Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Všetko o koronavíruse

Dennis Fino z iniciatívy #ZaočkujemSa: Hoaxy sú nebezpečné a život ohrozujúce

Informačná kampaň #ZaočkujemSa, ktorú podporuje aj Všeobecná zdravotná poisťovňa, motivuje bežných ľudí k očkovaniu proti COVID-19.

30.03.2021

Dennis Fino z iniciatívy #ZaočkujemSa: Hoaxy sú nebezpečné a život ohrozujúce

Kampaň #ZaočkujemSa nevyužíva vzletné headline-y ani srdcervúce vizuály, naopak, je postavená na faktoch a dôveryhodných odborníkoch. Jej autori ju vytvorili bez nároku na honorár a vo svojom voľnom čase. Čo ich k tomu viedlo nám porozprával Dennis Fino, jeden z autorov projektu. 

Informačná kampaň Zaočkujem sa vznikla z iniciatív jednotlivcov, súkromných firiem a iniciatív Kto pomôže Slovensku či Veda pomáha. Čo bolo impulzom pre vznik kampane?

Koncom roka 2020 sme cítili potrebu niečo vrátiť spoločnosti a vytvoriť miesto, priestor, kde sa budú môcť stretnúť podporovatelia očkovania a kde ľudia nájdu vždy relevantné a vedecky podložené informácie týkajúce sa očkovania. Zároveň sme chceli podporiť myšlienku očkovania ako takého ako jedinej resp. najbezpečnejšej cesty smerom von z pandémie.

Hlavnou myšlienkou bolo ukázať to, že ZA očkovanie nie sú iba vrcholoví politici alebo vedci, prípadne všeobecne známe osoby, ale že ho podporuje aj bežná verejnosť, ktorá sa na webe môže registrovať a zapísať do databázy. Myšlienka ako taká vznikla v prostredí nášho kreatívneho štúdia, avšak krátko nato sme sa spojili s iniciatívou Kto pomôže Slovensku, ktorú koordinuje Lucia Pašková a tým aj s iniciatívou Veda pomáha COVID-19.

Vy ako zakladatelia projektu máte svoje vlastné fungujúce biznisy. Čo vás motivuje k osvete očkovania?

Osveta očkovania má priamy aj nepriamy súvis s našimi firmami. Zamestnanci sú ľudia, my sme ľudia, naši klienti sú ľudia. A ľudia sú ohrození práve covidom. Preto bolo pre nás logickým krokom ísť do takéhoto projektu, aby sme pomohli všetkým ľuďom byť zdravými a zároveň tým podporili slovenskú ekonomiku. Chceme sa čo najskôr vrátiť do normálu a tým priniesť bezpečné a zdravé prostredie pre každého človeka. Okrem toho cítime potrebu pomáhať a naše vedomosti, ktoré máme napr. z marketingu alebo developmentu, prípadne dizajnu a PR, využiť na dobrú vec. Všetko si robíme in-house v rámci našich tímov.

Nie som vedec a nikomu nehovorím do jeho práce a výskumom, ktoré trvajú desiatky rokov. Ani babke, ktorá celý život štrikuje, nebudem hovoriť, ako to má robiť. Verte vedcom, verte odborníkom.

Čo chcete kampaňou dosiahnuť?

Kampaňovým cieľom je primárne ukázať ľuďom, že vôľa očkovať sa vychádza z nás všetkých, obyčajných ľudí, a nie len od vedcov. Samozrejme, radi by sme ňou šírili osvetu a informácie týkajúce sa očkovania a najmä motivovali ľudí k očkovaniu formou ukážok situácií, o ktoré sme prišli a ktoré by sme znovu chceli zažívať, a to vďaka očkovaniu.

Zaujíma vás téma pandémie koronavírusu? Prečítajte si, ako zvládnuť pocity úzkosti počas pandémie, tipy na lepší spánok alebo najčastejšie mýty a hoaxy

S akými reakciami sa stretávate?

