Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Rozhovor

Bozk, uterák či ruky? Aj tak sa šíri HPV vírus

HPV – skratka, ktorú si mnohí automaticky spájajú s rakovinou krčka maternice. Realita je však oveľa komplexnejšia a zďaleka sa netýka len žien. Ľudský papilomavírus je totiž najčastejšie sexuálne prenosnou infekciou, s ktorou sa počas života stretne až 80 % populácie. Šíri sa ľahko, často bez príznakov, a ohrozuje ženy aj mužov bez rozdielu

05.05.2025

Bozk, uterák či ruky? Aj tak sa šíri HPV vírus

Existuje viac než 200 typov HPV, pričom väčšina z nich je neškodná a pri dobre fungujúcej imunite spontánne vymizne. Problém nastáva vtedy, ak sa do tela dostane onkogénny typ vírusu, ktorý môže – aj po rokoch bez príznakov – viesť k rakovine.

O HPV sme sa porozprávali s MUDr. Jozefom Dubravickým, MPH, MSC, ktorý vedie vlastnú urologickú ambulanciu Urocentrum Bratislava s.r.o.

 

V článku sa dozviete

  • HPV sa netýka len žien
  • aký typ rakoviny a iné problémy môže spôsobiť
  • ako sa chrániť
  • pre koho je očkovanie určené

 

HPV je dlhé roky spájaný najmä s rakovinou krčka maternice. Nie je to trochu nespravodlivé zjednodušenie? Prečo sme z toho urobili čisto ženský problém, keď vírus ohrozuje aj mužov?

Medializácia problematiky HPV vírusu je skutočne do veľkej miery zameraná na ženy. Čo sa starostlivosti o zdravie týka, ženy sú zodpovednejšie než muži a častejšie chodia na preventívne prehliadky. HPV sa však týka oboch pohlaví v rovnakej miere.
 

Je pravdepodobnosť nákazy HPV vírusom rovnaká u mužov aj u žien, alebo sú v tomto smere niektorí z nás zraniteľnejší?

HPV vírus napáda ženy aj mužov rovnakou mierou. Musíme byť opatrní, pretože vírusy nevidíme. Vidíme len ich následky vo forme kondylómov, bradavičatých výrastkov v postihnutej oblasti.

Obyčajne sa vyskytujú v okolí mužských aj ženských genitálií. Sú spôsobené ľudským papilomavírusom. Vírusom je nakazených vyše 80 percent populácie. Jeho zákernosť spočíva v tom, že prenášačmi môžu byť ľudia, ktorí nemajú žiadne viditeľné stopy po infikovaní.

Môže sa to diať vďaka tomu, že majú silný imunitný systém. No to však nemusí platiť pre ich sexuálnych partnerov. Preto sa vírus HPV tak ľahko a rýchlo šíri.


Prečo je HPV pre mužov (aj ženy) nebezpečný? 

Muži majú tú výhodu, že ich pohlavné orgány sú viac exponované. Akákoľvek zmena je vidieť. Aj ich nefunkčnosť sa dá rozpoznať pomerne rýchlo. Zmenu si častokrát všimne pozorná partnerka. U žien to také jednoduché nie je. U oboch pohlaví sa odporúčajú pravidelné prehliadky u špecialistu.

Evidujeme približne 200 typov HPV, z ktorých je niekoľko rakovinových. Vývoj od infikovania k nádoru, môže trvať aj niekoľko rokov. Konkrétne typy HPV vírusov môžu spôsobiť nádorové zmeny krčka maternice, vulvy, penisu, vagíny, anusu, ústnej dutiny, oblasti hlavy, krku. Okrem karcinómov môžu spôsobiť ochorenia slizníc a kože vo forme genitálnych bradavíc.

Uvodzovky obrazok

HPV je prezentovaný najmä ako vírus prenášaný sexuálnym stykom. Ale nie je to jediný spôsob. Nakaziť sa môžeme napríklad aj použitím cudzieho uteráku či žiletky.

Mnoho ľudí verí, že HPV sa prenáša výlučne pohlavným stykom. V jednom Vašom rozhovore som sa dočítala, že HPV sa prenáša aj bozkávaním, rukami či dokonca uterákom. Je to naozaj tak?

