Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Zázračný vitamín

Návrat krivých detí

Hrbí sa váš tínedžer? Nemusí to byť z ťažkej školskej tašky, možno mu chýba vitamín D

17.07.2018

Návrat krivých detí
Deti sa hrbia aj pre nekvalitnú kostnú hmotu. FOTO: Pixabay

Ochorenia, o ktorým sme si mysleli, že sú dávno za nami, sa Slovensku v skutočnosti úplne nevyhýbajú. Najmä v súvislosti s akútnym nedostatkom vitamínu D sa v lekárskych kruhoch opäť začína skloňovať závažná diagnóza u detí – krivica, teda rachitída. Ochorenie je priamo súvislé s absenciou déčka, detské kosti ostávajú mäkké a krivia sa. Postihnuté sú najmä končatiny, ale deformuje sa aj chrbtica, hrudník, panva a lebka.

„Výskyt rachitídy opäť stúpa,“ vraví imunológ MUDr. Radovan Košturiak. „Áno, je to tak. Je to ale trochu iná manifestácia,“ potvrdzuje hlavný odborník MZ SR pre pediatriu prof. MUDr. Peter Bánovčin, CSc. „Klasické známky rachitídy sa stále objavujú, sú zvyčajne spojené s inými ochoreniami, pre ktoré vitamín D nemôže fungovať tak, ako má. Na vzostupe je však aj iný obraz hypovitaminózy, a tým sú guľaté chrbty u tínedžerov. To je naša novodobá rachitída! Vidíte to na ulici, zhrbené deti. To nie je len tým, že má niekto zlú stoličku alebo nosí na chrbte ťažkú aktovku. K tomu prispieva práve nekvalita kostnej hmoty, ktorá dovolí deformovať stavec do oblúku s obrazom kyfózy a podobne.“

Dospelým sa lámu kosti

Lekári sa zhodujú, že náhrada D vitamínu v kvapkách by sa mala podávať nielen malým deťom do dvoch rokov, ale počas celého obdobia rastu. „V dávke aspoň 1000 jednotiek (IU) denne,“ dodáva MUDr. Bánovčin. 

Osteoporózou trpia najmä ženy. FOTO: Pexels 
Chýbajúci vitamín D má dokázateľný súvis aj so vznikom osteoporózy. „Rachitída je záležitosť rastúceho vyvíjajúceho sa organizmu. Osteoporóza je druhý problém spojený s vitamínom D v dospelosti, kde to má svoje následky, najčastejšie polámané kosti a deformity. Zvlášť u starších ľudí,“ vraví Bánovčin. Podávanie vitamínu D má v tomto prípade naozaj medicínsky význam. Potvrdzuje to aj prezident Spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí MUDr. Juraj Payer. „U starších ľudí určite, jeho nedostatok je jedným z rozhodujúcich aspektov. Bežne sa im predpisuje. Následky osteoporózy bývajú závažné.“ Ochorenie častejšie postihuje ženy v staršom veku a až tretina pacientiek zomiera na komplikácie po zlomeninách stehennej kosti. Náklady Všeobecnej zdravotnej poisťovne na liečbu osteoporózy za rok 2017 presahovali 22-miliónov eur. Liečbu hradila vyše 200-tisíc poistencom.

Zaujali vás tieto články?