Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

#2 Juraj Hipš: najhoršie je, keď dieťa učí vyhorený učiteľ

Syndróm vyhorenia: od ambícií až k depresii

Ak sa cítite bezmocní, rozčarovaní zo života a vyčerpaní, je celkom pravdepodobné, že kráčate cestou vyhorenia. Syndróm vyhorenia je častým problémom v mnohých profesiách a najčastejším psychickým problémom u učiteľov. Zistite, aký je rozdiel medzi obyčajným stresom a vyhorením.

04.05.2021

Syndróm vyhorenia: od ambícií až k depresii

Syndróm vyhorenia popísal v 70. rokoch minulého storočia psychológ Herbert Freudenberger ako závažný stresový stav, ktorý vedie k silnému fyzickému, emocionálnemu a psychickému vyčerpaniu. Ľudia, ktorí zažívajú syndróm vyhorenia majú často problém vstať z postele, majú pocit, že nič nemá zmysel a veľmi ľahko si osvoja pesimistický pohľad na život.

Syndróm vyhorenia nezmizne sám od seba. Ak sa už raz objavil, treba ho riešiť. V opačnom prípade hrozí rozvoj psychických ochorení, napr. depresie.

Ohrozené sú matky na materskej aj lekári

Syndróm vyhorenia vzniká, keď je človek vystavený nadmernému a dlhotrvajúcemu stresu. Nastáva vtedy, keď sa cítime, že veci nemáme pod kontrolou. Nie sme schopní riešiť neustále požiadavky a úlohy sa nám takpovediac sypú na hlavu. Naša produktivita sa znižuje a prepadáme beznádeji.

Vyhorenie negatívne vplýva na všetky oblasti nášho života, vrátane kariéry, partnerského ale aj spoločenského života.

Vyhorieť môžu lekári, sestry, učitelia, manažéri, ale aj matky a otcovia na materskej. Prakticky ktokoľvek, kto sa dostane pod obrovský tlak a stres.

5 príčin vyhorenia v práci

  • Neprimeraný časový tlak: Zamestnanci, ktorí tvrdia, že majú dostatok času na splnenie úloh, majú o 70 % menšiu pravdepodobnosť vyhorenia ako zamestnanci pracujúci „od deadline-u k deadline-u.“ Úlohy neustále zadávané pod skratkou ASAP sú pre zamestnancov škodlivé.
  • Nedostatok komunikácie a podpory zo strany šéfa: Podpora šéfa je kľúčová v boji proti stresu a vyhoreniu.
  • Nejasná pracovná rola: zamestnanec, ktorý si nie je istý svojimi kompetenciami sa nemôže cítiť dobre. S tým súvisia aj nejasné pracovné ciele. Ak sa ciele a kompetencie zamestnanca menia od úlohy k úlohe, môže to viesť k vyčerpaniu a demotivácii.
  • Nezvládnuteľné množstvo práce: Ak množstvo úloh na jedného človeka presahuje jeho pracovnú dobu, pocit nezvládnutia môže rýchlo prejsť do vyhorenia.
  • Nespravodlivé zaobchádzanie: Zamestnanci, ktorí majú pocit, že sa s nimi nezaobchádza férovo, majú 2-3 krát vyššiu pravdepodobnosť vyhorenia ako ostatní. Nespravodlivé zaobchádzanie môže zahŕňať veci ako zlé zaobchádzanie alebo nespravodlivé odmeňovanie.

Rozdiel medzi stresom a vyhorením

Vyhorenie môže byť výsledkom neutíchajúceho stresu, ale nie je to to isté ako stres samotný. Keď je na človeka vyvíjaný obrovský tlak, pociťuje stres. Vystresovaný človek si však vie predstaviť, že keď sa prekážka, ktorá stres spôsobuje, odstráni, všetko bude v poriadku. Vyhorení ľudia toto nedokážu. Vyhorieť znamená pociťovať prázdnotu a psychické vyčerpanie. Vyhorený človek nevidí nádej na pozitívnu zmenu a nedokáže byť k zmene nijak motivovaný.