HPV je prezentovaný najmä ako vírus prenášaný sexuálnym stykom. Ale nie je to jediný spôsob. Vírusom sa môžu nakaziť aj sexuálne neaktívni jedinci. Vírus môže byť prenesený z úst či rúk na pohlavný orgán. Preniesť sa môže dokonca bozkávaním, či počas pôrodu, z matky na dieťa. Stačí kontakt kože či slizníc.

Vírus HPV môže byť prenesený z matky na dieťa pri pôrode. Znamená to, že niektorí ľudia nesú vírus v tele už od narodenia? Čo robiť v takomto prípade? 

K prenosu dochádza najmä pri vaginálnom pôrode, keď novorodenec prechádza pôrodnými cestami infikovanej matky. Vírus sa môže dostať do kontaktu s sliznicami úst, nosa alebo očí dieťaťa.

U novorodenca môže dôjsť k respiračnej papilomatóze, čo je zriedkavé ochorenie, pri ktorom sa bradavice (papilómy) vytvárajú v dýchacích cestách dieťaťa. Tento stav je vážny, ale veľmi zriedkavý. Dôležité je, aby žena v tehotenstve bola sledovaná gynekológom, najmä ak má anamnézu genitálnych bradavíc alebo potvrdenú HPV infekciu.

Ak človek zistí, že je pozitívny na HPV, môže sa nakaziť iným druhom HPV vírusu? Prípadne viacerými naraz?

Existuje niekoľko druhov HPV vírusov. Nie je vylúčené, že počas života sa stretneme s viacerými z nich. Človek sa môže nakaziť infekciou HPV aj opakovane. Preto je namieste zvážiť očkovanie proti HPV nielen pred začatím sexuálneho života, ale aj v neskoršom veku. Dokonca aj v prípade, keď už osoba nakazená je.

Je pravda, že holenie intímnych partií môže zvýšiť riziko prenosu HPV vírusu? Ako by mala vyzerať bezpečná intímna hygiena z pohľadu urológa?

Pri holení dochádza k poškodeniu krytu kože. Koža nie je ucelená, je zraniteľná a nie je odolná voči vonkajším nebezpečenstvám. Holenie intímnych partií je bežnou súčasťou intímnej hygieny, ale malo by sa vykonávať bezpečne.

V žiadnom prípade nie „na sucho“, vždy len so svojou vlastnou žiletkou, ktorú pravidelne meníme. Po holení sa odporúča kožu ošetriť a prípadné krvácavé ranky dezinfikovať. Pozorní by sme mali byť pri návšteve spoločných zariadení, ako sú bazény či vírivky.

Rizikom sú aj okraje bazénov, na ktorých mnohí radi sedávajú. Medzi holením a pohlavným stykom by sme taktiež mali zachovať istý časový rozostup. Vzniknuté trhlinky a drobné ranky sa tak môžu stať vstupnou bránou pre vírus. Pokožka sa zacelí zhruba do 24 hodín.

Znižuje kondóm riziko prenosu HPV?

Chránený styk môže znížiť riziko nákazy HPV vírusom, ale ani kondómy neposkytujú dostatočnú ochranu. Kondóm nedokáže pokryť celú plochu genitálií. V literatúre sa popisuje až 13 percentné riziko zlyhania kondómu.

VSZP benefit - Ilustracny obrazok

VŠZP benefit

Využite príspevok Všeobecnej zdravotnej poisťovne na nepovinné očkovanie proti HPV pre mladistvých od 15 do 17 rokov. 

 

HPV je jediný vírus, proti ktorému máme účinné očkovanie proti rakovine. Prečo napriek tomu stále váhame s vakcináciou, najmä u chlapcov?

HPV je jediným onkogénnym vírusom, proti ktorému existuje prevencia vo forme očkovacej látky, ktorá výrazne znižuje riziko vzniku viacerých druhov rakoviny súvisiacich s HPV vírusmi. Očkovanie ako také už prítomný HPV vírus nelieči, ale môže výrazne chrániť pred rozvinutím ochorenia, ako aj pred novými typmi vírusov.

