Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Duševné zdravie

„Nerobte z jedného problému dva,“ psychologička radí, ako zvládnuť smutné Vianoce

Čo robiť, aby ste si užili sviatky, aj keď vám na pleciach sedí smútok? Či je to práca, alebo vzťah, o ktorý ste prišli – nedovoľte, aby to boli jediné témy vášho života a určovali, ako sa budete z neho tešiť. Viac rád nám dá psychologička pre Ligu proti rakovine PhDr. Andrea Križanová, PhD.

18.12.2023

„Nerobte z jedného problému dva,“ psychologička radí, ako zvládnuť smutné Vianoce

Vianoce sú označované ako najkrajšie sviatky roka a tento titul nedostali náhodne. V žiadnej inej časti roka si neberieme húfne dovolenky a odkladáme mobily a e-maily s odpoveďou, že nie sme zastihnuteľní. Upratujeme vo veľkom, rozmýšľame, čím by sme potešili našich blízkych, skúšame piecť koláče, na ktoré nebol nikdy čas. Naplánujeme si návštevu k rodine a strávime pár chvíľ i so sesternicou z druhého kolena. Bilancujeme, lámu sa roky a stávame sa aspoň na malú chvíľu opäť idealistami, ktorí veria, že budúci rok nám TO už vyjde. Každý totiž po niečom túži. Čo však robiť, keď v nás prevláda pesimizmus a my sa obávame, že ani budúci rok nebude podľa našich predstáv? A čo ak sa na Vianoce vlastne ani netešíme?

Pani Križanová, uveďme si to na správnu mieru. Sú Vianoce naozaj najkrajšími sviatkami v roku?

Vianoce môžu byť najkrajším a pre niekoho najťažším obdobím v roku. Ak sa nachádzame v spokojnom životnom období, treba si ich užiť naplno a vytvoriť si vianočnú atmosféru. Ak práve prežívame ťažšie obdobie, stratu blízkej osoby, rozvod, rozchod, chorobu - netlačme na seba. Veď Vianoce trvajú pár dní, a potom sú tu obyčajné dni a opadne to z nás.

Je ľuďom počas sviatkov ťažšie na duši alebo je to iba opakovaný a predpokladaný mýtus?

Je to individuálne podľa toho, akú životnú etapu práve prežívame, ako sme na tom zdravotne, psychicky a aj vzťahovo. Pokiaľ by som mohla zovšeobecniť, problémy, ktorým teraz čelí spoločnosť, na vianočnej nálade nepridajú. Ľudia sú mrzutejší než zvyčajne a u mnohých chýba pozitívne naladenie na Vianoce. Nájdu sa aj takí, ktorí sa nedajú vyrušiť a vytvoria si radosť a potešenie z Vianoc z vlastných zdrojov (výzdoba stromčeka, pečenie dobrôt, tešia sa, že si oddýchnu).

Aspoň na malú chvíľu sa stávame opäť idealistami, ktorí veria, že budúci rok nám TO už vyjde. Každý totiž po niečom túži. 

Poraďme tým, ktorí patria do prvej skupiny. Ako sa dostať von z pochmúrnej nálady?

Najskôr treba zmeniť svoj postoj a očakávania, ktoré máme od vianočných sviatkov. Vytvorili sme si v hlavách nejaký obrázok, vysnívanú predstavu v mysli a často chýba energia to všetko zvládnuť. Potom sa v nás môže vytvoriť vnútorný tlak, a to môže mať vplyv na našu náladu. Nedá sa poradiť univerzálny recept, každému zdvihne náladu niečo iné. Dôležité je aspoň plánovať, čo budeme robiť a malo by to byť niečo, o čom vieme, že nám urobí radosť. Pozeranie filmov a rozprávok je pre mnohých zdrojom pozitívnych emócií a relaxu. Neodporúčam ale vsadiť iba na túto tému, treba sa aj stretnúť s ľuďmi, naplánovať stretnutia alebo môžeme len tak oddychovať a vypnúť od pracovného života. Každý pozná sám na sebe z predchádzajúcich Vianoc, čo mu pomáha a naopak, čo mu škodí.