Stres Vyhorenie
Charakterizuje ho nadmerná angažovanosť Charakterizuje ho odpojenie
Emócie sú prehnane reaktívne Emócie sú otupené
Vyvoláva naliehavosť a hyperaktivitu Produkuje bezmocnosť a beznádej
Strata energie Strata motivácie, ideálov a nádeje

Vedie k úzkostným poruchám

Vedie k odlúčeniu a depresii
Primárne poškodenie je fyzické Primárne poškodenie je psychické
Môže viesť k predčasnej smrti

Môže viesť k presvedčeniu, že život nemá zmysel

 

Neprimeraný pracovný tlak je jedným z faktorov vzniku syndrómu vyhorenia. FOTO: Adobe Stock

 

12 fáz na ceste k vyhoreniu

Psychológ Herbert Freudenberger a Gail North rozdelil proces vyhorenia do 12 fáz.

  1. Nadmerné úsilie / nadmerné ambície
    Charakteristické pre človeka, ktorý začína v novom zamestnaní a je plný ideálov.
  2. Ešte viac práce
    Vďaka vysokým ambíciám si pribaľujete ešte viac pracovných úloh.
  3. Zanedbávanie vlastných potrieb 
    Začnete obetovať starostlivosť o seba, ako je cvičenie, zdravá strava, oddych pre potreby firmy.
  4. Presunutie konfliktu 
    Namiesto uvedomenia si, že to vy ste zodpovední sami za seba a tlačíte sa do maxima, začnete z problémov obviňovať šéfa, kolegov, ostatné okolie.
  5. Odsúvanie vecí, ktoré nesúvisia s prácou: začnete sa vyhýbať rodine a priateľom. Spoločenské udalosti sú pre vás zaťažujúce.
  6. Odmietanie a obviňovanie druhých 
    Všetkých naokolo považujete za nekompetentných a lenivých.
  7. Postupná izolácia 
    Začínate sa strániť rodiny aj priateľov.
  8. Zmeny správania 
    Ľudia na ceste k vyhoreniu bývajú agresívnejší a môžu bezdôvodne vyletieť na svojich blízkych.
  9. Depersonalizácia 
    Pocit, že nedokážeme ovládať svoj život.
  10. Vnútorná prázdnota alebo úzkosť
  11. Depresia
  12. Duševný alebo fyzický kolaps

 

Najčastejšie príznaky syndrómu vyhorenia

  • Vyčerpanie: Pocit psychického a fyzického vyčerpania. Môžu sa k nemu pridružiť bolesti hlavy, žalúdka, zmenená chuť do jedla alebo zmeny spánku.
  • Izolácia: Aj extroverti a spoločensky obľúbení ľudia sa začnú vyhýbať stretnutiam s priateľmi, oslavám a spoločenským akciám. Vyhorený človek sa prestáva zdôverovať so svojimi problémami a pocitmi.
  • Predstavy o úteku:  Ľudia, ktorí pociťujú nekonečné požiadavky, ktoré nedokážu splniť, často snívajú o úteku a samote. V extrémnych prípadoch sa môžu obrátiť na alkohol a drogy, ktoré im suplujú únik z reality.
  • Podráždenosť: Vyhorený človek môže mať prehnané reakcie. Je výbušnejší a vyvedú ho z miery aj maličkosti.
  • Chorľavosť: Vyhorenie, podobne ako iný dlhodobý stres sa negatívne prejavuje aj na imunite. Človek je tak náchylnejší na prechladnutie a bežné ochorenia. Častým problémom je nespavosť a rozvoj psychických ochorení, ako sú depresia a úzkosť.

Vyhoreniu sa dá predísť

Stresu a stresovým situáciám sa niekedy nevyhneme. Syndrómu vyhorenia sa však dá predchádzať:

Cvičenie

Cvičenie je dobré nielen pre naše fyzické zdravie, ale môže nám tiež dodať emocionálnu podporu. Nemusíte tráviť hodiny vo fitnesscentre, úplne postačí krátke cvičenie doma alebo pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu.

Vyvážená strava

Zdravé stravovanie plné omega-3 mastných kyselín pozitívne pôsobí aj na našu myseľ. Náladu môžu povzbudiť aj potraviny bohaté na L – tyrozín.

Správne spánkové návyky

Spánková rutina je dôležitá nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Pre zdravý a hlboký spánok je dôležité dodržiavať niekoľko návykov ako vyhýbanie sa kofeínu v neskorších hodinách, ale aj obmedzenie obrazovky telefónu či počítača.  

Požiadajte o pomoc

Počas stresujúceho obdobia je dôležité dokázať požiadať o pomoc. Zjednodušte si život a zľavujte z nárokov na seba. Ak máte pocit, že vás stres prevalcuje, obráťte sa na skúseného psychoterapeuta.

 

 

 

Zaujali vás tieto články?