Aký je ideálny vek pre očkovanie? A má očkovanie zmysel aj pre dospelých, sexuálne aktívnych ľudí? 

Odborníci radia očkovať vo veku, kedy jedinec ešte nie je sexuálne aktívny. Je to aj z toho dôvodu, že imunitný systém v tomto mladom veku dokáže po aplikácii vakcíny vyprodukovať najvyššie hodnoty protilátok, ktoré majú za úlohu očkovaného jedinca chrániť pred HPV infekciou v čase, keď sa už stane sexuálne aktívnym.

No vakcinácia má význam aj po tom. Má význam dokonca aj vtedy, ak už človek HPV vírus má. V takomto prípade očkovanie posilňuje obranyschopnosť organizmu a slúži ako prevencia pred novou nákazou iným typom HPV vírusu. Horná veková hranica nie je definovaná.

Očkovanie proti HPV má význam aj u jedincov žijúcich v monogamnom zväzku, a dokonca aj pre tých, ktorí nemajú sexuálneho partnera. HPV je prezentovaný najmä ako vírus prenášaný sexuálnym stykom. Ale nie je to jediný spôsob.

Vírus môže byť prenesený z úst či rúk na pohlavný orgán, môže sa prenášať dokonca aj bozkávaním, či počas pôrodu, z infikovanej matky na dieťa. Nakaziť sa môžeme napríklad aj použitím cudzieho uteráku či žiletky.

Súvisí podľa vás odmietanie očkovania proti HPV s celkovým antivax naladením v spoločnosti, alebo je to skôr nevedomosť a stigma okolo pohlavných chorôb?

V prvom rade je to nevedomosť. Pretože ak viem, že ma očkovanie môže ochrániť proti vážnym zdravotným komplikáciám, dokonca aj pred vznikom až niekoľkých druhov nádorových ochorení, zrejme ho neodmietnem. Dovolím si tvrdiť, že antivax spoločenské naladenie nemá pod váhou vedeckých argumentov vysoké šance. Stačí sa s nimi len oboznámiť.

MUDr. Jozef Dubravický, MPH, MSC

Urológ, andrológ, sexuológ a transplantačný urológ MUDr. Jozef Dubravický, MPH, MSC študoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Doplnkové štúdiá v obore absolvoval v Belgicku, Taliansku, Nemecku, Anglicku, Čechách, Argentíne a v Číne. Od roku 1996 vykonáva aktívnu prax a vyučuje študentov v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, na Urologickej klinike s centrom pre transplantácie obličiek. Má atestácie z urológie, andrológie, onkologickej urológie a intervenčnej ultrasonografie. Špecializuje sa na otvorené, ale najmä endoskopické a laparoskopické urologické, transplantačné a andrologické operácie. Pravidelne publikuje v domácich aj zahraničných odborných médiách a prednáša doma i v zahraničí na odborných seminároch a konferenciách. Vedie vlastnú rodinnú urologickú ambulanciu, Urocentrum - Bratislava, s.r.o.

Ilustracny profilovy obrazok

O odborníkovi

MUDr. Jozef Dubravický, MPH, MSC

Urológ, andrológ, sexuológ a transplantačný urológ MUDr. Jozef Dubravický, MPH, MSC študoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Doplnkové štúdiá v obore absolvoval v Belgicku, Taliansku, Nemecku, Anglicku, Čechách, Argentíne a v Číne. Od roku 1996 vykonáva aktívnu prax a vyučuje študentov v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, na Urologickej klinike s centrom pre transplantácie obličiek. Má atestácie z urológie, andrológie, onkologickej urológie a intervenčnej ultrasonografie. Špecializuje sa na otvorené, ale najmä endoskopické a laparoskopické urologické, transplantačné a andrologické operácie. Pravidelne publikuje v domácich aj zahraničných odborných médiách a prednáša doma i v zahraničí na odborných seminároch a konferenciách. Vedie vlastnú rodinnú urologickú ambulanciu, Urocentrum - Bratislava, s.r.o.

 

Zaujali vás tieto články?