Na sociálnych sieťach sa často stretávame aj s negatívnymi reakciami. Avšak, často ide o hoaxerov alebo trollov, ktorí nemajú identitu a ktorí hlásajú ničím neoverené konšpirácie. Takmer vôbec sa nestretávame s názormi, ktoré sú proti očkovaniu a zároveň majú relevantné dôvody. Samozrejme, nie sme tu na to, aby sme polarizovali spoločnosť. Berieme každý názor a nikoho nechceme fanaticky nútiť. Skôr sa snažíme organickou cestou ukázať každému dôvody, prečo je očkovanie správnou cestou von z pandémie. Kto sa ako rozhodne, samozrejme, nechávame priamo na ňom.

FOTO: archív #ZaočkujemSa

Ako vnímate hoaxy o očkovaní a o pandémii?

Boli tu, sú tu a zrejme tu aj budú. Treba sa s nimi naučiť žiť a v ideálnom prípade nájsť metódy, ako s nimi čo najúčinnejšie bojovať a vyvracať ich. Hoaxy krivia trh, spoločenské presvedčenie a nálady – a pritom zbytočne. Nezakladajú sa na pravde. Sú tu len preto, aby rozoštvali ľudí a vytvorili polarizáciu. Preto ich budeme aj naďalej odvracať a ľuďom ukazovať pravdivé informácie. Tieto hoaxy sú, okrem toho, aj mimoriadne nebezpečné a život ohrozujúce.

Určite ste sa stretli s množstvom najrôznejších argumentov proti očkovaniu. Spomeniete si na najbizarnejší argument, prečo sa nedať očkovať?

Samozrejme, pri takýchto projektoch sa človek stretne naozaj s hocičím. Asi taká klasika – Bill Gates a implantáty meniace DNA, samozrejme, aj samotná očkovacia látka podľa niektorých hoaxerov mení DNA. Okrem toho, má slúžiť aj na riadenie ľudí vládami, pretože aj celá pandémia je vlastne iba konšpirácia. Nuž, takto to už býva.

Stretávate sa vo svojom okolí s ľuďmi, ktorí sú proti očkovaniu? Sú to zväčša starší ľudia alebo mladšia generácia?

Zväčša sú to starší ľudia, ktorí niekde na sociálnych sieťach čítali, že niekto umrel po vakcinácii, a preto sa boja. Často sú to aj milovníci konšpirácií, ktorí sú už z princípu presvedčení, že ide o podvod. V mojom okolí sa bála napr. moja babka, ktorú sa mi ale konečne podarilo presvedčiť a pôjde sa očkovať. Aj v iniciatíve Zaočkujem sa, resp. Kto pomôže Slovensku, riešime registrácie našich rodičov a starých rodičov do čakárne na očkovanie a občas sa stretneme so strachom. Osobne v okolí ale nemám nikoho ďalšieho, kto by bol proti. Jeden kamarát má zdravotné problémy a preto mu to všeobecná lekárka neodporučila, avšak takých prípadov je úplné minimum.

Ako by ste vysvetlili dôležitosť očkovania ľuďom, ktorí veria dezinformáciám?

Verte vedcom, verte odborníkom. Ani ja nie som vedec a nesnažím sa niekomu hovoriť do jeho práce a výskumom, ktoré často trvajú desiatky rokov. Jednoducho nie sme odborníci a verme tým, ktorí to robia celý život. Ani babke, ktorá celý život štrikuje, nebudem hovoriť o tom, ako to má robiť. Hoaxeri a šíritelia dezinformácií sú často ovplyvnení nepravdivými informáciami, ktorým nadovšetko veria, ale nemajú si ich ako overiť. Preto nejde o relevantné informácie, často ide o bežných ľudí, ktorí o téme nič nevedia, len bezmyšlienkovito šíria informácie ďalej.

 
 

Vyjadrite svoju podporu aj vy

Svoju podporu očkovaniu môžete vyjadriť aj vy a to priamo na stránke zaočkujemsa.sk pridaním verejnej odpovede alebo nastavením rámika na profilovej fotke na sociálnych sieťach.

 

 

 

 

 

 

Zaujali vás tieto články?