Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Bojíte sa kliešťov?

Prišli mu na to neskoro, ťažkosti má dodnes

Odhaliť lymskú boreliózu sa podarilo až po rokoch, Matej z Bratislavy už bol v najhoršom štádiu

13.05.2018

Prišli mu na to neskoro, ťažkosti má dodnes
Choroby spôsobené kliešťami rozhodne nie sú príjemné. Foto: Pexels

Matej mal 34 rokov, keď sa mu prejavila lymská borelióza. „Dlho som pozoroval, že som bol neustále unavený a nikdy som sa necítil dostatočne vyspatý. Najprv som mal pocit, že potrebujem výživové doplnky, tak som si začal kupovať rôzne vitamíny a minerály. Jedného dňa som dostal takú ľahkú chrípku. Po spomínanej chrípke sa všetko zhoršilo. Cítil som sa ešte unavenejší a aj v práci som mal nutkavý pocit, že si musím ľahnúť. Cítil som sa stále nevyspatý a vyčerpaný. Plus sa k tomu pridružilo veľké a bolestivé napätie trapézových svalov a dokonca aj svalov šije. Mal som rôzne neurologické príznaky ako zášklby svalov na končatinách. Pociťoval som problémy s imunitou, často sa mi vyhadzovali herpesy. Prišli aj problémy, ktoré možno nesúviseli s boreliózou, ale skôr s nevyspatím. Mal som problémy s koncentráciou a s pamäťou. Pridružili sa aj bolesti kĺbov,“ spomína.

Cielená diagnostika

Matej začal rôznych odborníkov a lekárov. Mal príznaky, ktoré vraj mohli znamenať čokoľvek. Až časom sa dostal do špecializovanej neurologickej ambulancie, ktorá sa konkrétne zaoberá diagnostikou a liečbou lymskej boreliózy. Urobili mu viacero vyšetrení a krvných testov a diagnóza sa potvrdila na 90 percent. Matej mal už tretiu, teda najhoršiu fázu choroby. Pravdepodobne sa infikoval niekedy v mladosti alebo ešte skôr v detstve.

„Táto forma sa už označovala ako neuroborelióza. Na to zatiaľ nejaká účinná liečba neexistuje. Počas liečby choroby som dostával niekoľko týždňov šialený mix antibiotík. Vyzdravenie z lymskej boreliózy je zatiaľ veľmi neoverené a s nejasnými výsledkami. Celú svoju liečbu som po porade s lekárkou poňal tak, že som sa rozhodol zmeniť svoj životný štýl na zdravší. Začal som chodiť viac na vzduch, ubral som v práci a jedol som zdravšie jedlá. Vedľajší účinok boreliózy bol aj ten, že sa mi znížila tolerancia na alkohol. Teraz sa dá povedať, že v súčasnosti pijem len príležitostne,“ vysvetľuje Matej.

Následky tejto nepríjemnej choroby má dodnes. Často pociťuje bolesti šijových a trapézových svalov. Chronická únava a poruchy koncentrácie sa trochu zlepšili, no stále to nie je ideálne. „Medzi príznaky boreliózy patrili aj časté herpesy, ktoré mám teraz len ojedinele. Borelióza mala vplyv aj na pohlavné funkcie. Občas som mával zdurené uzliny a bolesti v slabinách. Okrem liekov upravujúcich imunitu som už potom žiadne iné nebral. Snažím sa viac športovať a uprednostňujem zdravú a kvalitnú stravu.“

Zaujali vás tieto články?