. Odborníci hovoria iba o určitých rizikových faktoroch. Nezabúdajte na samovyšetrovanie prsníkov každý mesiac, ženy do 40 rokov majú mať prsníky vyšetrované sonograficky, staršie na mamografických pracoviskách
  • Veľkosť prsníkov nemá vplyv na vznik rakoviny prsníka. Pravidlo väčšie prsia - väčšie riziko, menšie prsia – menšie riziko, je mýtus. Ochorenie môže postihnúť aj mužov. Naopak svoju úlohu zohráva vek. Vyššie riziko vzniku ochorenia majú ženy nad 50 rokov, prejavuje sa však aj u mladších ročníkov.
  • Rakovina prsníka je choroba celého organizmu. Často sa prejavuje ako hmatné zatvrdnutie žľazy, hrčky, zvráskavenie, alebo zhrubnutie kože, vťahovanie bradavky, či krvavý výtok z bradavky. Ak si takéto zmeny všimnete, vyhľadajte lekára. 
  • Ak sa vo vašej rodine objavilo toto ochorenie, neznamená to automaticky, že ho zdedíte aj vy. Genetická mutácia génov, ktorá zvyšuje riziko vzniku karcinómu prsníka sa týka zhruba desiatich percent prípadov. Pokiaľ máte obavy, opýtajte sa svojho gynekológa alebo gynekologičky na konzultáciu s genetikom.
  • Rizikových faktorov, ktoré súvisia so vznikom rakoviny prsníka je viacero. Určitú úlohu má hladina estrogénov v organizme. Vplyv môže mať hormonálna substitučná liečba u žien po menopauze, odďaľovanie materstva, diskutuje sa aj o užívaní antikoncepcie. Rizikovým faktorom je však aj obezita. Medzi negatívne vplyvy sa tiež zaraďuje strava bohatá na tuky, nadmerný príjem alkoholu, málo pohybu či stres.
  • Mamografia je najúčinnejšia zobrazovacia metóda, ktorá dokáže odhaliť nález na prsníku ešte skôr, ako sa z neho vyvinie karcinóm. Na preventívnu mamografiu má nárok každá žena po štyridsiatke. Všeobecná zdravotná poisťovňa zaručuje svojim poistenkám preventívnu mamografiu do 15 dní od objednania vo vybraných zariadeniach.


Partneri portálu

  • Logo partnera
  • Logo partnera