Špeciálnu skupinu tvoria slobodné ženy a bezdetné ženy. Spoločenský tlak na založenie rodiny sa počas Vianoc zintenzívňuje. Čo poradiť ženám, ktoré tento tlak či už od seba, alebo od okolia cítia a uvedomujú si, že nemajú dvadsať rokov, ale zároveň nemajú manžela ešte ani vo výhľade?

Jediný recept na tento tlak je nepúšťať ho k sebe, vedieť, čo je pre nás dôležité a vedieť diplomaticky odpovedať. Vašou najdôležitejšou úlohou je neriešiť ho. Ja hovorím pacientom, nerob z jedného problému dva. Je náročné snažiť sa dennodenne nepripúšťať si tlak od okolia, preto si ho na seba nevytvárajte ešte aj vy.

Možno si predstavujeme sviatky príliš idylicky, a to je naša chyba. Ako mať z Vianoc radosť, aj keď by chceli byť ženy vo svojich životoch už úplne inde?

Vianoce a koniec roka bývajú také bilančné. Zisťujeme v sebe, čo sme urobili, alebo neurobili. Premýšľame spätne, vraciame sa k životným otázkam. U mnohých sa môžeme stretnúť práve s pocitmi sklamania, smútku či nostalgie za vianočnými sviatkami, ktoré boli kedysi pre nás krajšie a ľahšie. A tak sa môže stať, že ani radosť z Vianoc nepocítime, lebo u nás prevládajú už spomínané pocity. Je to ale aj o tom, ako si to dokážeme v mysli stopnúť a nevŕtať sa v tom. Skôr si môžeme dať vnútornú otázku: Čo môžem počas roka urobiť preto, aby som sa tie ďalšie Vianoce cítila lepšie? A hlavne je dôležité, byť láskavá k sebe a prijímajúca to, čo sa v našom živote deje a čo nás to učí.

Sú nejaké techniky na prekonanie smútku alebo stačí uvedomenie, že všetko má svoj čas?

Vždy si uvedomme, že smútok má svoj zmysel. Je úplne prirodzený, keď niečo stratíme alebo ťažké prežijeme, hoci môže sa vyskytnúť aj bez zjavnej príčiny (nedostatok serotonínu, dopamínu v mozgu). V smútku spracovávame a hojíme rany zo straty, vyžaduje si čas a je normálnou reakciou nad stratou. Dôležité je nenechať sa ním zaplaviť, nevracať sa do minulosti, odporúčam žiť vedomý život v prítomnosti.

Život nie je prechádzka ružovou záhradou, ale naším prístupom v mysli dokážeme zvládať aj náročné životné situácie.

Máte zmerané praxou, ktorý smútok prebolí najrýchlejšie?

Smútok patrí k životu, je dôležitou súčasťou vyrovnávania sa so stratou. U každého je táto časová potreba individuálna. Ak však dlhodobo po strate smútok ešte stále pociťujeme, vtedy je dobré navštíviť odborníka, aby nám pomohol, posunúť sa ďalej. Nedá sa povedať, ktorý smútok prejde najrýchlejšie. Predpokladám, že to bude taký, kde prichádza zároveň aj k úľave napríklad odchod z nefunkčného vzťahu. Cítime smútok, ale aj úľavu.

Prebrali sme si smútok nad tým, že nám niečo chýba. Čo ak nám chýba niekto, kto tu minulé Vianoce ešte bol a na tomto svete ho už nikdy nestretneme?

Toto je nesmierne dôležitá téma - ľudia, ktorí stratili blízkeho človeka a Vianoce sú pre nich ťažkým obdobím. A to aj po rokoch. Ide o prácu samým so sebou, nastavme sa a pozrime sa na stratu ako bolestivú, ale zároveň vnímajme radosť a šťastie, že hoci blízky človek už nie je s nami, mali sme šťastie, že bol súčasťou nášho života. Položme si otázku - čo nám do života priniesol?

