Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Zázračný vitamín

Vitamín, ktorý zamyká choroby

Zásoba na pol roka stojí toľko ako dve krabičky cigariet a pritom vám môže zachrániť život. Vitamín D otvára a zatvára gény

17.07.2018

Vitamín, ktorý zamyká choroby
Vitamín D má pod kontrolou kolo 2500 génov. FOTO: Pixabay

Vitamíny si zväčša spájame so známym céčkom na chrípku, o áčku tušíme, že je dobré na oči, preto treba predsa jesť mrkvu, béčko je v pive. Majú však „kolegov“, ktorí dokážu niečo omnoho vzrušujúcejšie. Vitamín D sa viaže priamo na ľudskú DNA. Má pod kontrolou okolo 2500 génov. „To je čosi neskutočné. On ich aktivuje alebo uspáva, preto ma tak fascinuje,“ vysvetľuje MUDr. Radovan Košturiak, ktorý sa jeho výskumom zaoberá niekoľko rokov.

Podobne na úrovni genómu funguje aj vitamín kyselina listová, ale iným mechanizmom. „Naša DNA má dĺžku takmer dva metre. Na to, aby sa zmestila do bunkovného jadra s priemerom desať mikrometrov, čo je desaťkrát menej ako hrúbka ľudského vlasu, musí byť DNA veľmi múdro poskladaná. V podstate je namotaná na drobných špuľkách, ktoré sa ďalej zhlukujú a kondenzujú. Takáto DNA je ale neaktívna, gény zapísané v nej sa nedajú prečítať. Až keď sa vlákno rozvinie a zmotanec sa rozpletie, môže sa gén čítať. A práve to robí kyselina listová a niektoré iné látky, zmotávajú a rozmotávajú klbko DNA, čím podobne ako vitamín D otvárajú a zatvárajú naše gény.“

Všetko s mierou

Kým vitamín D získava človek takmer výlučne zo slnka, aj to len v lete, a inak by sme ho mali užívať umelo, príjem kyseliny listovej by mal byť dostačujúci zo stravy. Nájdete ju napríklad v pšeničných klíčkoch, ľanových semenách, arašidoch, ale aj vo vnútornostiach a bežnej zelenine a ovocí. Kyselina listová sa vo vyššej miere ako doplnok výživy podáva tehotným ženám v prvom trimestri, ochraňuje totiž plod pred rázštepom chrbtice. Neskôr sa už ale neodporúča. „Deti žien, ktoré užívali kyselinu listovú aj v treťom trimestri, mali väčšiu šancu na vznik alergií. No a v neposlednom rade veľa kyseliny listovej môže spustiť nádorové ochorenie. Je to preto, lebo veľa kyseliny rozmotá množstvo klbiek a všetko, čo je v nich zapísané, sa vám môže ujať do života,“ varuje imunológ.

Ako to s tou DNA teda vlastne funguje a čo robí vitamín D a kyselinu listovú takými dôležitými? Odborník zdôrazňuje, že darmo má človek v DNA zapísanú predispozíciu na rakovinu. To ešte nič nemusí znamenať v prípade, že máte v tele v primeranom množstve dva zázračné vitamíny, ktoré môžu chorobu nechať spať naveky. „Ľudia dnes túžia mať prečítaný celý svoj genóm. Existujú takéto služby a ponúkajú sa cez internet. Povedzte mi to, či ono, nech viem, čo je tam zapísané! Lenže ten zápis hovorí len o tom, že váš pra pra pradedo mal napríklad rakovinu hrubého čreva. A vy na to tiež máte nábeh. Avšak môžete mať také šťastie vďaka vitamínu D, kyseline listovej a environmentálnym faktorom, že to navždy ostane zavreté a nikdy sa ten gén neprečíta. Takáto analýza vám môže otráviť a znepríjemniť zvyšok života a možno úplne zbytočne. Kniha života má dvadsaťtisíc strán a niektoré z nich sa nikdy neprečítajú. To, na ktorej stránke ju dnes či zajtra otvoríme, a čo sa bude čítať, určuje do značnej miery aj vitamín D.“

Zaujali vás tieto články?