Moja babička, ktorá mi bola veľmi blízka, už odišla pred tridsiatimi rokmi. Nikomu sa nepodarilo zaplniť to prázdne miesto po nej. V živote by som to mala ľahšie, keby tu bola. Zároveň som vďačná, že tie najdôležitejšie roky života, kde som sa formovala, tu bola. Jej nesmrteľnosť je prítomná v mojich pozitívnych vlastnostiach (naučila ma mať záujem o ľudí a mať rada ľudí). Takýto prístup nám môže pomôcť k pozitívnej atmosfére Vianoc a lepšej nálade, veď to si aj želáme. Rovnaký prístup by som volila aj pri rozvedených a osamelých matkách. Život nie je prechádzka ružovou záhradou, ale naším prístupom v mysli dokážeme zvládať aj náročné životné situácie.

I vďaka takýmto článkom dokážeme ľudí nasmerovať tak, aby sa mohli tešiť z toho, čo im do života prišlo, a ako ich to obohatilo. Je na mieste aj chvíľa smútku a nostalgie. Nemala by však prevládať celé vianočné obdobie. U rozvedených ľudí je problémom často otázka, kde budú deti na sviatky. Väčšina opatrení je navrhnutých tak, že jeden rok sú u otca, ďalší u matky. Tento model je často náročný, keď po vianočnej večeri chýba „taká klasika“. Je to obťažné precitnutie a môže ho sprevádzať smútok, pocity viny, zlyhania. Tu tiež pomôže plánovanie, ako môžeme prežiť tieto sviatky tak inak. Oddýchnime si, má to tiež svoje čaro.

Ak je nám smutno, ťažko a prázdno, môže byť spôsobom, ako sa z týchto emócií vymaniť pomoc druhým? Alebo je to len odsúvanie nášho problému a snaha prelepiť ho niečím iným?

Pomôcť môžu rôzne aktivity, ktoré nám robia radosť, a pri ktorých smútok necítime. Liga proti rakovine ponúka pacientom rôzne aktivity a programy, kde môžu prísť na iné myšlienky a zlepšiť si náladu. Pomoc druhým nás môže odbremeniť a budeme sa cítiť lepšie. Funguje však krátkodobo. Treba riešiť primárne problém, ktorý nám bráni tešiť sa zo života či z Vianoc. Či je to práca, alebo vzťah, o ktorý sme prišli – nedovoľme, aby to boli jediné témy nášho života a určovali, ako sa budeme tešiť zo života.

O čom sú podľa vás Vianoce?

Pre mňa Vianoce majú svoje čaro, hlavne v detstve to do nás vštepili rodičia a vedeli vytvoriť tú čarovnú atmosféru. Snažím sa ju posúvať ďalej k deťom, ale najmä pre mňa budú vždy o oddychu. Bol to náročný pracovný rok a telo potrebuje pauzu. Ideme k rodičom, takže mi odpadnú niektoré povinnosti a po dvadsiatich piatich rokoch budem na Vianoce s nimi. Snáď to dobre dopadne (smiech).

Pokiaľ budete cítiť smútok, s ktorým si nebudete vedieť poradiť, využite možnosť kontaktovať pani psychologičku na jej e-maile: krizanova.a@gmail.com. Veríme, že vianočné dni vo vás nebudú vzbudzovať pocity, akoby vám niekto sypal soľ do rany. Nerušte ich, ale ani sa nepremáhajte. Na všetečné otázky ľudí sa môžete obrniť sarkazmom a všetko čo bolí, raz prebolí. Vianočné koláče, piesne či ozdobený stromček sú vonkajšie prejavy osláv Vianoc. My ich však v našom vnútri môžeme prežívať celoročne. Držíme palce, aby sa vám to podarilo a aby si oddýchlo vaše telo aj duša.

Zaujali vás tieto články?